HomeMade
Transceiver wg. M0NKA - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: Transceiver wg. M0NKA (/thread-1984.html)



RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 23-10-2017 12:14

Tak, kończę płytkę o której pisał Andreas w wątku który założyłeś na jego forum.


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP3OSJ - 23-10-2017 12:57

.....


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 23-10-2017 13:20

Nie koniecznie. Płytka będzie uniwersalna dla lcd z maliny (SPI) lub gołego wyświetlacza. Na razie do trybu równoległego podejdziemy przez wyciągnięcie samego lcd z płytki (jest łatwo demontowalny na piance dwustronnej), można także kupić gołe lcd na jakimś ebay'u czy alliexpress, tak samo xpt (już zamówiłem zresztą). Problem polega na tym że niemcom bardzo zależy na interface równoległym, ponoć ze względu na tzw. "helikopter" na pasmach, chociaż ja tego już dawno nie słyszałem.


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP3OSJ - 23-10-2017 14:10

.....


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 23-10-2017 14:23

Smile może tak być... Aczkolwiek trochę się naoglądałem ostatnio na seminarium EMC/EMI i gorsze rzeczy widzę potencjalnie przy F7/H7...
W F7 mamy trochę problem z SPI dla LCD, bo albo Andreas zrobił za długie przewody testowe albo lcd nie wyrabia (chociaż powinien) i trzeba było zwolnić.
Dalej twierdzę że równoległy będzie bardziej zakłócał.


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP3OSJ - 23-10-2017 16:38

.....


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 23-10-2017 16:47

F7: STM32F7xx np w OVI40 może być STM32F767 lub 769. H7: STM32H7xx czyli np. STM32H743. Pozostałe oznaczenia w nazwie to ilość flash, obudowa i zakresy temperatur.
Długie ścieżki to przede wszystkim pojemność którą układ musi przeładowywać (uwierz mi przy kilkudziesięciu MHz i ostrych zboczach to są duże prądy), można to zredukować dodając terminatory na liniach, najlepiej szeregowe. Problemy też często się zdarzają gdy ścieżki mają różną długość (np linie RD/WR/CLK w stosunku do linii danych). Temat rzeka... Ja w latach 90tych miałem kłopot z układami ADSP od Analog Devices, producent zmienił driver linii danych na szybszy w kolejnej serii i zaczęły się dzwonienia i inne cuda. Ja problemy w płytkach do nowych UI widzę przede wszystkim w poszatkowanej masie procesora i małej ilości kondensatorów blokujących (tutaj trzeba mieć zresztą kilka pojemności równolegle - kondensator SMD ma paskudne rezonanse i jedną pojemnością 100n nie da się tego wyeliminować). Obecne F7 pracują na 216MHz, nowe procesory H7 będą miały (mają) 400MHz w rdzeniu. Moim zdaniem bez porządnego power plane'u wewnątrz może być ciężko (czyli obwód 4 warstwowy).


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP3OSJ - 23-10-2017 17:05

.....


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 23-10-2017 17:33

Nie, chłopaki mają już pcb do UI zamknięte (słyszałeś już to pewnie kilka razy od nich). To są moje "insynuacje". Teraz niestety nie mam czasu się za to brać ale myślałem dokładnie o tych rzeczach które właśnie napisałeś.
A tak swoją drogą to wracając do licencji o którą kiedyś pytałeś to Andreas opisał to dokładnie na swojej stronie dotyczącej OVI40: każdy może zaprojektować sobie pcb bez ograniczeń, jedynie Andreas nie udostępni swojego pcb w postaci elektronicznej (czyli plików do powielenia).


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP3OSJ - 23-10-2017 17:50

.....