HomeMade
Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ (/thread-15.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ2RBW - 29-11-2011 9:48

A jak nie chcesz kombinować z uziemieniem to spróbuj zasilić układ z akumulatora 12V od samochodu. U mnie zasilacz jest ze stabilizatorem, ale jak nie było uziemienia do ośki potencjometru wieloobrotowego i masy (przy początkach uruchamiania układu) to sygnały miałem mało czytelne ze względu na brum (od razu było to słychać na odbiorniku kontrolnym, że na VFO jest naniesiony brum). A jeżeli w zasilaczu masz kiepską stabilizację to odbiornik nie ma prawa czytelnie odbierać. Jak dostrajasz BFO to zwróć uwagę na wytłumienie drugiej wstęgi, nie powinna być słyszalna, a jak częściowo ją słyszysz do dp. 600Hz to pilot BFO jest w złym miejscu (ewentualnie szerokość filtru jest dość duża). Najlepiej to określić na sygnałach telegraficznych.


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SP6OUJ - 29-11-2011 12:10

Sprawę filtru kwarcowego raczej bym pominął. Kwarce nie mają aż takiego rozrzutu aby był taki efekt. Jeśli to nie sprawa BFO i zasilacza to jeszcze można wymienić scalak na inny i zrobić próbę.


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ9MDD - 29-11-2011 12:28

Tak mi się objawiał nie umasiony, wiszący na długich kablach potencjometr wieloobrotowy. Postaram się dzisiaj wyjąć ów potencjometr z Taurusa i nagram sampla dla porównania, nagram dwa sample, jeden poprawnie a jeden z wyjętym potencjometrem może jak odsłuchasz to się rozjaśni czy to ten efekt czy inny.


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ2RBW - 01-12-2011 22:08

Jeszcze chciałbym poruszyć temat zmian częstotliwości VFO w takt modulacji. Tak jak wcześniej pisał kolega SP6IFN wszystkiemu jest winne napięcie w.cz. przedostające się na diodę pojemnościową, które zostaje wyprostowane i dodane do wartości napięcia sterującego warikapem. Zrobiłem dzisiaj eksperyment w postaci wlutowania statycznego kondensatora zamiast diody pojemnościowej tak aby ucelować w początek pasma gdzie miałem zmiany częstotliwości VFO przy modulacji. Efekt był taki, że zmian w częstotliwości VFO nie było wogóle podczas nadawania bo napięcie w.cz. nie oddziaływuje na kondensator, więc teoria z oddziaływaniem w.cz. na diodę potwierdza się. Ale zniwelowanie tego oddziaływania jest względnie trudne. Uwaga także na pomiar napięcia uniwersalnymi tanimi miernikami, napięcie w.cz. powoduje błędne wskazania (w moim przypadku zaniżone) i pokazuje spadki napięć, a wtedy np. można walczyć z kwestią zasilania w nieskończoność. Jak pamiętam w początkach uruchamiania radiator do 2SC2078 miałem zamontowany przez podkładkę izolującą, nie było połączenia elektrycznego między nim a elementem metalowym tranzystora, ale gdy radiator miał kontakt z masą modulacja była zupełnie niezrozumiała, dopiero zamocowanie go w taki sposób aby "wisiał" w górze na samym tranzystorze i nie miał kontaktu z masą wyeliminowało efekt, jest z aluminium to tranzystor się nie urwie Wink
Tym którzy uruchamiają tą konstrukcję życzę przede wszystkim cierpliwości, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości, żeby projekt nie trafił do szafy w chwilach zwątpienia.


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SP6OUJ - 01-12-2011 22:30

Uruchomiłem kilka tych urządzeń i nigdy nie było problemu z odbiornikiem. Po zestrojeniu obwodów, nastawieniu częstotliwości BFO i VFO wszystko działało. Problemy były tylko z nadajnikiem, bo lubiał się wzbudzać. Na to też jest lekarstwo.
Może nagraj plik audio i tu wrzuć abyśmy mogli posłuchac co to za UFO.


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SP6OM - 04-12-2011 12:57

ATLANTIS, czy u Ciebie słychać może coś takiego: http://www.youtube.com/watch?v=rctwo9HzjKU ?


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ9RZI - 04-12-2011 17:08

Hmm... Wymieniłem trymer w BFO, przywróciłem masę na obudowę kwarcu, połączyłem też z masą obudowę potencjometru wieloobrotowego sterującego VFO. Pomogło - wreszcie mogę zrozumieć co mówią operatorzy słuchanych stacji. Idealnie nie jest, ale teraz będzie to pewnie tylko kwestią dostrojenia.
Linka chwilowo nie sprawdzę - Neostrada leży już drugi dzień, więc korzystam z komórkowego Internetu...


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ8NYK - 24-12-2011 22:33

Witam kolegów!

Mam pytanie odnośnie sposobu nawijania cewek- czy uzwojenie wtórne w cewce L3 zostało dobrze nawinięte i oznakowane?


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ4RNF - 24-12-2011 22:50

Bezapelacyjnie Smile


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SP2JQR - 25-12-2011 13:38

W tym przypadku zadziała, ale o wiele lepiej jest nawijać uzwojenie sprzęgające między zwojami cewki rezonansowej od strony jej zimnego końca. Pisałem już o tym na forum.
Jeśli cewka rezonansowa nie jest na rdzeniu toroidalnym tylko ma zwykły korpus z wkręcanym rdzeniem dostrojczym to ten zimny koniec powinien być od góry tam gdzie jest wkręcany rdzeń. Wielu kolegów poniosło klęskę przy wykonaniu obwodów do Bartka i podobnych TRXów właśnie z powodu źle nawiniętych obwodów. Przy prawidłowo nawijanych obwodach proste radia mają taką czułość, że nie potrzebują żadnych dodatkowych wzmacniaczy w.cz. a i mocy nadajnika będzie więcej, a tendencji do wzbudzania mniej.