HomeMade
Libra Transceiver CW/QRP wg Włodka SP5DDJ - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: Libra Transceiver CW/QRP wg Włodka SP5DDJ (/thread-113.html)

Strony: 1 2 3


Libra Transceiver CW/QRP wg Włodka SP5DDJ - SQ9GEH - 07-07-2009 13:48

Witam zauważyłem ze jest Temat na temat TRX Taurus wg. Włodka SP5DDJ a przecież skonstruował też coś dla miłośników "pikania" jak mawiała moja Babcia lub "titania" jak mówi to moja połowica

I sam porwałem sie z motyka na słońce i postanowiłem zbudować Libre w wersji 80. Ma o tez inny podtekst. Po prostu zapuściłem sie w Telegrafii a takie urządzono jest dobrą przyczyną do zabrania się za tą emisje. A i dużo sie przy nim można nauczyć.


RE: Libra Transceiver CW/QRP wg Włodka SP5DDJ - SQ9GEH - 09-07-2009 21:58

I ja się pochwale swoja pracą wiec ze nie jest to ambitny projekt ale od czegoś trza zacząć

na początku był chaos

İmage

a potem zaczęło to jakoś wyglądać
İmage

İmage

mam nadzieje ze od przyszłego tygodnia prace ruszą do przodu


Libra wg SP5DDJ - SP9AKI - 08-02-2010 21:20

Witam .
Zachęcony entuzjastycznym opisem nabyłem na Allegro TRX CW " Libra " .
Dotychczas odsłuchałem sam odbiornik i przyznam się , że jestem
mocno zawiedziony tym co usłyszałem . Niby słychać coś tam ,
ale miałbym wiele do życzenia odnośnie jakości .
Możliwe , że trafiłem na wyjątkowy egzemplarz tego TRX-a .
Czy na forum jest ktoś , kto poznał problemy tego TRX-a i zechciałby
podzielić się swoimi uwagami ?

vy 73! Jacek


RE: Libra wg SP5DDJ - SQ4RBC - 08-02-2010 21:33

Robiłem Tarusa na 80. Jest wyśmienicie, ale musiałem wprowadzić pare poprawek. Dopytaj ludzi tych co składali na pewno znajdziesz poprawki.


RE: Libra wg SP5DDJ - SP8GVM - 08-02-2010 22:02

Parę lat temu zrobiłem Librę i działała dobrze.Po zmontowaniu trzeba jeszcze zestroić .Jak by kolega napisał dokładnie co się dzieje to może bym mógł pomóc.Jestem też osiągalny na SKYPE jako SP8GVM4.Pozdrawiam.


RE: Libra Transceiver CW/QRP wg Włodka SP5DDJ - SQ9RZI - 22-04-2010 14:06

Złożyłem Librę jakiś czas temu. Z konstrukcji jestem jak najbardziej zadowolony, chociaż jak na razie miałem okazję przetestować w pełni tylko RX. Jeszcze nie posiadam licencji, więc część nadawczą mogłem przetestować jedynie na sztucznym obciążeniu. Ta ostatnia zresztą wymaga jeszcze pewnego dopracowania - jeden z obwodów LC nie stroi się tak, jak powinien (maksymalna wartość tylko w jednym punkcie i inna niż w instrukcji, chociaż to może być winą improwizowanej sondy w.cz.). Chwilowo nie mam czasu, by się tym zająć, a poza tym kwestia nabierze znaczenia dopiero po uzyskaniu uprawnień do nadawania. Smile


