HomeMade
NWT-7 analizator obwodów - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Pomiarowa (/forum-54.html)
+--- Dział: Przyrządy pomiarowe (/forum-58.html)
+--- Wątek: NWT-7 analizator obwodów (/thread-12.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8Z - 28-02-2012 15:43

witam , kolejno :
1. dzieki Jarek za linki ... poszerza skromne wiedze w tym temacie
2. dzieki Jurek, tak znam ;-) i te obudowy tez... idaelny rozmiar to 80x25x120 mm i takiech niestety nie ma ;-).... matalowe rozwiazaly by problem...
3. Jarek wszystko sie zgadza ;-) w NWT na golej PCB na stole 65dB separacja we/wy.
zamkniete w tzw palstik ..wiadomo bez zmian, zamkniete w "obudowe z laminatu) ...
poprawia sie o 7...10 dB... ale podlaczenie prostych kabelkow pomiarowych RG174 na zlaczkach SMA i powrot do -60...-65db...... zalozenie na kabelki przy samych gniazdach ferrytowe rurki EMI i kolejne spadek o kilka dB ;-).... ale podpiecie do ukladu i........... ;-( bywa roznie .. .
Sam pisalem ze ta walka o "linie" na poziomie -90 dB ;-) to tak troche sztuka dla sztuki, tzw. przesluch we/wy ;-) bedzie i jak to obserwowac i sprawdzac Rafal wyklad mi zrobil HI HI....
Kolega Henryk SP2JQR pisal o tym .. w amatorksich wykonaniach separacja np. we/wy filtra kwarcowego na poziomie -65dB to sukces ;-)...reszta to kombinacje i akademickie gadanie ;-).
Ja myslac o zaekranowaniu puszki NWT ... bralem pod uwage tylko fakt zeby nie smiecila wiecej niz musi "po stole" i nie wplywala na reszte na stole znajdujacych sie gratow ;-)...
Tasme miedzina z klejem przewodzacym wlasnie wybito mi z glowy napjprostrza z dostepnych metod........CENA!!!!
Rolka 50mm x 33m dlugosci klej jednostronny - 620,00 PLN !!!!!!!!!!!
Rolka 50 mm x 16,5m dlugosci klej dwustronny - 930,00 PLN !!!!!!!!!!!!
Dostepne sa w sklepach muzycznych takie tasmy, sprzedawane na metry cena 7......20 PLN za metr ....
Reasumujac.... albo pudelko robic z blachy, albo ekranowanie wklejac lamintat 0.4 z dwustronna miedzia 18u ;-) i nie zawracac sobie glowy chemia i wynalazkami.
W sumie problem ten da sie rozwiazac przy prokcji a to juz inna bajka .
Ciekaw jestem opinii kolejnych kolegow.
I dla tych ktorzy powiedza ze to nie na temat ;-)... to jest na temat !!! Wszak mowimy o ekranowaniu miernika ( sensie, sposobie , koniecznosci? )
pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP5AQT - 28-02-2012 15:43

Witam
Do obudowania NWT doskonale nadaje się obudowa od dysków zewnętrznych 3,5". Jeżeli dobrze się poszuka to można kupić w cenie do 40 zł jest to obudowa kompletna z zasilaczem i kabelkami.
Pozdrawiam SP5AQT

Witam [attachment=4826][attachment=4827]
W załączeniu wykresy mostka odbiciowego
Pozdrawiam SP5AQT


