HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ8NVF - 07-12-2013 21:43

DW Radio "pytało" na stronie z poprzednimi płytkami czy jest zainteresowanie na PCB - na co odpowiedziałem - tak, kupiłbym pewne moduły. Kilka razy pytałem o możliwość zakupu pojedynczych płytek - bez efektu. Pozostaje zbierać zamówienia na kilka kompletów tak żeby każdy mógł wybrać to co potrzebuje...


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4HKQ - 08-12-2013 12:44

Projekt Husarek to nie tylko schematy i opisy, ale także pliki źródłowe PCB. Każdy z zainteresowanych może według tych projektów wykonać własne płytki (lub zlecić wykonanie firmie na swoje potrzeby). Dobrym przykładem jest Maciek SP5CGI który swojego Husarka zmontował na własnoręcznie wykonanych płytkach za co otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie w Burzeninie.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 16-12-2013 12:46

(07-12-2013 21:26)SQ3HMM napisał(a):  Szkoda tylko , że nie sprzedają pojedynczych płytek ,
np. do wersji rozszerzonej potrzebne są dwie płytki BPF...

Koledzy, rozumiem że oczekiwania w stosunku do konstrukcji rosną i za chwilę pojawią się pytania czy będzie dostępny pełny kit HUSARKA.
Fajnie by było !

Rzeczywiście w zestawie płytek z DW brakuje wzmacniacza mocy, płytki rejestrów i klawiatury trzeba "wyprasować", przydałaby się jeszcze płytka zasilania radia a do rozbudowanej konfiguracji dodatkowy moduł filtrów BPF. Większość projektów jest na forum i można z nich wykonać brakujące druki. Jeśli nie chcemy prasować pojedynczych płytek wystarczy się zorganizować i zlecić wykonanie w firmie a nadwyżkę odstąpić kolegom na forum, chętnych nie brakuje.

Otrzymałem kilka pytań odnośnie uproszczonej wersji HUSARKA. Pierwszym uproszczeniem może być ilość pasm. Wiem, że kilku kolegów buduje wersje 2,3 pasmowe. Może zechcą się podzielić swoimi pomysłami i doświadczeniami. Każdy nowy pomysł, projekt druku może być przydatny innemu koledze dlatego zachęcam do pokazywania innych projektów i wariantów radia.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ5KVS - 16-12-2013 14:54

Adamie, najlepiej jak by była oferta zmontowanych kitów Husarka. Z dwuletnią gwarancją Smile
To grupa "Home-Made". Albo tez "Hand-Made", jak to woli. Inwencja własna mile widziana.
Ja dziś odebrałem płytki z DW. Bardzo ładne, będzie przyjemnie składać. Ale to powoluuutku.

Pozdrawiam


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP1UJB - 16-12-2013 18:51

Koledzy, czy ktoś z was już rozwiązał problem "gadającego chińczyka" w Husarku?


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 16-12-2013 20:48

Proszę pokaż nam zdjęcia swojego Husarka i załącz nagrania, które Ciebie niepokoją.
W moim Husarku żaden uboczny efekt nie występuje i radio pracuje poprawnie.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5CGI - 16-12-2013 22:15

Witam, zaznaczam że HUSAREK jest w 100% produktem krajowym GRUPY HUSAR i żaden obcojęzyczny element niema tu nic do gadania.

A na poważnie -- HUSAREK który zgłosiłem do konkursu PUK w Burzeninie został zbudowany na płytkach własnej produkcji ( deska do prasowania i żelazko) i nigdy efekt "gadającego chińczyka" w nim nie występował.
Problem chyba jest w błędach popełnionych podczas montażu.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP2JQR - 17-12-2013 9:30

Problem może jeszcze tkwić w antenach. Nie wszyscy mają takie same anteny. Te wyżej wiszące i sprawniejsze mogą dostarczać znacznie większego poziomu sygnału.
Aby więc cokolwiek porównać trzeba te poziomy zmierzyć i dopiero wtedy porównywać. W Husarku jest dość dokładny S-metr, ale musi on być gdzieś wcześniej wykalibrowany. Po kalibracji można mieć do niego wystarczające zaufanie.
Należy odszukać zakłócającą częstotliwość stacji AM i zmierzyć jej poziom, wtedy będzie oczym rozmawiać.
Ja nie mam jeszcze wprowadzonych wszystkich zalecanych poprawek i u mnie to zjawisko też od czasu do czasu występuje, w zasadzie tylko na paśmie 7MHz. Jest bardzo trudne do całkowitego wyeliminowania, z tego co wiem występuje to również w TRXie KX-3. Decyduje o tym parametr IP2. Nie podchodziłem jeszcze do tego tematu ze względu na brak czasu.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP1UJB - 17-12-2013 11:27

Januszu - dopiero podejmuję decyzję o budowie urządzenia. Od kilku kolegów słyszałem, że takie zjawisko występuje, w tym również z wpisów na forum a nie potrafię skutecznie z nim walczyć (narobiłem się w dawnych czasach różnych pułapek na wejściu prostych homodyn) i stąd pytanie do grupy eksperckiej.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - K2KP - 17-12-2013 16:40

Witam,
Mam pytanie dotyczace PA - czy probowal ktos zastosowac jakis inny tranzystor zamiast BFG135?

Arek