HomeMade
NWT-7 analizator obwodów - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Pomiarowa (/forum-54.html)
+--- Dział: Przyrządy pomiarowe (/forum-58.html)
+--- Wątek: NWT-7 analizator obwodów (/thread-12.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52


RE: NWT-7 analizator obwodów - WIKTG - 04-02-2012 17:30

1. Oświadczam wszem i wobec, że JA WIKTG nie jestem, nie byłem i nie wydaje mi się bym był w przyszłości osobą o nicku RR323.
2. SQ1GYQ, SQ6OXK, coż dobre wychowanie i dobre obyczaje nie są zapewne tym użytkownikom znane. wskazane byłoby przed publicznym wypyszczeniem się, sprawdzić, choćby zapytać się u źródła, a potem wystawiać "laurki".
Chociaż niejaki Joseph Goebbels powiedział kiedyś, rzucajcie dostatecznie długo błotem, a coś zawsze sie przyklei, może taki był cel?
3. Jak wyżej, proszę przeczytać sobie post: #169 oraz obejrzeć obrazki, jest tam MÓJ malunek płytki, który W DOBREJ WIERZE ZAMIEŚCIŁEM, coby kazdy, który chce mógł DOWOLNIE wykorzystać.
Radzę też przeczytać post nr:39 i 43, czy to wystarczy.
4.Dobre obyczaje nakazały by teraz dokonać publicznych przeprosin, lecz czy bedzie to zbyt duże wyzwanie?


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ1GYQ - 04-02-2012 17:53

Witam

Po pierwsze Wiktor, naucz się czytać ze zrozumieniem bo nie napisałem że to ty zamieściłeś ten analizator na allegro, Jedyne co możesz mi zarzuć a co sprostował Artur SQ4AVS to to że są to Twoje modyfikacje a nie Krzysztofa i za to że przypisałem zasługi Krzysztofowi to Ciebie przepraszam jak Ciebie to uraziło. Mój błąd nie śledzę wątku od początku.

Pozdrawiam

Andrzej


RE: NWT-7 analizator obwodów - WIKTG - 04-02-2012 18:40

1.Przeprosiny PRZYJĘTE.
2.Ja staram się czytać ze zrozumieniem, owszem i czasem coś przeoczę, jednakże moja wypowiedź miała też na celu zwrócenie uwagi na fakt, by nie rzucać ocen swych bez sprawdzenia, a nie tylko sprawę "tożsamości".
Proszę przeczytać post nr 196 i zastanowić się, co miałyby oznaczać dla postronnego czytającego takie słowa:
"Krzysztof Ty pracujesz a ktoś sprzedaje nie ładnie w sumie , jeszcze niema oficjalnej premiery hi hi a tu sprzedają już nawet znak twórców projektu z płytki usunięto."
3. Nie mniej jednak jeszcze raz dziękuję za Kolegi przeprosiny, nie żywię żadnej urazy, bo nie zabrakło honoru, czego nie można powiedzieć i o innych wypowiadających się w tym temacie, a nie wymienionych.
4. Nie zamierzam i nie będę publicznie podawał wszystkich swoich danych personalnych, lecz jeśli ktoś jest ciekaw, to proszę bardzo napisać i powiedzieć do czego są mu one potrzebne.
Pozdrawiam serdecznie, Wiktor


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ1GYQ - 04-02-2012 19:00

Spoko niema co się wkurzać na Siebie Smile

Jesteśmy tylko ludźmi hi hi

Pozdrawiam

Andrzej


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ6OXK - 04-02-2012 20:14

WIKTG, nie przekonasz mnie, że analizator na obu zestawach zdjęć jest inny.

Czy jesteś tą samo osobą czy nie, to inna sprawa. Tematu nie będę drążył, nie jestem autor tej modyfikacji, by mi zależało na ustalaniu prawdy.

Podzieliłem się, swoimi spostrzeżeniami i podejrzeniami, wyraziłem swoje zdanie i argumenty na jakiej podstawie opieram swoje podejrzenia.
Twierdzisz, że nie jesteś tą osoba i skoro autorowi wystarczy Twoje zapewnienie, mnie ono też wystarcza. I sprawa zamknięta.