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8Z - 28-02-2012 15:54

Hmm, napisalem ze idealny rozmiar do tego co tu budujemy to 80x25x120mm
Obudowa od HDD zewnatrznych ma wymiar 110x30x170 MM wiec jesli od razu do NWT "zaladowac" analizator widma ( c w przypadku NWT7 jest bez sensu) to jej "pojemnosc jest o.k. ;-). CO do cen obudoway takie mozna kupic juz za 18..20 PLN
Z kolei obudowy id HDD 2,5" sa za niskie ;-( 15...18 mm..
Fakt zastosowania w naszym rozwiazaniu gniazd katawych SMD tez stanowi pewne ograniczenie konstrukcyjne ( obudowy od HDD "scianki szczytowe maja z plastiku" wiec treba dac ekran a to z kolei "odsuwa" calosc do tylu i za mala nam gniazdka "stercza" na plycie czolowej, Rozwiazaniem byloby zastosowanie SMA na krawedz PCB , przykrecane do obudowy ( takie z wydluzonym gwintem) ;-) ale na razie dostepne w CHRL i nie chca sie dac kupic w ilosciach mniejszych niz 100 sztuk Wink.
W kwesti obudowy.... nadal szukamy , najlepiej metal . o podanych na wstepie wymiarach.... niekoniecznie ladne podal Jarek kilka postow pozyzej... blacha ocynk ( obudowy ekranowane z deklami do zalutowania tez i jako puszka na stole malo estetyczna i .... hmmm zalutowac na stale? To chyba nie bylo by to.
Pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z
Big Grin
hmm , w zalaczniu pomiary mojego "scisle tajnego" mostka pomiarowego Big Grin

[attachment=4829][attachment=4830]

malo tego doloze jeszcze jak wyglada pomiar bardzo cywilizowanego obciazenia 50 ohm Big Grin

[attachment=4831][attachment=4832]

Big Grin i wedlug tych pokazowych danych , widac ze pobilem kolejny "rekord" osiagnietych parametrow Big Grin

pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z
p.s.
ciag dalszy nastapi Big Grin i gwarantuje Big Grin bedzie smiesznie Big Grin to tak aby obudzic sie przed nadchodzaca wiosna Big Grin


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ9NJE - 28-02-2012 18:05

Prawie idealnie pasująca byłaby taka obudowa Hammonda http://bit.ly/wk454S. Jest trochę wąska, bo przystosowana do płytek o szerokości 75mm.

Aha, a gniazdka SMA na krawędź PCB z wydłużonym gwintem u kolegów z ChRL dadzą sie i w mniejszych ilościach kupić i nadal w przyzwoitej cenie http://bit.ly/AnSYRY Smile


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8Z - 28-02-2012 18:23

Witaj Przemek,
nio ladny ten Hammond ... nawet by sie chcialo PCB przeedytowac pod te rozmiary ;-)
ale cena ... ;-( to polowa wartosci NWT ECO ... coz... albo ladnie albo tanio ;-).
A link do gniazdek dzieki, widze zaczeli schodzic z hurtu ;-)
pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP5AQT - 28-02-2012 19:00

[attachment=4833] Witam
Zastanawiają mnie wyniki pomiarów kol. SQ8Z które wg. zamieszczonych przez niego wykresach są lepsze o rząd wielkości od moich pomiarów które wykonywałem za pomocą mostka firmy "anzac model CH-132 1-1000MHz" (zamieszczone w poście Nr.232 ).
Pozdrawiam Roman SP5AQT


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8Z - 29-02-2012 0:04

Coz , nie bede sie znacal, otoz nie ma sie nad czym zastanawiac Big Grin
Jak mozna sie domyslec, ( zapowiadalem ze bedzie "smiesznie") Big Grin
Wiele razy zwracalem uwage na to ze jesli zaczynamy o czyms pisac, to robmy to rzetelnie i w miare mozliwosc od poczatku do konca.
Posty w stylu Twojego Romanie ( druga czesc postu 232) sa....no wlasnie czym sa?
Informacja techniczna? Porada dla kolegow? Czy no wlasnie ..... poniekad wpuszczaniem w maliny.... sugestia podprogowa ... patrzcie jaki mostek wykonalem? Big Grin
Informacja od poczatku bylaby rzetelna gdyby zawierala info i foto z ostatniego postu Big Grin.
Poniewaz po raz kolejny pojawia sie na forum informacja ktora nie wnosi praktycznie nic, niczego nie uczy, nawet nie prowokuje do dyskusji ( no chyba ze kolejny raz ktorys z nieswiadomych kolegow zapyta: "a jak zrobiles cos tak wspanialego?"
Postanowilem pokazac jak moze czuc sie czlowiek po drugiej stronie komputera ... teraz Ty sie zastanawiales ;-).
Bylem na tyle uczciwy w tej prowokacji ze napisalem na koncu:
"ciag dalszy nastapi Big Grin i gwarantuje Big Grin bedzie smiesznie Big Grin to tak aby obudzic sie przed nadchodzaca wiosna Big Grin"

