HomeMade
Miernik LC - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Pomiarowa (/forum-54.html)
+--- Dział: Przyrządy pomiarowe (/forum-58.html)
+--- Wątek: Miernik LC (/thread-16.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


RE: Miernik LC - Sadowski25 - 03-10-2010 19:36

A jaj mam takie pytanko Big Grin

Czy miernik LC wg. VK3BHR można z powodzeniem przeprogramować na miernik częstotliwości ?
Ważne by w miarę dokładnie pokazywał zakres w kHz np. 10,505kHz 9,506kHz itp.

Wyszło tak że kupiłem miernik UNI-T UT58D. i ma pomiar RLC i to dokładny.


RE: Miernik LC - SP6NVO - 27-11-2010 19:21

Jeżeli ktoś potrzebuje to zamieszczę projekt płytki dwustronnej w SprintLayout
miernika ze strony kol.
http://www.sp7dqr.waw.pl/lcmeter_pl.html


RE: Miernik LC - SQ5RGS - 16-12-2010 15:47

Witam jak masz wzór w lay to poproszę , będziemy prasować , a może i jeszcze się innym kolegom przyda .pozdrawiam


RE: Miernik LC - SQ8GUM - 13-02-2011 19:18

poniżej na zdjęciach moja wersja miernika. Jeszcze muszę dopracować pomiar pojemności, bo się nie przełącza na pomiar pojemności - choć dla mnie mniej przydatny, bo mam miernik pojemności w multimetrze. w obu pozycjach przełącznika na wyświetlaczy pojawiaja się pomiar L, z tym, że w pozycji "C" czy podłączymy cewkę czy kondensator, zawsze jest "Over Flow".


RE: Miernik LC - SQ7HJB - 14-02-2011 7:47

Witam!
Miernik musi przełączać się na pomiar pojemności, ponieważ wtedy wykonuje kalibracje. Na krótką chwilkę załączając przekaźnikiem kondensator wzorcowy. Skorzystaj z programu SP7DQR. Jest w naszym języku i z poprawkami.
Pozdrawiam


RE: Miernik LC - SP6NVO - 14-02-2011 15:53

Witam.Może komuś się przyda płytka w SprintLayout. Gdyby była potrzeba to zamieszczę szczegółowe zdjęcia.


RE: Miernik LC - SQ8GUM - 14-02-2011 19:37

Miernik przy pomiarze cewek działa znakomicie, w zupełności mi wystarczy, oczywiście przekaźnik się załącza i kondensator wzorcowy jest dołączany do obwodu. Nie wiem dlaczego miernik nie przełącza się na pomiar pojemności. Może dołoże tranzystor do załączania przekaźnika, ponieważ w moim projekcie go nie ma. Spróbuję jeszcze wg sugestii zmienić oprogramowanie...


RE: Miernik LC - SQ9RFC - 21-02-2011 22:35

Czy do inductance / capacitance meter by Phil Rice VK3BHR ver 2 ktoś dorobił pomiar kwarców - czy trzeba samemu to sobie wymyślić i zrobić?
I drugie pytanko na szybko - bo nie doczytałem, a temat mi w oczy wpadł przed momentem - czy ktoś wymyślił wpisywanie wartości pojemności wzorcowej do stałej pamięci procka - co wyeliminowało by szukanie tego tak dokładnego kondensatorka? - podobnie z wpisaniem poprawki wartości zegara taktującego, a nawet zapamiętaniem krzywej kalibracji.


RE: Miernik LC - SQ5NWU - 22-02-2011 9:40

W ten weekend wykonałem ten sam miernik co sq8gum ale z oprogramowaniem i poprawkami SP7DQR. Ruszył bez żadnych problemów, więc może jest jakiś błąd w podłączeniu?


RE: Miernik LC - SQ7HJB - 22-02-2011 10:05

Witam!
Jeszcze drobna rada dla Jacka.
Przewody łączące przełącznik z PCB mają wpływa na pomiar.
Długie przewody prowadzone blisko siebie wprowadzają dodatkowe pojemności i indukcyjność. A jeżeli jeszcze mogą się delikatnie poruszuć w obudowie to wynik będzie się zmieniał.
Co do pomiaru pojemności to może jakiś drobny błąd na PCB.
Pozdrawiam