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ4RBC - 07-02-2012 12:19

Proszę o ocenę mojego wykresu po kalibracji NWT7. Mój nwt7 został zakupiony na Allegro.

I ocenę mostka


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8Z - 07-02-2012 16:56

Witaj,
wyglada normalnie, tyle ze wykresy na poziomie 0dB i -40dB pokazales na wylaczonej korr mat. widac ze roznica w poziomie jest okolo 4...5dB w funkcji czestotliwosci i to jest norma inaczej bez automatyki nie bedzie...
wykres przy rozlaczonych gniazdach tez bez mat. korr ... i poizom w normie...
co do mostka na razie sie nie wypowiem ... bo NWT w tej funkcji nie zamierzam uzywac ( do tego mam VNA ktore analizuje nieco precyzyjniej i pokazuje jeszcze kilka istotnych parametrow ktorych NWT z mostkiem nie pokaze ).
Aby w pelni ocenic czy wsztystko jest o.k. i w normie ... trzeba by bylo "dmuchnac" w jakis BPF najlepiej na 28MHz i na 7MHz ...3,5 MHz w szerokim zakresie freq...
wtedy zobaczymy dokladnie... z przedstawionych wykresow wszystko wskazuje na to ze jest o.k.
pozdrawiam

Krzysztof Sip
SQ8Z


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP3SWJ - 07-02-2012 22:42

(04-02-2012 20:14)SQ6OXK napisał(a):  Czy jesteś tą samo osobą czy nie, to inna sprawa.

:-) zapewniam cię że to różne osoby ... a dzieli je zdecydowanie kilkaset kilometrów - coby było ciekawiej... Cool


