HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 03-11-2013 20:11

Uroczyście melduję zakończenie dzieła. Działa wszystko, co powinno działać. Na tylnej ściance z premedytacją nie ma jeszcze maskownicy. Czekam na dobre wieści w sprawie softu do sterownika syntezy. Od tego będzie uzależnione ile i jakie gniazda trafią jeszcze na tylną scianę. Potem będzie zrobiona i założona maskownica. Na razie czekam i odpoczywam od Husarka, a w międzyczasie będę kombinował coś, co pozwoli, aby wyszło z niego 70-100W mocy. Tak jak pisałem - w środku jeszcze sporo wolnego miejsca i aż się prosi więcej outputu. Kawałek płytki na 2 tranzystorach na pewno wejdzie, a aluminiowe boczne profile mogą być dobrym radiatorem.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - K2KP - 04-11-2013 18:51

Bogdan,
Jak robiles napisy na plyte czolowa ( jaki material , drukowanie itd.)?


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ1GYQ - 04-11-2013 18:59

Ładny ten Twój Husarek Bogdan :-)

Pozdrawiam

Andrzej


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 04-11-2013 22:00

Projekt maskownicy zrobiony w FrontDesigner 3.0. Wydruk na papierze, potem laminowanie i to przyklejone przy pomocy dwustronnie klejącej taśmy papierowej na metalową płytę czołową.
Na skutek prawie dwutygodniowego braku reakcji ,,zarządu" forum na moją prośbę o wymianę załącznika z mego postu #592 wysyłam go jeszcze raz. Niby błahostka, ale dojrzałem kwestię już po wygaśnięciu możliwości edycji postu. Przegapiłem jeden otwór pod nóżkę transoptora i pozostał nie zmniejszony.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 07-11-2013 19:27

Bogdanie, admin nie czyta codziennie poczty, czasem jakieś maile umykają jego uwadze a czasem trudno zrozumieć "co autor miał na myśli". Publikujesz nową wersję projektu ale nazwa dokładnie ta sama, czytelniej dla wszystkich byłoby dać kolejny numer lub aktualną datę wykonania pliku.
Dobrym zwyczajem na tym forum jest również jeśli to możliwe zamieszczanie plików źródłowych projektów i schematów.

W sprawie edycji postów można napisać bezpośrednio na forum, wtedy oprócz admina może pomóc moderator.
Plik w poście #592 został podmieniony przez moderatora wątku.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3IQ - 07-11-2013 20:43

Wykorzystując zakupione w firmie DW Electronics płytki do Husarka (użytkownik DW_RADIO na Allegro) zmontowałem i uruchomiłem podstawowe płytki umożliwiające uruchomienie odbiornika i dokonanie podstawowych pomiarów. Użyłem sterownika wg SP5FCS wraz z płytką Si570-LVDS i płytką zegarka. Przy budowie nie zanotowałem jakichkolwiek problemów montażowych oraz nie zanotowałem błędów na płytkach. Praktycznie cały odbiornik wraz ze sterownikiem Si570 uruchomił się zaraz po włączeniu zasilania, nie musiałem niczego poprawiać. Pamiętać należy jedynie o następujących zasadach:
- na płytce automatyki opisy tranzystorów T3,T4,T5,T6 dotyczą tranzystorów BC547/BC557 (a nie jak na schemacie 2N3904/2N3906),
- rezystor 50R na wejściu sygnału z VFO na płytce homodyny montujemy bezpośrednio do padów złącza SMB

Budowa Husarka na płytkach prototypowych (wersje 2012) wykazała, że na płytkach było kilka błędów, które w obecnej wersji zostały usunięte oraz dodatkowo dokonano kilka następujących modyfikacji w stosunku do wersji prototypowej poprawiające parametry Husarka i ułatwiające jego montaż:
- wzmacniacz BGA420 sygnału VFO znajduje się na płytce homodyny,
- autotransformator na wejściu odbiornika FST3125,
- autotransformator na wyjściu nadajnika FST3125,
- wykorzystanie filtrów akustycznych CW/SSB jednoczenie do nadawanie i odbioru wraz z przełączaniem N/O,
- zawężanie dla SSB bezpośrednio na płytce filtrów akustycznych bez użycia „balkoniku”,
- na płytce automatyki wprowadzono dodatkowe tłumienie odbiornika w trybie nadawania.

