HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 25-08-2014 11:23

Mój Husarek nie kandyduje do miana radia przenośnego. Może z racji tego, że mam na podorędziu FT-857D, które jest sporo mniejsze, lżejsze, ma pożądaną moc wyjściową oraz da się je również zasilić z akumulatora. Moje prace idą w kierunku wręcz odwrotnym - z Husarka chcę zrobić radio stacjonarne - stąd pobór mocy traktuję trochę po macoszemu i drugoplanowo. To motywuje moje zabiegi w temacie uruchomienia CAT-a i uzyskania większej mocy wyjściowej do pełnego wykorzystania możliwości wzmacniacza lampowego. W Husarku wymagane napięcia uzyskałem w następujący sposób: 13,8 V, stabilizator low-drop LM2940 na 12V, po nim trzy diody szeregowe 1N4007 (spadek napięcia do ok. 10 V) i stabilizator liniowy 5 V. Na tym samym radiatorze grzeje się sporo mniej niż poprzednio. To dzięki spadkowi napięcia na diodach (poprzednio wchodziło w niego 12V lub nawet 13,8 V - nie pamiętam dokładnie). Wejście układu LM2940 należy zablokować elektrolitem 470-1000 uF. Bez tego słychać w odbiorniku zakłócenia wynikające z jego pracy.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP9SNC - 29-09-2014 15:52

Dzień dobry.
Jestem w trakcie okablowywania Husarka i chciałem się upewnić co do wyprowadzeń rejestrów związanych z przełączeniem N/O. Czy następujące podłączenia są prawidłowe:

P0 NAD/ODB
automatyka wejście pin 1 oznaczenie TX
homodyna wejście pin 1 oznaczenie TX
spinka oznaczenie T/R
LPF oznaczenie RX/TX

P1 BIAS_PA
PA oznaczenie N/O

P2 ZAŚ TX
automatyka wejście oznaczenie 3 RX

P3 KEY_CW
tutaj nie mam pomysłu, poczatkowo podłączyłem z płytką automatyki do pinu 4 oznaczenie KEY ale "blokowało" mcz podczas odbioru i była cisza.

Radio już działa (niespodzianek nie było), część odbiorcza do homodyny. Jestem na etapie dołączania spinki, BPF wcz, LPF (zestrojone i sprawdzone) oraz PA (narazie uzbrojone jedynie w sterowanie przekaźnikami i mostkiem w miejscu wzmacniacza w celu sprawdzenia ciągłości torów sygnału w.cz.).
Vy 73 Piotr


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 02-10-2014 12:05

Piotrze, pewnie się już uporałeś z okablowaniem. Z pinami wyjściowymi w rejestrze według postu #162 syntezy SPHM DDS to jest tak:
D0 – przełącza nadawanie odbiór i z powrotem podłączamy tu przekaźnik N/O.
D1 – załącza z opóźnieniem ustawionym w setupie nadajnik. Wyprowadzenie to łączymy z płytką PA jak i płytką automatyki pinem 4 oznaczonym na schemacie /Tx
D2 – załącza z opóźnieniem ustawionym w setupie odbiornik. To wyprowadzenie należy podłączyć do pinu 1 płytki automatyki oznaczonej na schemacie /Rx.
D3 – wyjście klucza z procesora. To wyprowadzenie należy podłączyć do płytki homodyny oznaczonej na schemacie CW jak i do płytki automatyki pin 11 oznaczony jako key i mamy wtedy podsłuch nadawanego sygnału telegraficznego.
Należy pamiętać, że wyjścia rejestrów w stanie aktywnym podają „0”.
Życzę powodzenia, Janusz.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP9SNC - 02-10-2014 18:28

Janusz, wielkie dzięki za odpowiedź. Mam dzisiaj zagoniony dzień i dopiero teraz znalazłem czas by podziękować. Jest za co, bo myslałem że brak odpowiedzi jest potwierdzeniem że "moje" podłączenia są prawidłowe. Zaoszczędzone kilka godzin.
Dziękuję i pozdrawiam, Piotr.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP2JEB - 02-10-2014 18:59

Nawiązując do wątku sp9snc Mam prosbę pewnie nie jedyny, jest opis blokowy Husarka,przydałby się układ blokowy połaczenia poszczególnych płytek tak po chłopsku .dlaczego?! Ja zaglądam do budowanego Husarka od czasu do czasu a bywaja przerwy kilkumiesięczne. Dlatego zapominam schemat i kontynuując montaż musze poświęcić dużo czasu aby kontynuować połączenia między płytkami układu. Mając taki układ blokowy połączeń /mam chwilę wolną zaglądam i widzę np: ,że nie mam jeszcze połączenia np: płytki "x" z "y" koncentrykiem, lub zasilania czy potęcjometru /wartości/przekaźnika itp. Dla Was projektujących Husarka to jest banalnie proste dla mnie niestety nie , myslę ,że dla wielu również będzie to udogodnieniem.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP9SNC - 19-10-2014 13:37

