HomeMade
Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Kuźnia pomysłów (/forum-21.html)
+--- Wątek: Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej (/thread-1780.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej - KLIMA - 13-10-2013 23:30

Na pierwszym zdjęciu widać, że kolejne warstwy nie nachodzą idealnie na siebie, czyli że maszyna gubi kroki lub podobne sprawy. Da się to łatwo naprawić?
Której wersji skeczupa używasz? Ja chcę w najbliższych dniach rozejrzeć się za starymi "plujkami".


RE: Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej - SQ9MDD - 14-10-2013 2:23

To kwestia kalibracji, ilość plastiku którą wypluwa extruder jest za duża gdy ciągnie 100% wypełnione płaszczyzny. To powoduje takie wywalanie warstwy poza obrys. Następny wydruk już jest lepszy ciągle eksperymentuję z ustawieniami...

[attachment=7691]


RE: Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej - KLIMA - 17-10-2013 0:35

Czym i jak tnie się te pręty gwintowane z Castoramy?
Widzę, że na alegro można kupić już gotowe, przycięte pręty hartowane gładkie.


RE: Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej - SQ9MDD - 17-10-2013 22:49

Pręty gwintowane możesz pociąć piłką do metalu lub szlifierką kątową. Ja ciąłem szlifierką. Pamiętaj tylko nakręć nakrętkę/nakrętki na pręt przed cięciem. W miejscu przecięcia zniszczysz gwint a nakrętka później odkręcana go naprawi.
Gładkie pręty albo z allegro/sklepu albo z demobilu co jest zapewne tańszym rozwiązaniem.


RE: Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej - KLIMA - 17-10-2013 22:53

A jeszcze - jaki prąd z 12V całość pobiera (czytaj - jakiej mocy ma być zasilacz)?


RE: Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej - SQ9MDD - 18-10-2013 8:23

Całość około 15A, oczywiście jakiś zapas mocy musisz mieć. Jeśli zabraknie prądu podczas ruchu to silniki krokowe się pogubią i wydruk do kosza. Tak na prawdę najwięcej prądu zużywa stół podgrzewany. To duża powierzchnia którą dla wydruku z ABS trzeba podgrzać do około 110 stopni celsjusza.
Rzuć okiem na ten wątek opisuje tam facet swój stół podgrzewany zrobiony na rezystorach i płycie aluminiowej:
http://www.mojreprap.pl/board/viewtopic.php?f=12&t=174

Opis stołu na reprap wiki.


RE: Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej - SQ1GYQ - 21-10-2013 22:08

Witam

Trochę zaśmiecę wątek, to bardziej jako ciekawostka w dziedzinie drukowania 3D

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2672996

Pozdrawiam

Andrzej


RE: Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej - SQ9MDD - 22-10-2013 21:05

Fajna ciekawostka. Ta technologia błyskawicznie się rozwija, dość powiedzieć że shield którego używam, RAMPS w wersji 1.4 już ma obsługę dwóch extruderów Smile
Nie sprawdzałem jak to ma działać, ale podejrzewam wydruk dwukolorowy.
A ja tymczasem walczę z podwijającymi się rogami wydruków i drukowaniem małych elementów. Wydrukowałem sobie obudowę do APRS Platform i urządzenie już nie straszy gołą płytką. Uchwyt do anteny już w różnych rozmiarach wydrukowany koledzy testują wytrzymałość materiału.
Jak już się ogarnę to pokażę jakieś ciekawe wydruki dla radiowców.


RE: Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej - SP5AQT - 23-10-2013 15:58

Witam
Czy z oprogramowaniem które posiadasz możesz drukować elementy "puste" w środku i posiadające tylko tzw:"żeberka" wzmacniające sztywność wykonywanych detali.
Roman SP5AQT


RE: Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej - SQ9MDD - 23-10-2013 17:33

Witam Roman.
Drukowanie elementów pustych w środku jest jak najbardziej możliwe. Podczas przygotowania bryły obiektu do druku za pomocą slicera ustawiamy parametr wypełnienia. Może to być wypełnienie od 0% do 100% i istnieje kilka różnych ustawień wzoru wypełnienia. Poniżej są dwa przykłady jeden to wypełnienie w "plaster miodu" około 50% (uchwyt antenowy) i drugi to kwadrat 30% (lekki wydruk).
W zależności od przeznaczenia obiektu trzeba wybrać wypełnienie.
Dodatkowo program sam ustawia wypełnienie 100% w miejscach gdzie powierzchnia wydruku jest mniejsza niż XXmm2 to XX jest parametrem który można zdefiniować.

[attachment=7725] [attachment=7726]

Rysiek