HomeMade
Transceiver wg. M0NKA - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: Transceiver wg. M0NKA (/thread-1984.html)



RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 29-09-2017 7:33

Mam jakiś problem z dostępem do sp-hm z domu...
Myślę że nikt nie posunie się do takiego kroku, z resztą nie wygląda na to bo na nowej płytce są 2 kodeki. Czytałem Twój wątek o DDC Tulipanie i wiem do jakich wniosków doszedłeś - fizyki nie da się przeskoczyć. Ja myślałem o pójściu w przeciwną stronę i dodaniu pośredniej przed homodynę tak aby mogła pracować na stałej częstotliwości powiedzmy 1 MHz (lub 455kHz) a przed nią filtr i mieszacz z LO pracujący w szerszym zakresie (dds lub si570) ale w klasyczny sposób nie IQ. W ten sposób możnaby zrobić wszystko od KF do VHF.
Co do Chris'a to miałem bardziej błahy problem - chciałem rysunek otworowania pod obudowę bo te umieszczone na jego stronie nie mają wszystkich wymiarów, nie chciał mi niczego podesłać zasłaniając się tym że mam starą wersje druków (v0.4) i lepiej by było żebym pracował na najnowszej a nawiasem mówiąc ta ma jeszcze gorszy sposób opisu bo jest to bitmapa a nie pdf. Mnie martwiła droga jaką facet chce pójść bo czytałem w jednym z jego wpisów że zamierza wrzucić do F7 RTOS...
Na szczęście Andreas i spółka zaczęli przejmować palmę pierwszeństwa. Widziałem Twoje wpisy odnośnie wyższych pasm i zastanawiałem się dla czego to umarło, teraz już wiem. Płytka RF wymaga gruntownej przebudowy, ja wolę rozwiązanie z jednostronnym umieszczeniem elementów tak aby był do nich dostęp i dało się pogrodzić poszczególne bloki za pomocą ekranowanych prostokątnych puszek.
Najbardziej mnie denerwuje PA, każdy robi to po swojemu w mniej lub bardziej udany sposób bo ten wzmacniacz jest źle zaprojektowany. Od lat projektuję druki i tyle błędów ile znalazłem w RFie nie widziałem dawno. Moim zdaniem nie ma co patrzeć na maruderów bo tacy zawsze będą, zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Ten projekt ma ogromny potencjał.


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9KN - 29-09-2017 10:08

Nie wiem czy wiecie ale w DL-u już ruszyła testowa wersja mcHF na innych płytkach i innym sofcie, wersja modułowa ma być 2m i 70cm...


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 29-09-2017 10:20

Jeśli jest to OVI40 to ma ten sam soft. Jeśli coś innego to podaj link chętnie pooglądam, może nie trzeba odkrywać koła od nowa.


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP3OSJ - 29-09-2017 13:10

.....


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 29-09-2017 13:49

No i o to mniej więcej chodzi. Tyle że ja chciałem zrobić tą pośrednią dla wszystkich zakresów. Musiałeś zapewne użyć translatora komunikacji dla DDSa. Masz schemat gdzieś może? Chodzi mi o samą pośrednią z filtrami.


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9KN - 29-09-2017 14:35

Dla tych co nie mają: https://www.amateurfunk-sulingen.de/forum/index.php?board=18


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 29-09-2017 14:57

To jest temat OVI40, czyli tak jak wspomniałem firmware ten sam z opcją kompilacji warunkowej. Co do reszty to Andreas obiecał po weekendzie dokumentacje, zobaczymy. Wg założeń to miało chodzić max do 70 MHz.


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9FKP - 29-09-2017 15:17

Praktycznie na trzeciej harmonicznej moźna zrealizować 50 i 70 MHz co sprawdził Roman SP5AQT (z kilkudecybelową stratą łatwą do skompensowania). Moim zdaniem, silenie sie na zrobienie UKF w tej technologii (na kluczach) to strata czasu.


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP3OSJ - 29-09-2017 15:30

.....


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 30-09-2017 11:00

Dzięki Artur, kawał roboty. Co do kluczy na VHF to kolega eksperymentował ze zrobieniem down/up konwertera przed mcHF'em i udało mu się porozmawiać przez lokalne przemienniki na 2m, mało tego z tego co opowiadał to pracowało to znacznie lepiej niż typowy baofeng (czułość odbiornika). Ja teraz walczę z kodem dla wyświetlacza w UHSDR jak skończę to będę eksperymentował.