HomeMade
Miernik LC - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Pomiarowa (/forum-54.html)
+--- Dział: Przyrządy pomiarowe (/forum-58.html)
+--- Wątek: Miernik LC (/thread-16.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


RE: Miernik LC - SP5ETB - 26-11-2011 15:05

Dziękuję.
Ma ktoś może nadmiarową płytkę do miernika VK3BHR do odstąpienia, lub wie gdzie taką można dostać?
pozdrawiam,
Andrzej


RE: Miernik LC - SP6LTP - 29-11-2011 1:06

Ktoś podał tu na forum link do http://vrtp.ru. Przeglądając tam posty natknąłem się na opis miernika LC wg. R2-D2 http://vrtp.ru/index.php?showtopic=15087&st=0 .
Jako, że poniewierała się u mnie Nokia 3310 postanowiłem wykonać to cudo.
Wykorzystany jest tam PIC18F2520 zawierający wewnętrzny komparator, nie jest potrzebny LM311 jak w większości tego typu mierników. PIC ten ma tez port USB, co może w przyszłości pozwolić połączyć miernik z komputerem.
Wszystko jest przystępnie opisane , załączone są wzory płytek i wsady do procesora.
Można wykonać miernik na procesorze w wersji DIP i SO. Proponuje przejrzeć wszystkie posty, to uniknie się wykonywania kilku płytek i poprawiania błędów.
Ja wykonałem wersję mieszaną, elementy SMD i przewlekane.
Jak będzie ktoś to chciał wykonać to służę pomocą, zostały mi też wydruki do naświetlania.

Zbyszek


RE: Miernik LC - gizm - 12-02-2012 15:54

wie ktoś dlaczego Miernik pokazuje w trakcie mierzenia C minus
L jest ok bez minusa


RE: Miernik LC - SQ1GYQ - 12-02-2012 19:16

Witam

A czy wyzerowałeś miernik ? przed pomiarem chodzi o kalibracje.

pozdrawiam

Andrzej


RE: Miernik LC - gizm - 12-02-2012 21:24

tak wyzerowałem ale mimo to zawsze się ten minus pokazuje
właściwie to nie przeszkadza mi ten minus
ale tak jakoś dziwnie wygląda z tym minusem


RE: Miernik LC - SQ7PGO - 22-09-2012 5:50

Ja tez pozazdrościłem kolegom takiego miernika i zbudowałem na ATMEGA8. Nie jestem az takim specjalistą od cyfroniki więc posiłkowałem się kitem i
co z tego wyszło ?
ano taki mierniczek
İmage
Całkiem fajnie to mierzy, wykalibrowałem to 1nF 1% no i owszem jest nieżle ale...
zalezało mi na pomiarach L no i mam kilka dość precyzyjnych dławików np 10mikroH 1%, 100mikroH 5% i pomiary sa w granicach 1-2% CZYLI DO PRZYJęcia.
Natomiast zostałem zaskoczony pomiarem ceweczki na rdzeniu amidona FT-50-43:
nawinałem 5 zw drucika w emalii 0.35 mm i w/g kalkulatora powinna mieć ok 9,37 mikrH natomiast miernik pokazuje 15,41 mikrH
Po nawinięciu 10 zw powinno byc 37,5 mikrH a miernik pokazuje wartość 47,85 mikrH.

Co to znaczy? W czym jest dowcip?


RE: Miernik LC - SQ8Z - 22-09-2012 13:12

W sumie nic nie znaczy ;-),
zwroc uwage ze jak wpisze w ring calc 9uH to dla tego rdzenia "wyskoczy CI 5zw., jak wpiszesz 10uH to tez 5zw. , a jak 15uh to 6 zw...
analogicznie w przypadku 10zw. ma byc 37 a 11 zw- 47 uH
wystarczy "niedociagnac zwoja lub przeciagnac pol zwoja i masz wlasnie taki efekt,
te 20% tolerancji jeszcze trzeba dorzucic ...;-) .
ZObacz na proszkowych np. T50-6 , czy T50-2 tam tez pol zwoja zrobi widoczna na mierniku roznice ;-)
pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z


RE: Miernik LC - SQ7PGO - 23-09-2012 1:29

Jesli tak jest jak piszesz Krzysztofie to w takim razie jak wykonywać cewki filtrów wejściowych ( na przykład) dla odbiorników gdzie ważna jest załozona ind. a tymczasem pół zwoja robi taka róznicę? Na czym sie opierać ? na kalkulatorze, obliczeniach wg wzoru, czy pomiarze ?
No ogólnie jakie tu przyjmować ind. dla cewek wykonanych na rdzeniach? Który z wariantów jest prawdziwszy?


RE: Miernik LC - SP5TAA - 23-09-2012 3:00

Czesc,
przede wszystkim nie używaj tego materiału na rdzenie cewek do obwodów pasmowych...powinieneś wziąc do tego rdzenie proszkowe i wtedy twoje rozterki ustąpią...przy zastosowaniu ich nie bedziesz miał tego typu obaw...materiał 43 czy 61 to materiały raczej na transformatory szerokopasmowe a nie na BPF czy LPF....
powodzenia w przyjemnej pracy nawijania cewek(różnistych).

Witek sp5taa.


RE: Miernik LC - SP6IFN - 23-09-2012 11:39

Kol. SQ7PGO...najprawdziwszy wariant to POMIAR, kalkulator RING, czy też opis na schemacie, lub obliczenia to wariant wstępny. Osobiście przed montażem wykonuję pomiar nawet każdego rezystora, nie tylko cewek. Spotkałem się już z błędnym oznaczeniem i wadą produkcyjną, gdzie rezystor nie był rezystorem. Taka powinna być reguła....elementy mierzymy przed montażem.
Rysio!