[attachment=7801] [attachment=7799] [attachment=7800] [attachment=7797] [attachment=7798] [attachment=7795] [attachment=7796]


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP6GAS - 02-12-2013 15:19

[attachment=7916][attachment=7917][attachment=7918]
To było wspaniałe lato. Pełne słońca i uroku zapachów przyrody. A ja w tym czasie siedziałem w piwnicy i wąchałem opary kalafonii. Warto jednak było. Stoi bowiem przede mną urządzenie, które napawa mnie nie tylko radością, ale również dumą. Rekompensuje jednocześnie wszelki trud związany z jego powstawaniem. I to co wydawało się leżeć poza zasięgiem moich skromnych możliwości, działa teraz w sposób przewyższający moje oczekiwania. Mam tu oczywiście na myśli Husarka.
Podjęcie decyzji o jego budowie nie przyszło mi łatwo, ale to dlatego, że jeśli nie trzymało się lutownicy w ręku przez ostatnie 30 lat, to nie wystarczy ułańska fantazja, aby ponownie zająć się montażem urządzeń elektronicznych. Należę bowiem do tych trochę wcześniej urodzonych, którzy jeszcze w zamierzchłych czasach kwarce do filtru McCoya szlifowali ręcznie. To nagłe przejście z techniki lampowej do elementów SMD nie jest więc w moim przypadku harmoniczne. Pomijam już niebywałą „dziurę” w mej wiedzy, która dramatycznie się pogłębiała. Biorąc bowiem pod uwagę dynamiczny rozwój elektroniki w ostatnich latach, to mogę chyba stwierdzić, że wszedłem obecnie w zupełnie inny świat. A ponieważ efekt, który uzyskałem, jest niezwykle satysfakcjonujący, to z całym przekonaniem stwierdzić mogę, że skoro Husarek stał się homodyną nawet dla mnie, to jest też „homodyną dla każdego”.
Mój egzemplarz zmontowałem w taki sposób, aby z łatwością można było w nim grzebać. Wystarczy ściągnąć gałki i wysunąć wszystko do tyłu, bez konieczności odpinania lub odlutowywania jakiegoś kabelka. Jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ etap który zrealizowałem to dopiero połowa drogi. Czeka na mnie jeszcze strona nadawcza, a wcześniej jeszcze jakieś zasilanie, które faktycznie będzie „low noise”. Jednak zima dopiero przed nami więc nudził się nie będę. A o modernizacjach lub modyfikacjach nawet nie wspomną, bo przypuszczam, że przez następne lata będę miał co robić. Właściwie to mogę powiedzieć, że urządzenie ruszyło już za pierwszym razem. Będę nieskromny i nadmienię, że nie popełniłem, żadnego błędu podczas montażu. Ale jest to chyba wynik nadgorliwości, którą chciałem zrekompensować brak doświadczenia. Faktem też jest, że sprawdzałem każdy element przed zamontowaniem i to doradzam każdemu. Jeśli chodzi jednak o inne porady, to będę raczej wstrzemięźliwy i zalecę jedynie czytanie tego forum, bo taka też była moja droga. Nie mogę też pochwalić się parametrami jakie po stronie odbiorczej osiągnąłem, ponieważ brak mi przyrządów aby je określać. Jedyne co mogę obecnie stwierdzić, to fakt, że dwa fabryczne urządzenia, którymi dysponuję – w tym jedno do zastosowań profesjonalnych – gorzej wypadają niż Husarek. W metodzie „na ucho” lepiej odczuwam czułość, selektywność, plastyczność dźwięku, a w efekcie końcowym przyjemność słuchania w mojej konstrukcji niż w urządzeniach pozostałych. Nie jest to wprawdzie rzetelny opis osiągów mojego urządzenia, ale korzystając przy jakiejś okazji z przyrządów i wiedzy któregoś z Was postaram się tę informację uzupełnić. Nie mogę też być dobrym źródłem informacji pomocnych w określeniu całości nakładów niezbędnych do zrealizowania projektu Husarka. W moim przypadku musiałem zacząć od zakupu lutownicy i kupowałem też każdą śrubkę. Jednak w przypadku wielu z Was, przepastne zasoby gromadzone przez lata przygód krótkofalarskich pozwolą na znaczną redukcję wydatków. I tu zróżnicowanie może być bardzo duże.
Nie będę się oczywiście rozpisywał nad kwestią tego, że każdy musi indywidualnie określić swoją wewnętrzną potrzebę kreatywności realizowaną w formie montażu urządzeń elektronicznych. Chciałbym jedynie wspomnieć o aspekcie, który mnie samego zaskoczył swoim wymiarem. Otóż ta moja potrzeba wzrosła po stwierdzeniu, że po dłuższym siedzeniu z lutownicą w ręku i skupieniu nad lutowanymi elementami odczułem zbawczy wpływ tego co robię na moje zmęczenie. Dla mnie było to nowe doświadczenie. Porównać je chyba można z jazdą na koniu. Gdy pędzi się na jego grzbiecie w galopie to nie można myśleć o problemach, które nas codziennie przytłaczają. Musimy bowiem myśleć o koniu i o tym aby z niego nie spaść. Godzina na koniu i nasz psychiczny reset gwarantowany. Coś mi się jednak wydaje, że reset gwarantowany przez montaż Husarka jest już bezpieczniejszy dla mojej grupy wiekowej. A tym bardziej wymierny. Warto więc spróbować.
Skoro zatrzymałem się tu nad aspektami niekoniecznie technicznymi, to chciałbym w tym miejscu podziękować Zdzichowi SP6EER, który nie pozwolił mi wątpić w to, czy podołam. Chciałbym jednocześnie podkreślić, że dzięki Husarkowi miałem przyjemność poznania wielu sympatycznych i pełnych życzliwości ludzi. Właśnie ten aspekt jest dla uczestników tego forum – a szczególnie dla mnie - niezwykle istotny. Chyba nie mniej niż techniczny.
Pozdrawiam Was wszystkich.
Marek SP6GAS


