HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 24-01-2014 23:31

Michał, schemat filtrów jest poprawny, błąd jest na płytce drukowanej.

Przy poprawianiu druku skopiowałem 6 razy tranzystor z elementami zgrupowanymi w jego okolicy. Ten rezystor 100k przy ostatnim tranzystorze jest zbędny (dać zworę) ponieważ za nim jest szeregowo 47k.
Jeśli są rozbieżności pomiędzy schematem a drukiem to najczęściej schemat rysowany przez autora modułu jest prawidłowy a błąd jest na druku.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3WYP - 25-01-2014 0:49

(16-04-2013 13:37)SP5FCS napisał(a):  Poprawiona wersja modułu homodyny do HUSARKA, schemat po naniesieniu koniecznych zmian oraz druk z wykonanymi poprawkami.

Na wcześniejszych wersjach druku należy:
- dodać układ formowania sygnału VFO na BGA420;
- usunąć tranzystory Q1, Q5 (oznaczenie na starych schematach);
- wymienić 3-uzwojeniowe trafa przed mieszaczami na 2-uzwojeniowe splitery;
- zamienić wyjścia 1,7 na układzie U9 aby uzyskać poprawne przełączanie wstęg;
- skorygować wartości niektórych elementów wg. ostatniego schematu.
Zmiany dla wersji radia z podwójnym wykorzystywaniem modułu filtrów akustycznych (nadawanie/ odbiór).

Schemat homodyny zamieszczony w tym poście ma błędy, poprawny schemat jest w opisie budowy radia.
Gdzie jest ten poprawny schemat ? Niektóre elementy na schemacie i w Sprint Layout się różnią.

(24-01-2014 23:31)SP5FCS napisał(a):  Michał, schemat filtrów jest poprawny, błąd jest na płytce drukowanej.

Przy poprawianiu druku skopiowałem 6 razy tranzystor z elementami zgrupowanymi w jego okolicy. Ten rezystor 100k przy ostatnim tranzystorze jest zbędny (dać zworę) ponieważ za nim jest szeregowo 47k.
Jeśli są rozbieżności pomiędzy schematem a drukiem to najczęściej schemat rysowany przez autora modułu jest prawidłowy a błąd jest na druku.
ok Adam dzięki za szybką odpowiedź


Czy elementy w płytce homodyny brać ze schematu czy z Sprint Layout ??????


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3WYP - 27-01-2014 10:30

Gdzie można nabyć płytkę do PA 15W, czy jest gdzieś dostępny lay płytki?


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 27-01-2014 13:07

Przeczytaj uważnie pierwszy post a znajdziesz LAY.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3WYP - 28-01-2014 0:52

(27-01-2014 13:07)SP5BMP napisał(a):  Przeczytaj uważnie pierwszy post a znajdziesz LAY.
ok dzięki jest


W płytce homodyny są dwa transformatory TR1 i TR2. Jakiej grubości jest użyty drut do nawinięcia. Ma to jakieś wielkie znaczenie jaka średnica ??


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ5KHA - 28-01-2014 8:13

(28-01-2014 0:52)SP3WYP napisał(a):  W płytce homodyny są dwa transformatory TR1 i TR2. Jakiej grubości jest użyty drut do nawinięcia. Ma to jakieś wielkie znaczenie jaka średnica ??
Ja u siebie nawinąłem drutem 0.35mm2, może być 0.3 lub 0.4, chodzi o to żeby nie był za gruby, ponieważ będzie ciężko go skręcić i nawinąć na rdzeniu.

Vy 73 Darek


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP2JQR - 28-01-2014 8:57

Drut może mieć nawet 0,15 lub mniej jeśli będzie zachowana impedancja. Zbyt cienki może się jednak szybko urwać przy wstrząsach dlatego trzeba całe trafo dodatkowo mocować na klej.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3WYP - 28-01-2014 9:45

Dzięki koledzy za odpowiedź. Prace trwają - mam poskładane: 2 płytki filtrów m.cz. 2 płytki homodyny , i kończę teraz 2 płytki automatyki. W sobotę planuję uruchomienie tych modułów.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ5KVS - 28-01-2014 13:38

Koledzy, czy rdzenie z RCS Elektronik (V33103) posiadają celową szczelinę magnetyczną? Nawijając na próbę wyszła mi dziwnie mała (~85mH) indukcyjność, a jak teraz grzebię w pamięci, mogłem pomylić "pary" z różnych kubków.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 28-01-2014 13:56

Karol najpewniej zamieniłeś połówki kubków. Przy ok. 200 zwojach nie powinno wyść aż tak mało.