HomeMade
Arduino - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Oprogramowanie (/forum-84.html)
+--- Dział: Technika programowania mikroprocesorów (/forum-85.html)
+--- Wątek: Arduino (/thread-1713.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23


Arduino - SQ9MDD - 30-06-2013 14:28

Panowie (i Panie?)

Ktoś z was bawił się może środowiskiem arduino? Oczywiście mam na myśli jakieś projekty związane z krótkofalarstwem.
Całość wydaje się całkiem ciekawym pomysłem na szybki i łatwy start z techniką mikroprocesorową.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Arduino


RE: Arduino - SP6IFN - 30-06-2013 18:12

Tak, ja.
W tym celu po ostatnim spotkaniu w Burzeninie w 2012r, gdzie to wyraziłem publicznie chęć poznania jeszcze w swoim życiu przynajmniej tajników obsługi mikroprocesorów zająłem się właśnie ARDUINO, jako najprostszym ze sposobów osiągnięcia tego celu. Dodatkowo też przerobiłem samodzielnie w okresie zimowym trzymiesięczny kurs podstaw pisania programów w języku C++. Egzaminy (nazwijmy je semestralnymi) zaliczałem u Kol.Waldka 3Z6AEF....Dodgy, o dziwo z wynikiem pozytywnym...Rolleyes To pozwoliło mi zrozumieć "co jest tu grane" do tego stopnia, że przynajmniej rozumiem co zostało napisane w kodzie programu.
I choć nie do końca moje opracowania są własne, ponieważ opieram się na informacjach z netu, to większość "myśli twórczej" jest moja. Efektem tego jest przykładowo własna obsługa DDSa 9850 przygotowana właśnie w środowisku ARDUINO, a ten obsługiwany jest w języku programowania C++. Namawiam GORĄCO wszystkich tych, którzy chcą się też tego nauczyć w podstawowej chociaż formie, aby właśnie zaczęli od ARDUINO. Efekty mojej pracy z okresu zimowo-wiosennego zamieszczam w poniższych fotkach.
Rysio!
Jeśli ja sobie jeszcze z tym poradziłem, to młodsi i bardziej kreatywni w tej materii ludzie nie będą z tym tematem mieli ŻADNYCH problemów.


RE: Arduino - SP9MRN - 30-06-2013 18:36

Moim zdaniem zabawka jest super.
Przede wszystkim jest relatywnie tania i dostępna dla "nielutow"
Eksperymentalnie zrobiłem sterownik eATU, sterownik rotora i przełącznika antenowego. Wersje zarówno z lcd 2x16 jak i graficznymi - mono z nokii i kolorowym 1,8''. No i oczywiście dds-a
Jakieś fotki były w wątku o eatu
oprócz tego jakieś klucze elektroniczne i trochę innych dupereli.
Bardzo sympatycznie pakuje się też arduino do attiny i małych tanich atmeg.
Masa osprzętu.
No i oczywiście można na tym odpalić arducopter i polatać :-)

MAc
mrn


RE: Arduino - SQ9MDD - 30-06-2013 20:09

Hej.

Tak myślałem że temat się spodoba, i tak jak podejrzewałem arduino jest znanym środowiskiem. Z niezaprzeczalnych zalet to mnóstwo gotowych bibliotek do całej masy sprzętu. Zresztą wystarczy wrzucić słowo klucz arduino w wyszukiwarkę na ebay-u albo allegro. Z rzeczy które mnie zaskoczyły najbardziej to w zasadzie bezproblemowe uruchomienie środowiska i pierwsze programowanie, bez kombinacji i zastanawiania się jak to zrobić.
Przetestowałem też fajny programik który często jest kojarzony z arduino a służy do rozrysowywania schematów prototypów.

http://fritzing.org/

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Hxhd4HKrWpg#at=99


[attachment=7184]

Ostatnie moje testy w temacie arduino i nasze hobby:





A później usiadłem do oprogramowania LCD 1,8 cala tft z czytnikiem kart SD (35PLN!!)

https://picasaweb.google.com/115786736246801430838/ArduinoDisplay

Reasumując:

Środowisko dla początkujących bardzo dobre, łatwe do opanowania.
Jeśli ktoś ma ochotę rozpocząć zabawę z arduino bardzo chętnie pomogę.


RE: Arduino - SP9MRN - 30-06-2013 21:48

[attachment=7185] sterownik rotora - dokładnie taki tft jak piszesz

Dodam jeszcze, że oprócz arduino i fritzinga jest jeszcze Processing - czyli język na peceta - praktycznie zgodny ze składnią arduino, pozwalający na wspólne działania.
aaaa
najważniejsze!!!!
http://blog.radioartisan.com/
klucz, atu, sterownik- można się wiele nauczyć
oprócz tego proponuję przeglądnąć oproramowanie multiwii do quadcopterów - też niezła szkoła - chociaż nie związana bezpośrednio z naszą branżą.
Z tych plików nauczyłem się wreszcie jak podzielić sketch na kilka plików (modułów) do późniejszego niezależnego wykorzystania. taki rodzaj gotowych funkcji do których przekazujesz dane. Program się staje znacznie czytelniejszy.

uff. na razie tyle.
Może faktycznie powolutku ruszyć temat. Co prawda kilku znajomych ortodoksyjnych programistów patrzył na mnie krzywo - ale mnie się podoba ogromnie.

