HomeMade
Transceiver wg. M0NKA - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: Transceiver wg. M0NKA (/thread-1984.html)



RE: Transceiver wg. M0NKA - SP3OSJ - 30-09-2017 12:03

.....


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 30-09-2017 16:56

UHSDR ma od jakiegoś czasu możliwość generowania subtonów. Poza tym w mojej okolicy (południe woj. śląskiego) jest kilka przemienników które pracują bez subtonów (m.in. najpopularnijszy przemiennik na południu Polski SR9P). Popróbuje za jakiś czas to będę się mógł "nausznie" przekonać. Z resztą wydaje mi się że nie chodzi o zrobienie radia FM ale do pracy z SSB. Do FM można za niewielkie pieniądze dostać porządny sprzęt (np. motorola MC2100).


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP3OSJ - 05-10-2017 11:03

.....


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 05-10-2017 11:20

Artur, wejdź na githuba do repozytorium DF8OE, i tam jest zakładka issue a wniej ta pozycja. Poczytaj a dowiesz się wszystkiego. Ja po prostu wzorowałem się na pracy kolegi z Rosji ale tylko w aspekcie wizualnym i na procesorze z mniejszą ilością RAM - po prostu F405. Cały kod nie był od nikogo "pożyczany" poza oficjalnym repozytorium, ja jedynie dodałem swoje.

Co do kontrolera w procesorze to nie jest to takie proste jak mówisz. Aby taki kontroler mógł pracować (w trybie RGB wyświetlacza) potrzebuje zewnętrzny SDRAM a przez to masę wyprowadzeń z procesora. Z resztą 429 też ma taki sam kontroler.
Z oficjalnych wiadomości wiem że Andreas w listopadzie ma mieć płytki gotowe po fazie alfa (dla tego sam wstrzymuję się od projektowania druku) myślę że doda tam jeszcze złącze do wyświetlacza który użyłem i może coś jeszcze, ale to nieoficjalne więc nie będę mówił. Z tym wyświetlaczem jest problem o tyle że waveshare zastosowało tam konwerter SPI-parallel nie wiadomo dla czego bo kostka normalnie pracuje w trybie SPI. Ja oficjalnie walczę teraz z driverem który będzie (już jest) obsługiwany w oficjalnej wersji firmware.


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP4EBI - 05-10-2017 11:25

Witajcie,

Artur, pomyśl nad zmianą enkodera VFO bo ten który wszyscy stosuą to badziewie. Ja u siebie zastosowałem Honeywell 600-128-CBL Optical Encoder.
Ma trochę za dużo kroków ale mając do dyspozycji zmianę STEP + lub - można sobie dopasować krok.
Wymiarowo jest więkaszy ale da się go zamontować.

O jakim wyświetlaczu pisał Artur Sławku? Pochwal się.

pozdrawiam
Wojtek


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 05-10-2017 11:55

Ja używam tego. Danilo (db4ple) pokazywał coś innego ale teraz nie pamiętam konkretnego modelu. Przed chwilą rozmawiałem z Andreasem i wygląda na to że moja wersja lcd będzie główną wersją ale w trybie równoległym, czyli będzie przejściówka i troche inny wyświetlacz z tasiemką (ten sam kontroler). Coby nie było ten z maliny na 100% też będzie obsługiwany w trybie SPI ale niestety nie na UI bezpośrednio. Myślę że przeprojektuję (albo Andreas to zrobi) mój pakiet do użytku w OVI. ILI9486 będzie podstawowym wyświetlaczem z powodu bajeru nad którym siedzę. Więcej w wątku którym podałem poprzednio.


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP3OSJ - 05-10-2017 21:53

.....


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 06-10-2017 7:31

Generalnie opis działania "pośredniej" znajdziesz tutaj. Można zmienić pozycję dekodowania na 6 lub 12kHz. Prawdopodobnie wynika to z ogólnych zasad projektowania filtrów cyfrowych (wg mnie najlepiej na środku czyli w paśmie 24kHz jest to połowa), ale nie będę dywagował. Mnie też się ten SI nie podoba, ma jedynie tę zaletę że można w prosty sposób podłączyć do niego TCXO lub OCXO. Ja używam go tylko w analizatorze od EU1KY. Nie sprawdzałem go w torach odbiorników radiowych na odsłuchu. Z zasady działania jest to zwykły pll tak jak si570, oczywiście o gorszych parametrach.


RE: Transceiver wg. M0NKA - SQ5KVS - 06-10-2017 10:54

Do kolegów udzielających się w wątku i innych chcących używać Si5351 - jest on bardzo wrażliwy na szpilki na szynie zasilającej (choć nota mówi trochę co innego). Prądy jakie idą z magistrali I2C może spokojnie spowodować zachwianie sygnału na wyjściu. Warto zastosować dobre kondensatory na zasilaniu Si i większość problemów z klikaniem (co krok) zniknie.
Przy odpowiednio napisanym sofcie klikanie będzie się pojawiało tylko wtedy kiedy Si będzie musiał zmienić tylko któryś z "grubych" mnożników tj. co kilkadziesiąt/kilkaset kHz (już nie pamiętam co ile jest u mnie, ale tylko raz na jakiś czas w określonych miejscach pojawia się ciche pyknięcie).


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP3OSJ - 06-10-2017 11:43

.....