aby nikt nie zarzucil mi ze szykowalem jakis wpust , czy tez lecze swoje kompleksy Big Grin
Wyniki pomiarow przedstawione przezemnie mialy na celu sprowokowac i prowokacja sie udala Big Grin.....
a takie wyniki jak latwo sie domyslec uzyskalem stosujac tez urzadznie fabryczne , tez pracujace w zakresie 1-1000 MHz tyle ze byl to zestaw tlumikow firmy INCOBig Grin
A wyglada tak:
[attachment=4834]

mam nadzieje ze moje dzialanie jest czytelne i zrozumiale, bo o tym ze skuteczne to chyba juz dyskutowac nie bedziemy Big Grin prawda ??
I tym optymistycznym akcentem pozdrawiam
i prosze nie obrazaj sie , bo moja "zlosliwosc" nie jest skierowana tylko do Ciebie a do wsystkich ktorym czasu wystarcza tylko na pokazanie fotek i napisanie samochwalczego zdania.
A taki mostek odbiciowy o paramertach jak te zasymulowane z tlumika ;-) jesli istnieje to pewnie bardzo pracochlonny i drogi byc musi ( jesli go fabryka wykona).


Krzysztof SQ8Z


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8Z - 02-03-2012 1:47

Teraz ja z kolei pokaze troche obrazkow i tylko obrazkow ;-)
NWT wedlug US5CAA o ktorym wspominalem kilkanascie postow wczesniej.
PCB zalutowana w ramce z laminatu , dorobione dekle ( gora i dol) calosc "zawinieta w folie samoprzylepna ktora zrobila z tego "klocek prawie drewniany".
Calosc dosc pracochlonna i czasochlonna , efekt jak na foto.
Prezentuje bo byc moze bedzie to podpowiedz dla tych ktorym odpowiada taki wyglad miernika ;-).

[attachment=4849][attachment=4850][attachment=4851][attachment=4852][attachment=4853]

jak widac nie zastosowano dodatkowego gniazda do sondy zewnetrznej, uklad ten posiada na pokladzie dwie sony logarytmiczna AD8310 i liniowa AD8361 przelaczane w poziomu programu Win Nwt 4 .
:-)
pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z

p.s.
PCb tego miernika pracujaca na stole bez obudowy miala o kilka dB mniejsza dynamike, po zamknieciu w obudowie dynamika pomiarow widoczna na zalczonym obrazku ;-) (oczywiscie pomiar bez "czarow")

[attachment=4854]


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP9IZM - 02-03-2012 17:13

[attachment=4855][attachment=4856][attachment=4857][attachment=4858]

Moje wykonanie NWT wg. US5CAA obudowa -blacha ocynkowana malowana czarnym lakierem , skręcone tulejkami , przód/ tył blacha aluminiowa trawiona w sodzie kaustycznej i malowane lakierem bezbarwnym.


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8Z - 02-03-2012 17:34

Witaj Jurku, ladnie ;-)
a masz mozliwosc napisac czy pokazac jak wyszla u Ciebie dynamika pomiarow ( poziom na otwartycz we i wy ) ??
pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z
p.s.
ja w swoim ekranowalem wewnatrz co popadnie , osobno sondy, osobno filtr LPF i osobno blok DDS ... ale zmiany ( poprawa) widoczna byla tylko przy ekranowanie sond na wejsciu... reszte mozna sobie odpuscic.