HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP9SNC - 19-01-2014 0:50

Józek, trochę offtopic, ale spotkanie osób ze zdjęcia odbyło się 4 stycznia AD2014. Kilka dni później z Romkiem SP9FOW powtórzyliśmy testy samych homodyn: Jumy, KX3 i Husarka. W KX3 wyraźnie słychać przewagę DSP. Ponieważ DSP do Husarka już powstaje, jestem spokojny o wynik końcowy projektu HUSAREK i kolejne testy porównawcze.

Vy 73 Piotr


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3HGU - 19-01-2014 21:14

Witam
Mimo że codziennie, od paru lat czytam wszystkie posty na forum, jest to mój pierwszy wpis.Uważam że są tu koledzy mający większe doświadczenie i wiadomości.
Uważam że warto czytać i uczyć się od nich.
Zostałem zobligowany przez Adama SP5FCS do napisania paru słów na temat mojego Husarka.
W związku z pernamentnym brakiem czsu buduję go juz od ponad roku.
W pierwszej kolejności uruchomiłem filtry BPF i LPF.Płytki fabryczne SP2JJH z modyfikacją SQ4AVS.Bez problemu , strojenie filtrów na NWT-7 to czysta przyjemność.
W filtrze LPF pracują kondensatory typu silver mica,są one dosyć drogie , dlatego uważam że korzystniejsza jest płytka z DW z kondensatorami SMD.
Następna płytka to PA, prasowanka.Jest bardzo dobry opis i radzę się go trzymać.Zero problemów.
Sprawdzałem na próbie dwutonowej.Po uruchomieniu analizatora Rafała zobaczę trochę więcej.
Ponieważ miałem synteze Oleg 9, kupiłem płytkę Piligrima w DW i połączyłem wszystko razem.Uważam że jest to szybki sposób na wyjście w eter.
Święta poświęciłem na montaż płytek:automatyki,filtrów m.cz. i homodyny.
To nie są kity, poszczególne bloki zostały zaprojektowane przez różnych kolegów i chwała im za to.Do tego dochodzą modyfikacje.
Miałem różne wersje płytek, ale przyjąłem zasadę, że obsadzam je ściśle trzymając się najnowszej wersji i ignorując opisy na płytce.
Rygorystycznie sprawdzałem każdy element przed wlutowaniem, to się opłaca podczas uruchamiania.
Najbardziej pracochłonne było nawijanie cewek do filtru m.cz.Wykorzystałem metodę Bogdana SP3IQ.Radzę dokładnie przeczytać Jego ostatnie posty.
Z czasem indukcyjność się zmienia.W moim przypadku korygowałem ją po miesiącu.
Można przeprowadzić korekcje z dokładnością do 1mH odwijając zwoje bez rozbierania cewek.
Używałem do tegp licznika wg.S53MV,generatora z opisu Bogdana i kondensatora 12.1nF z telerancją 1%.
Kondensatory do homodyny kupiłem na Allegro, reztstory dobierałem z partii 100sztuk z tolerancją 1%.Jako miernika używałem Fluke 115.
Ponieważ mam już wszystkie płytki, pozostał problem obudowy.
Chciałem zrobić ją na profilach firmy SAPA (pomysł SP4HKQ), ale najmniejsza handlowa długość to 4mb.więc zrezygnowałem.
Robię ją tradycyjnie, przód i tył to blacha AL o grubości 2,5 mmm , boki to profile lub płaskowniki.
W przeciwieństwie do kolegów z SP5 ja miałem problemy ze skompletowaniem części i płaciłem frycowe w postaci opłat za przesyłki.
Jako jeden z ostatnich elementów kupowałem Si570.Znalazłem go w ofercie najbera w wersji CMOS za 70zł.Ja kupiłem wersję LVDS w http://www.sdr-kits.net
Opłata wraz z przesyłką to 17,70GBP, po przliczeniu daje 92zł.
Płatność za pośrednictwem PayPal, cała transakcja bezproblemowa.

Reasumując,ostatnie porównania pokazują że jest tu naprawdę urządzenie z wyższej półki i warto je budować.Sądzę że większość z nas buduje je dla przyjemności i satysfakcji.Mamy dobre podręczniki Bogdana SP3IQ oraz Adama SP5FCS oraz masę postów.Czytać, czytać i ...budować.

