HomeMade
Takie tam dla zabicia nuudy... - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Kuźnia pomysłów (/forum-21.html)
+--- Wątek: Takie tam dla zabicia nuudy... (/thread-1734.html)

Strony: 1 2 3 4


RE: Takie tam dla zabicia nuudy... - SQ9MDD - 18-08-2013 20:12

Rafał napiszesz coś więcej na temat tego zasilania solarnego? Oczywiście poza samym panelem, interesuje mnie jaki masz regulator. To własna konstrukcja czy jakiś gotowiec?


RE: Takie tam dla zabicia nuudy... - SQ4AVS - 18-08-2013 20:34

Ryśku kontroler własny jak skończę podeślę na maila, na razie zamówiony panel i czekam na jego dostawę. Co do boi to uważam, że nie wypali (na świeżo powrót ze spływu), specjalnie rzuciłem dociążoną butelkę i ją obserwowałem -utknie w chaszczach na 100 procent. Oczywiście butelkę zabrałem. W przyszłym roku planuje spływ tutaj:
http://www.splywy-suwalszczyzna.pl/index.php?sid=17 -Łotwa. Może tak jakieś dane położenie, temperatura, wilgotność, nasłonecznienie z solarów, tylko jakie pasmo i emisja? Oczywiście transmisja z kajaka.


RE: Takie tam dla zabicia nuudy... - SQ4AVS - 28-08-2013 17:58

Temat upada czy próbujemy kontynuować?


RE: Takie tam dla zabicia nuudy... - SQ9MDD - 28-08-2013 19:28

Rafał rozpoczynając ten wątek liczyłem na rozmowę na temat wydajnych źródeł energii, oszczędnych nadajników i emisji, odpowiedniego pasma, co zrobić by taki eksperyment w ogóle miał szanse powodzenia itd... Oczywiście jak widzimy większość wypowiedzi to pesymistyczne odradzanie. Ale może tak jednak podywagować, co by było gdyby... Kolumb w domu nie został my też nie musimy...
Z ciekawostek, na allegro można kupić tanie ładowarki samochodowe do komórek ustrojstwo nazywa się Griffin kosztuje w okolicach 4,90PLN a w środku gotowa przetwornica 12V/24V na 5V wystarczy tylko wydłubać z plastiku odciąć podwójne gniazdo usb i mamy małe (wielkości kostki do gry) i oszczędne źródło 5V do napędzania procesora. Można to samo zrobić samemu wyjdzie cięższe? droższe? Może nie...

[attachment=7421]

[attachment=7420]


RE: Takie tam dla zabicia nuudy... - SQ4AVS - 28-08-2013 19:36

Ryśku tak jak obiecałem ja ładowarkę zrobią -do tego modułu co Ci podsyłałem linka dorobię sterowanie procesorowe i jakiś licznik wytworzonej energii tak dla ciekawości. Moduł wykonawczy jakbym sam kupował części to wyjdzie drożej. Masz może jakiś pomysł na jakąś oszczędną emisję z kajaka, wiadomo antena za duża nie może być, Gauja to około 700km od Warszawy ja z propagacji jestem kiepski. Ewentualnie inny pomysł ścieżka trasy nagrana na procek i jej transmisja wieczorem np. psk31.


RE: Takie tam dla zabicia nuudy... - SQ9MDD - 28-08-2013 19:44

No właśnie pytanie o pasmo, do wszystkich którzy mają większe doświadczenie. W eksperymentach balonowych mamy po swojej stronie wysokość więc ewidentnie 70cm jest super rozwiązaniem. Małe anteny, w miarę dużo miejsca można znaleźć całkiem czysty wycinek pasma, dodatkowo mała moc nie stanowi problemu. Minus to nie wszyscy posiadają możliwość pracy SSB na tym paśmie.
A co w przypadku takiego eksperymentu? Antena nie może być duża a przy tym chcemy sobie zapewnić maksimum odbiorców i maksymalny zasięg. Nie jestesmy tak bardzo limitowani wagą urządzenia... oczywiście bez przesady ale już nie walczymy o każdy gram.

Waszym zdaniem pasmo/emisja??


RE: Takie tam dla zabicia nuudy... - SQ6ADE - 28-08-2013 20:28

Może moduł GSM ino się nada i takie medium komercyjne. Chyba że wzdłuż wody będzie równolegle popylał jakiś RPT Smile

p.s.
Zawsze mnie ciekawiło jakiego medium i jakich technik używają naukowcy od fauny badający ścieżki jakie przebywają
zwierzęta wodne z zainstalowanymi trakerami (rekiny i takie tam inne stwory większe...)
Może trza zaczerpać pomysła z tej branży ?


RE: Takie tam dla zabicia nuudy... - SQ9MDD - 29-08-2013 9:49

Krzysztof ciekawy trop z monitoringiem zwierząt. Znalazłem coś niecoś na ten temat, do takiego monitoringu stosuje się system satelitarny ARGOS.
Można poczytać na ten temat w artykule.

Reasumując nadajnik i abonament w systemie trochę kosztuje, no i raczej nam się ten system nie przyda.

Link do systemu ARGOS


RE: Takie tam dla zabicia nuudy... - SQ9MLZ - 29-08-2013 11:44

Witam,
skoro to miała by być boja więc może mała antenka magnetyczna i jedno z pasm KF?
Rolleyes
Co do paneli solarnych, to z doświadczenia mogę powiedzieć parę słów.
Kupiłem 2 lata temu taki oto panel słoneczny:
İmage

W instrukcji: "12V 185mA", ładowałem tym akumulator 12V 4Ah. W ciągu 2-3 pełnych słońca dni akumulator został naładowany Wink


RE: Takie tam dla zabicia nuudy... - SQ4AVS - 29-08-2013 16:38

Tak jak pisałem boja utknie, sprawdzone