HomeMade
Nieznane rdzenie -interpretacja wykresu - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Kuźnia pomysłów (/forum-21.html)
+--- Wątek: Nieznane rdzenie -interpretacja wykresu (/thread-1181.html)

Strony: 1 2


Nieznane rdzenie -interpretacja wykresu - SQ5NWU - 26-01-2012 0:43

Witam
Dorwałem nieznane rdzenie, które chciałbym wykorzystać . Według tego co ustaliłem przynajmniej mały rdzeń o AL 42 wygląda interesująco.
Nawinąłem 10 uzwojeń na każdym rdzeniu i podłączyłem do NWT. No i nie jestem pewien czy to co widzę na wykresie oznacza że nadają się do KF czy nie?
Byłbym wdzięczny jakby ktoś mi pomógł w interpretacjiSmile
Pozdrawiam
SQ5NWU


Ps. Zmierzyłem tez znany rdzeń FT50-10. Wynik jest poniżej czyli z tego wynika że mały rdzeń jest ok, czy dobrze myślę ?

PZD


RE: Nieznane rdzenie -interpretacja wykresu - SP6FRE - 26-01-2012 14:02

A co właściwie mierzyłeś nawijając jedno uzwojenie? Z załączonych wykresów nie wynika nic poza tym, że oba rdzenie wykazują większe tłumienie w paśmie niż rdzeń kontrolny.
Pomiar tłumienia miałby sens gdybyś nawinął dwa jednakowe uzwojenia po np. 5 zwojów i badał transmisję w pełnym zakresie częstotliwości. Czy możesz wykonać taki pomiar?
L.J.


RE: Nieznane rdzenie -interpretacja wykresu - SQ4RNF - 26-01-2012 16:39

Albo balun 1:1 pomiędzy we a wy.


RE: Nieznane rdzenie -interpretacja wykresu - SP2JQR - 26-01-2012 22:27

Wykonując i mierząc trafo prądowe 1:1 dowiemy się o możliwości pracy szerokopasmowej.
Można również inaczej nawijając uzwojenie - jedne 10 zwojów na jednej połówce a drugie 10 zwojów na drugiej i łącząc jako trafo napięciowe 1:1 dowiedzieć się więcej o samym rdzeniu. Czasem może się okazać że 10 zwojów w takim układzie to stanowczo za mało. Taki pomiar pokazuje jakie jest pasmo przenoszenia samego rdzenia: czy to jest max 150kHz czy może aż 1MHz?
Do każdych pomiarów proponuję dołączać rysunek ze schematem układu pomiarowego, wówczas bez żadnych wątpliwości będzie wiadomo co i jak było mierzone. Same pomiary bez załączenia układu pomiarowego i podania parametrów pomiaru kompletnie nic nie mówią.


RE: Nieznane rdzenie -interpretacja wykresu - SQ5NWU - 26-01-2012 23:18

Witam
Już się poprawiamSmile
Układ pomiarowy + efekt


RE: Nieznane rdzenie -interpretacja wykresu - SP6FRE - 27-01-2012 9:50

Proponuję zrobić podobny pomiar dla znanego rdzenia referencyjnego a prawdopodobnie wnioski wyciągniesz sam...
L.J.


RE: Nieznane rdzenie -interpretacja wykresu - SQ5NWU - 27-01-2012 10:58

Czyli bez specjalnych sukcesów. Jakby kogoś ten temat interesował to zamieszczam charakterystykę FT50-6 w identycznym układzie pomiarowym jak wyżej. FT50-6 pracuje w/g katalogu w zakresie 2-50mhz. Nie do końca to wyszło na wykresie. Będę dalej drążył tematSmile


RE: Nieznane rdzenie -interpretacja wykresu - SP4EJT - 27-01-2012 13:42

Mógłbyś jeszcze zrobić takie same pomiary dla 5 zwoi i 20 zwoi. Ciekawe co wyjdzie wtedy na wykresach


RE: Nieznane rdzenie -interpretacja wykresu - SP6FRE - 28-01-2012 0:42

"Mały" rdzeń wypada w porównaniu zdecydowanie lepiej - przynajmniej jako transformator dla tej samej ilości zwojów na KF. W końcu 10dB różnicy to 10 krotnie większa moc (ok. 3 razy porównując napięcie).
Proponuję jeszcze wykonać pomiar SWR dopinając jedno uzwojenie do wejścia pomiarowego oraz zapinając na drugie uzwojenie 50 omów - najlepiej wykonując pomiar dla obu rdzeni ;-)
L.J.


RE: Nieznane rdzenie -interpretacja wykresu - SQ5NWU - 28-01-2012 0:45

W związku z tym że głupio prosić o pomoc samemu się nie przyłożywszy, jeszcze raz przeprowadziłem pomiary dla uzwojeń na rdzeniu małym 10zw:10zw i 20zw:20zw. Ostatni jest pomiar FT94-2.
Niewiele chyba z tych pomiarów wynikaSad