Dzień dobry. Po okablowaniu (prawie kompletnym) jestem na etapie pomiarów części odbiorczej, która wydawała się w pierwszym momencie odpalenia działać bez zastrzeżeń. Niestety, nie wszystko jest tak jak być powinno. Aktualnie "zawiesiłem się" na płytce homodyny.
Podaję na wejście sygnał z generatora -38 dBm czyli 7,9 mVpp.
W miejscu kolejnych pomiarów przed i po polifazerze jest prawidłowo. Również na wyjściach U12 jest zgodnie. Bezpośrednio na wejściu U13 po rezystorach 2,2K (piny 2 i 3) jest 400 mVpp. Teraz do sedna: bez względu na obciążenie (bez czy z filtrami) na wyjściu (pin1) jest 4,6 Vpp podczas gdy ma wynosić 9,5 Vpp. Elementy bierne sprawdzone, użyty TL072 podmieniony, zasilanie prawidłowe pin 8 +10,5V względem pin 4. Co dalej robić?

Vy 73 Piotr

UWAGA dla składających Husarka za pomocą rysunków montażowych SP3WYP przy U12
R54 ma 2,2K (powinien mieć 1,5K) - wpływa mocno na sygnał wyjściowy
R47 i R70 ma 2,2K (powinien mieć 2,7K )


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 19-10-2014 15:46

Piotrze, nic nie robić. Masz wzmocnienie na płytce homodyny prawie 600x. Powodzenia, Janusz.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP9SNC - 19-10-2014 17:57

Dziękuje Janusz za szybką odpowiedź. Ja do wczoraj byłem zadowolony z odbiornika (i nadal jestem), ale wg. opisu instrukcji budowy radia, wzmocnienie ma wynosić ok 1187X. No i druga sprawa, chciałem kalibrować S-metr a on przy aktualnym wzmocnieniu (na razie bez dobierania wejściowego rezystora R47 wartość 33k na wejściu gałęzi pomiarowej płytki automatyki) pokazuje przy sygnale wejściowym -38 dBm niepełne S8.

Vy 73 Piotr


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ8PEI - 07-12-2014 23:15

Przygotowałem sobie taki opis połączeń Husarka :
LPF DW RADIO
RX/TX P0
GND GND
12V 12V
1,8 P16
3,5 P17
7/10 P18/P19 przez diody
14/18 P20/P21 przez diody
21/24 P22/P23 przez diody
28 P24
A1/A2 P30
STER ALC (pł. PA 15W)
MOC POT 5Kohm
FR A1,A2(A012 pł. sterownika TFT)

PA 15W
N/0 P1
ALC STER (pł. LPF)
12V 12V
GND GND

BPF DW RADIO
12V 12V
GND GND
1,8 P16
3,5 P17
7 P18
10 P19
14 P20
18 P21
21 P22
24 P23
28 P24

HOMODYNA
MIC mikrofon
GND GND
/TX P1 ??
13,8 13,8V
CW P3
LSB/USB P6
GND GND
WYJ RX sygnał IN pł. filtrów akustycznych

FILTRY AKUSTYCZNE
GND GND
12V 12V
2kHz P5 ???
CW P7 ???
AF-DIR P12
GND GND

AUTOMATYKA
TX P1
AGC P4
RX P2
KEY P3
GND GND
GND GND
RRW pot 4k7

MOD IN TX pł.filtrów
Smetr A9 (SMR- pł.sterownika)
GŁ głośnik
P1 pot. 47k
12V 12V

Bardzo proszę bardziej doświadczonych kolegów o sprawdzenie poprawności szczególnie tam gdzie są pytajniki.
Dziękuję


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5CGI - 19-02-2015 23:53

HUSAREK - SDR.
Minimalnym nakładem kosztów i pracy możemy mieć w HUSARKU drugi RX-SDR. W załącznikach schemat i pcb dodatkowej płytki. Podpinamy ją do wyjść US8 i US9 na płytce homodyny.
Następny etap to zainstalowanie programu HDSDR
Po uruchomieniu programu i wstępnym skonfigurowaniu (F5-mikrofon i głośnik, F6-częstotliwość próbkowania karty dźwiękowej), podłączamy wyjście pcb do gniazda mikrofonowego w PC i już mamy drugi odbiornik (nie należy zapominać o przyciśnięciu klawisza F-2 start). W moim wypadku pasmo odbierane (próbkowanie) wynosi 44kHz. W dolnej części ekranu widać filtr akustyczny który przy pomocy myszki można dowolnie zmieniać. Resztę możliwości programu pozostawiam do samodzielnych poszukiwań.