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ8MXL - 02-12-2013 21:10

Panowie to radio wygląda niczym z fabryka,a koszt takiego radia to cena chyba niezła??


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 05-12-2013 22:09

Marek, dziękujemy za podzielenie się z nami Twoimi osobistymi obawami i odczuciami przy powstawaniu Husarka. Po pokonaniu wielu trudności radość z wyglądu i działania radia jest tym większa. Jestem pewien, że twój Husarek wzbudzi uznanie wielu kolegów zajmujących się amatorskimi konstrukcjami. Czekamy na kolejne relacje z prób i testów.

W grudniowym numerze Świata Radio 12/2013 znajduje się relacja z konkursu PUK 2013 z informacją o nagrodzie dla Maćka SP5CGI za wykonanie Husarka. Na trzech stronach czasopisma zaprezentowano moduł filtrów akustycznych opracowany przez Janusza SP5BMP. W opisie znajdziemy schemat, widok płytek, zdjęcia gotowego modułu, charakterystyki pomiarowe. Moduł w aktualnej postaci może być z powodzenie stosowany do innych urządzeń dlatego powyższy opis może zainteresować nie tylko wykonawców Husarka.

W załączniku skan: Świat Radio nr. 12/2013 str.47
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzisiaj otrzymałem informację, że w DW Radio są ponownie dostępne komplety fabrycznych płytek do budowy Husarka.
Wzory płytek, ukompletowanie zestawu i cena są identyczne jak w pierwszej partii.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ3HMM - 07-12-2013 21:26

Szkoda tylko , że nie sprzedają pojedynczych płytek ,
np. do wersji rozszerzonej potrzebne są dwie płytki BPF...