Staszek SP3HGU


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3WYP - 21-01-2014 17:51

Witam, jestem tutaj od niedawna.
Mam pytanie odnośnie płytki z DW Radio pokazanej na zdjęciu.
Czy jest gdzieś na forum opis - schemat ?
Pozdrawiam Michał


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP6LTP - 21-01-2014 19:44

Podręcznik budowy Husarka wer. 1.4 strona 44
http://sp-hm.pl/thread-1093-post-17189.html#pid17189
http://sp-hm.pl/thread-1093-post-17951.html#pid17951


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 21-01-2014 20:18

Koledzy, płytka tzw. "spinki" oraz płytki filtrów LPF i BPF w wer. DW powstały później niż pierwsza wersja Husarka opisana w podręczniku budowy, dlatego w opisie nie znajdziemy schematów do tych płytek. Płytka spinki była częściowa opisana w postaci schematu wzmacniacza w.cz. oraz dokładnych zdjęć na forum. Na druku również są opisy elementów ułatwiające montaż.
Filtry BPF oraz LPF możemy wykonać na podstawie schematów filtrów z Husara, moich filtrów Combo lub filtrów Waldka SP2JJH. Obwody rezonansowe na poszczególne pasma praktycznie we wszystkich wersjach są identyczne.
Schemat filtrów BPF jest w tym poście.

Obecnie powstaje kolejna wersja opisu budowy Husarka na płytkach z DW Radio ale jej ukończenie jeszcze potrwa dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i składać pozostałe moduły.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - AMATOR - 24-01-2014 14:58

Czy ktoś próbować pracować emisjami cyfrowymi na Husarku ?
Chodzi mi też sposób podłączenia to radia, może jest jakiś schemat lub gotowa do wyprasowania płytka interfejsu. Przeglądałem cały wątek ale nie znalazłem na ten temat informacji. Taka sprawdzona płytka ze schematem podłączenia byłaby ciekawym uzupełnieniem Husarka. Stabilność generatora Si570 jest dobra, moc kilkunastu watów pewnie wystarczy do większości emisji cyfrowych.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5AQT - 24-01-2014 16:47

Witam
Kilka łączności na SSTV w paśmie 14 MHz zrobiłem na HUSARKU posługując się modemem pożyczonym o kolegi. Modem ten jest opisany http://www.kaczmarek.poznan.pl/strona91.html
Ponieważ modem był przystosowany do radia ALINCO musiałem dokonać kombinacji połączeń go z moim HUSARKIEM. Obecnie kończę wykonanie modemu wg. dokumentacji z w/w strony. Transformatory separujące można nabyć w Warszawie w sklepie RCS. Program który używałem to MMSSTV. Przykładowy obrazek który wysyłałem.
[attachment=8130]
Vy 73 Roman SP5AQT do usłyszenia na pasmach.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3WYP - 24-01-2014 21:08

Witam, koledzy na schemacie modułu filtrów jest 5 rezystorów 100k (R12 do R16)
Na płytce jest ich 6. Gdzie jest błąd (schemat czy płytka) !!!!
Jeżeli na płytce jest źle to trzeba zastosować zworkę(rezystor 0 ohm) tak jak pokazałem na zdjęciu.
Pozdrawiam Michał SP3WYP[attachment=8131]


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ9LFP - 24-01-2014 22:41

(24-01-2014 21:08)SP3WYP napisał(a):  Witam, koledzy na schemacie modułu filtrów jest 5 rezystorów 100k (R12 do R16)
Na płytce jest ich 6. Gdzie jest błąd (schemat czy płytka) !!!!.....

Witam kolego, przeczytaj post kolegi Bogdana SP3IQ http://sp-hm.pl/thread-1093-post-18849.html#pid18849
na fotografii jest rezystor, a nie zworka, Smile pozdrawiamSmile


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3WYP - 24-01-2014 23:23

(24-01-2014 22:41)SQ9LFP napisał(a):  
(24-01-2014 21:08)SP3WYP napisał(a):  Witam, koledzy na schemacie modułu filtrów jest 5 rezystorów 100k (R12 do R16)
Na płytce jest ich 6. Gdzie jest błąd (schemat czy płytka) !!!!.....

Witam kolego, przeczytaj post kolegi Bogdana SP3IQ http://sp-hm.pl/thread-1093-post-18849.html#pid18849
na fotografii jest rezystor, a nie zworka, Smile pozdrawiamSmile

zgadza się na fotografii u kolegi Bogdana SP3IQ jest ale na schemacie tego rezystora brak !!!!