RE: Libra Transceiver CW/QRP wg Włodka SP5DDJ - SQ9RFC - 24-09-2010 2:21

Wczoraj w nocy polutowałem odbiornik Libry. Podłączyłem bez filtrów wejściowych. Szumy gwizdy, ale żyje. Dziś dokończyłem filtry - jeden się nie stroi, popracujemy nad nim. Kwarc w BFO nie chce ciągnąć w górę z 4.096.0 na 4.097.2 więc ustawiłem na w 4.0948. Kilka stacji telegraficznych bardzo ładnie słychać, ALE !!! bez względu na sygnał z anteny - (można ją nawet odłączyć) słychać jakieś takie podwzbudzenie - podobne do superreakcyji. Jest bardzo silne i bardzo nieprzyjemne. Silny sygnał mocno go wycisza. Zmiana częstotliwości BFO powoduje w kilku miejscach trymerka całkowity jego zanik, ale znika również sygnał użyteczny. Chciałbym na Librze posłuchać Zawodów SP QRP więc się będę mocno sprężał. Mam nadzieję, że dam radę i do soboty zdążę rozwiązać problem. :-)
Jerzy_Mi
( SQ9RFC- zarezerwowany... fajny?)

Odbiornik Libry podstroiłem i chyba działa. Dziś słuchałem na nim zawodów. Antena typu KDZO +-60m (tyle miałem drutu) od 1 do 7m nad ziemią niczym nie zestrojona. (KWZO - Kawałek Drutu Za Oknem)

Napisałem, że Libra chyba działa, bo stacje słychać, ale na tle bardzo dużego szumu generowanego przez odbiornik. Zwarcie anteny powoduje zanik sygnału stacji a szumy pozostają. To są naprawdę duże szumy.

Kręcąc trymerkiem BFO da się zauważyć dwa zaniki sygnału i szumu w niewielkiej odległości od pewnej częstotliwości. Trudno ją zmierzyć bo miernik przestraja układ. Doświadczalnie stwierdziłem, że trzeba ustawić w środku tych zaników i to prawie na granicy zbocza zaniku. Czuć to zbocze potem, bo szumy powoli wzrastają przy strojeniu VFO w górę. To nie jest szum półprzewodnika - to jest coś podobnego do superreakcji, do jakiegoś wzbudzenie, sprzężenia - muszę nad tym popracować jeszcze.


RE: Libra Transceiver CW/QRP wg Włodka SP5DDJ - SQ9RFC - 06-10-2010 14:50

Zgodnie z sugestią Włodka zamieniłem sygnały mieszacza BFO (z filtra idzie na nogę 8, a BFO na 5) pokręciłem śrubkami - nabrałem wprawy i odbiorniczek zaczął śpiewać morsem tak głośno, że słuchawki podtopiłem. W chwili wolnego czasu podepnę tam mikro-przełącznik i nagram mp3 dla porównania przed i po zamianie.
Jerzy SQ9RFC


RE: Libra Transceiver CW/QRP wg Włodka SP5DDJ - SQ9RFC - 10-10-2010 19:36

Coraz bardziej mi się ta maszynka podoba. Wczoraj znów przez godzinkę słuchałem zawodów. Drugiej wstęgi praktycznie zero. Ciepły ton. Myślałem aby dorobić filtr m.cz. CW, ale nie ma potrzeby - wczoraj przy sporej ilości mocnych i słabych stacji odbiór był doskonały. Jeszcze dziś micha mi się cieszy :-))


RE: Libra Transceiver CW/QRP wg Włodka SP5DDJ - SP9LAP - 07-08-2011 0:44

Witam!

Ja też złozyłem jakiś czas temu Librę. W zasadzie można uznać, że działa.. ale dźwięk stacji CW wydobywajcy się z głośnika jest twardy, ze stukotem. Na razie nie próbowałem żadnych zmian układowych, bo Libra czeka w pudełku na swoje ponowne 5 minut.

Zainteresowanym tematem polecam stronę OK2BX, który wyleczył Librę z takich dolegliwości. Dokonał amputacji wzmacniacza p.cz. i detektora zawartego w układzie scalonym i zastosował protezę na "kultowym" układzie MC1350 i diodowym detektorze. Pozostaje jeszcze wymienić mieszacz, dorobić filtr CW na wzmacniaczu operacyjnym... i można zrezygnować z MC3361... Smile

http://web.bxhome.org/blog/ok2bx/2010/09/modification-libra-40m-qrp-trx