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8Z - 08-02-2012 5:29

Zamykajac temat ktory nie okazal sie mily,
Wiktor to bardzo kulturalny, kolezenski czlowiek, zbieg okolicznosci doprowadzil do nieporozumienia... wszystko zostalo wyjasnione i z ze swojej strony jesli ktorakolwiek z moich wypowiedzi urazila czy Wiktora czy ktoregokolwiek z kolegow
przepraszam ;-).
Oficjalnie chcialbym podziekowac koledze Wiktorowi tak za opublikowanie swojej wersji NWT , jak i za rzeczowa polemike ;-).
Koledzy nie obrazajmy sie na siebie , bo w sumie nikt z nas nie mial ani przez chwile zlej woli.
Wracajac do samego NWT jako takiego... powiedzielismy juz dozo na temat tego miernika ... i w kilku zdaniach chcialbym podsumowac.
To co udalo sie ustalic i stanowic moze kanon w tej kwestii:
1. to nie czary ... tylko czysta matematyka, a co za tym idzie:
sonda AD8307 - osiagnieta dynamika 78-84 dB
sonda AD8310 - osiagamy dynamike 84-90 dB
znieksztalcenia doprowadzajace do powstawania gorek w polowie czestotliwosci badanego obwodu to sprawka ukladu DDS ;-), gorki te bede w miare wzrostu czestotliwosci coraz "wyzsze" .
Nie stosujac MMIC'a jak w NWT ECO , US5CAA czy WITKG ... wykorzystujemy DDS obciazajac jego wyjscie trafem 1:4 ( i nie moze tu byc mowy o znieksztalcaniu ponad to co wyprodukuje DDS , a w tym ukladzie wyprodukuje tych smieci najmniej. W praktyce gorka na 14 MHz przy pomiarze 28MHz bedzie zawierac sie w przedziale -55 ...-60dB i tego nie przeskoczymy, w miare obnizania czestotliwosci i mierzonych obwodow 14MHz i na 7MHz -65dB.... do ..przy 3,5MHz na 1,75 MHz gorka -70...72dB.
Dmuchana z DDS'a moc, czy bedzie 0dBm czy +12dBm ->gorki pozostana na nie zmienionym poziomie...
Stosowanie MMIC .... jak dla mnie nie ma wiekszego sensu. W ukladzie oryginalnym NWT 7 ,czy to sie komus podoba czy nie, to po prostu szereg pomylek... podnoszenie poziomu sygnalu aby pozornie dopasowac we i wy do 50 ohm tlumikami ( 1,5dB ). zasilanie MMIC'a z napiecia 5V ...kolejne nieporozumienie... wiekszosc tych ukladow mimo iz ma racowac np. z 4V...4,8V przy zasilaniu 5V nie bedzie wlasciwie pracowac.
Sprawa jest prosta i nie ma co tlumaczyc.... dla dociekliwych popatrzcie na data sheety , nawet uklad pracujacy przy zasilaniu 4,8V .... powinien byc zasilany z napiecia nie mniejszego niz np. 8V. Stad tez chcac stosowac MMIC , po za wybraniem wlasciwego typu ( moc na wyjsciu przy kompresji 1dB nie mniejsza niz +13dBm , prad zalecany przez producenta w sumie im wiecej tym lepiej ale napewno nie mniej niz 40..60 mA... do tego jeszcze parametry na nizszych czestotliwosciach ... ) , w ukladzie wypadaloby zastosowac stabilizator 9V z niego zasilac ten 5V dla calego ukladu , a 9V dla MMICa ... takie rozwiazanie poszerzy krag mozliwych do zastosowania MMIC.
O stosowaniu generatorow FLCK juz pisalem, ale przy tym temacie pewna konkluzja,,, jesli nie chcemy NWT wykorzystywac powyzej pasma 6m (50MHz) ... nie ma sensu stosowac AD9851 ktore napewno bardziej sie nam przyda przy budowie prostego ale skutcznego DDS do jakiegos TRX'a ;-) , ponadto AD9850 w wolnym obrocie ( allegro czy Ebay jet co najmniej o polowe tanszy). generatorki 125MHz choc obecnie nie sa latwe do kupienia , wystepuja i cena 2 USD z nog nie zwala... , AD8307.. jesli sa chetni...zbierajcie sie w grupy i kupujcie na ebay bo tam sa trzy razy tansze niz na allegro... trafa 1:4 , w tym ukladzie spokojnie robic tak jak pokazal kolega WITKG ;-).
Uklad NWT ECO ...sprawdzony w kilku egzemplarzach i nie chcac zasmiecac forum kolejnymi poprawionymi obrazkami... w kilka dni przygotuje materialy w formie PDF i zamieszcze.
Uklad NWT z modyfikacjami Rafala SQ4AVS ... jeszcze sprawdzamy... ale tu nie nalezy spodziewac sie zadnych cudow poza pewnoscia ze imp. wyjsciowa bedzie sztywniejsza .... pozostale parametry w stosunku do najttanszego rozwiazania sa hmmm "dla pedantow" .
I to byloby na tyle....
W zalaczeniu poniewaz lubie sie chwalic, foto zapuszkowanej NWT wedlug US5CAA , uklad ktory robilem dla siebe ze wzgledow poznawczych a zostawiam gdyz zawiera sonde Logarytmiczna na AD8310 i liniowa na AD8361.
A mierniczek wyglada tak:

[attachment=4698][attachment=4699][attachment=4700]

o parametrach pisalem we wczesniejszych postach.
pozdrawiam
Krzysztof Sip
SQ8Z


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP9MQH - 08-02-2012 15:37

Witam
Ocena ,,mostka" SQ4RBC.....
Zamieszczony wykres wykazuje, że kierunkowość tego mostka
jest bardzo słaba. Praktycznie tylko do około 28MHz osiąga ona
30dB (30dB to błąd pomiaru +/_ 6,5 % ). Mostek z trafem nawiniętym
na FT37-43 ma dużo lepsze parametry i pracuje poprawnie do ok. 150MHz.
Zamieszcze w dziale aksesoria pomiarowe opis mostków, które wykonalem
mają one dużo lepsze parametry ( kierunkowość oraz zakres częstotliwości ).
Pozdrawiam
Marian