(nawet waterfall na tym widziałem)

MAc
mrn


RE: Arduino - SP6IFN - 30-06-2013 22:52

Cytat:Co prawda kilku znajomych ortodoksyjnych programistów patrzył(o) na mnie krzywo - ale mnie się podoba ogromnie.
No to co? Mnie to nie boli, a wstydzić się nie ma czego. Tylko ten nic nie wie, który się nie chce uczyć. Mi osobiście bardzo odpowiada ta plattforma, a dzięki podpowiedziom Waldka 3Z6AEF wiele się nauczyłem, a nie kumaty byłem kompletnie jeszcze na ostatnim spotkaniu w Burzeninie. Rozmawialiśmy tam o Arduino jak zapewne pamiętasz Maćku. Polecam ten sposób zrozumienia języka C++. Dodatkowo tanio, za bardzo małe pieniądze mamy jeszcze gotowy programator do różnych Atmeg. Ja zacząłem od Arduino z Atmegą 128, ale już go przestawiłem na AT328, co okazało się operacją bajecznie prostą. Informacji w necie jest aż nadto, a jak widać i na tym forum jest się kogo zapytać. Dodatkowe płytki do uruchamiania wykonuję samodzielnie, ale można pójść na skróty i zakupić gotowe, uruchomieniowe zestawy. Na ewentualne pytania też będę w stanie zapewne odpowiedzieć, a jeśli "nie", to sam będę pytał. Cieszy mnie ogromnie że zapoczątkowałeś ten wątek Ryśku SQ9MDD, wiedzę programistyczną masz ogromną jak się zorientowałe, będzie więc od kogo ją pogłębiać samemu. Osobiście żałuję że tak póżno odważyłem się na procesory, a to całkiem proste jak się okazuje. W podstawowej formie oczywiście.
Rysio!


RE: Arduino - SP9MRN - 30-06-2013 23:21

Część kupiłem. Do LCD dorobiłem konwertery poziomów na 4050.
Pewnych rzeczy nie oplaca się robić - oczywiście jeżeli mamy czas na czekanie na przesylkę od pana chińczyka (kapitalne moduły z przekaźnikami).
zamówiłem dwukolorowego malutkiego oleda - może się okazać znakomity do małego trxa z małą plytą czołową :-) (taki jak ten: http://www.ebay.com/itm/SPI-0-96-128X64-LED-OLED-Display-Module-TWO-Color-For-Arduino-Smart-Car-3-3v-5v-/170929165279?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27cc2c13df )

No po prostu arduino (i cała społeczność) mnie zauroczyła.

Dla tych, którzy nie do końca wiedzą o czym piszemy:
http://www.arduino.cc
oraz
http://forum.arduino.cc/index.php

73
MAc
mrn


RE: Arduino - SP6IFN - 01-07-2013 10:31

Aby dalej zachęcać dodam że kompilator do Arduino jest darmowy i nie ma ograniczeń pisanego kodu. Za Bascoma trzeba płacić. W C++ chyba pisze się wygodniej niż w Bascomie, znawcą nie jestem, to moje zdanie. Kit do montażu Arduino można kupić za połowę wartości zmontowanego, chyba że chcemy wypasioną wersję z http://nettigo.pl/products/40?utm_source=StarterKit, można się na początku wzorować na gotowych projektach z netu, itd, itd... Google wiedzą wszystko!
Można też jako Arduino wykorzystać pomysł Adama SP5FCS, dorobić trzeba tylko układ komunikacji z PCtem, wystarczy na RS232: .....nie mogę znależć opisu, jest na SP-HM....opracowana płytka na procesor z Atmegą, piny z procesora oznaczyć zgodnie z pinologią Arduino, taniej chyba już nie można.
Rysio!


RE: Arduino - SP3WXO - 01-07-2013 10:33

Tak trochę z lenistwa, mam pytanie do bardziej doświadczonych: jak wygląda współpraca dedykowanego oprogramowania z niededykowanymi płytkami? Poszerzając swoje pytanie: w samym kompilatorze jest lista układów uruchomieniowych, czy jestem ograniczony do tych płytek czy też można użyć "niestandardowych" z układami Atmega8 i Atmaega128?

Pozdrawiam
Adam


RE: Arduino - SP9MRN - 01-07-2013 10:46

można, tylko trzeba im wstępnie załadować bootloader. szukaj pod hasłem "standalone arduino"
http://playground.arduino.cc/Learning/AtmegaStandalone
http://majsterkowo.pl/progamowanie-mikrokontolerow-na-przykladzie-attiny2313/
http://majsterkowo.pl/programowanie-mikrokontrolerow-za-pomoca-programatora-usbasp/

a tu ładny przykład:
http://makezine.com/2009/01/15/cheapest-standalone-arduino/

Jeżeli kupować, to proponuję UNO v.R3 - na allegro można dostać już za 60zł. Ja używam NANO z dodatkowym shieldem I/O - jakoś tak wyszło...

MAc