HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ5KVS - 02-10-2013 14:08

Witam
Z innej beczki. Chciałbym zacząć składanie modułów Husarka.
Pytałem DW o płytki, i niestety w tej chwili są płytki tylko do filtrów m.cz. Nie mam warunków żeby robić je samodzielnie (zresztą o wiele przyjemniej i szybciej się lutuje profesjonalne płytki). Czy koledzy może się orientują kiedy będą dostępne? Czy to sprawa DW-Radio?

Pozdrawiam


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 02-10-2013 20:24

Ilość kompletów do Husarka wyprodukowane przez DW nie była duża ponieważ należało się liczyć z tym, że w projektach mogą być drobne błędy. Tuż przed ŁOŚ-iem była jeszcze poprawiana dokumentacja i projekty druków. Dodatkowo DW dodało do oferty własne płytki filtrów BPF i LPF które nie były wcześniej montowane i sprawdzane. Ta partia płytek miała na celu praktyczne sprawdzenie projektów.
Mimo, że płytki rozeszły się szybko to w tej chwili tylko Bogdan SP4LVC zgłasza praktyczne uwagi do tej wersji druków. Przydałoby się więcej zmontowanych i sprawdzonych modułów.

Drugi problem to poziom zainteresowania płytkami. Dwa tygodnie temu w Burzeninie koledzy mieli płytki z własnych zapasów ale zainteresowania wielkiego nie było.

Decyzja o produkcji i terminach należy do DW Electronic.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ5KVS - 03-10-2013 0:26

DW odpisało mi że będzie następna edycja, ale na pytanie - kiedy, na razie nie odpowiedziało Smile
Pozdrawiam


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4HKQ - 03-10-2013 9:48

Drobne wyjaśnienie dotyczące płytek do TRX HUSAREK. Projekty płytek są "dziełem" członków grupy Husar, które staraliśmy wykonać wraz z dokumentacją na spotkanie ŁOŚ. Ogrom pracy i ograniczone możliwości czasowe za skutkowały niestety błędami w projektach. Za te błędy nie ponosi odpowiedzialności firma DW Elektronics. Błędy nie są znaczne i z odrobiną wiedzy dadzą się usunąć. Na forum będziemy sukcesywnie opisywać jak się ich najprościej pozbyć.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ5KVS - 03-10-2013 10:23

(02-10-2013 20:24)SP5FCS napisał(a):  (...)
Mimo, że płytki rozeszły się szybko to w tej chwili tylko Bogdan SP4LVC zgłasza praktyczne uwagi do tej wersji druków. Przydałoby się więcej zmontowanych i sprawdzonych modułów.

Może zmontowali i wszystko pięknie działa, a na pasmach za sekundę zaroi od Husarków ...

Pozdrawiam


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 03-10-2013 10:52

Ja z żalem stwierdzam, że mam za mało czasu na Husarka. Ostatnio filtry do LPF nawijałem w autokarze w czasie podróży służbowej. Koledzy się śmiali, że na drutach robię. Jak dobrze pojdzie to w ten weekend będę ,,zapuszczał" w układ płytki BPF i LPF. Do szczęścia będzie brakowało podłączenia wzmacniacza mocy, ale nie wiem, czy wyrobię się ze wszystkim w ciągu weekendu, bo wymaga to dodatkowego okablowania, którego jeszcze nie mam. O efektach poinformuję. Karolu ja podejrzewam, że DW-Radio czeka na wyłapanie przez nas błędów na płytkach. Potem, jak myślę, nastąpi korekta w projektach, produkcja i pojawią się znowu w wersji poprawionej. Przynajmniej ja bym tak zrobił.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 03-10-2013 21:09

(03-10-2013 10:23)SQ5KVS napisał(a):  Może zmontowali i wszystko pięknie działa, a na pasmach za sekundę zaroi od Husarków ...

To, że się "zaroi" od Husarków to już jest pewne, tyle że nie za sekundę tylko za rok dwa.

Dlaczego:
- każdy nowy projekt potrzebuje czasu na akceptację środowiska i pozyskanie chętnych do budowy;
- coraz więcej kolegów powraca do zabawy w home made, odżywają "stare marzenia" o dobrym radiu zbudowanym w domu;
- o dziwo jest wielu kolegów z nowego pokolenia radioamatorów którzy zbudowali proste QRP i chcieliby zmierzyć się z rozbudowaną konstrukcją;
- zbudowanie i uruchomienie Husarka wymaga kilku miesięcy;
- powstaje coraz więcej Husarków co pozwala lepiej zweryfikować projekt i dokonać w projekcie niezbędnych poprawek;
- po raz pierwszy jest produkowany komplet fabrycznych płytek do budowy wielopasmowego radia (pomijam DIGITALE jako projekt komercyjny);
- powstaje rozszerzona wersja dokumentacji w oparciu o płytki z DW-Radio;
- projekt ciągle się rozwija, kolejna wersja filtrów akustycznych, jest pomysł aby do Husarka zaprojektować wzmacniacz o mocy 100...150W;
- najbardziej rozbudowany wątek z opisem na forum SP-HM;
- w tej chwili nie ma zbyt dużej alternatywy konstrukcji amatorskich dla Husarka;

Im więcej Husarków zostanie zbudowanych i uruchomionych tym łatwiej będą mieli kolejni wykonawcy. Namawiam również kolegów do eksperymentowania z tym radiem. Modułowa konstrukcja pozwala na stosowanie własnych, zmodyfikowanych modułów (kompresor, wzmacniacz m.cz., wzmacniacz mocy, itd.).

Jest pomysł aby opracować płytę DVD zawierającą w uporządkowanej formie wszystkie materiały niezbędne do budowy Husarka. Na płycie oprócz dokumentacji znalazłyby się również zdjęcia różnych wykonań Husarków. Dlatego zachęcamy kolegów do publikowania zdjęć swoich urządzeń, szkiców, rysunków wykonawczych, wyników pomiarów, nagrań z odbioru oraz wszystkiego co jest przydatne podczas budowy radia.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3IQ - 06-10-2013 0:10

Nabyłem płytki do Husarka wyprodukowane przez DW Electronics i postanowiłem zbudować drugiego Husarka. Na początek zdecydowałem się uruchomić płytkę filtrów akustycznych CW/SSB, która jest kluczowa jeśli chodzi o uzyskanie bardzo dobrej selektywności Husarka oraz daje możliwość zawężania pasma CW i SSB. Przeanalizowałem pierwsze moje próby uruchomienia tej płytki kilka miesięcy temu (post #224/226, listopad 2012). Przede wszystkim zauważyłem, że nawinięte dławiki po pewnym czasie nieco zmniejszają swą indukcyjność. Pomierzyłem dławiki nawinięte w ubiegłym roku i zanotowałem, że większość dławików zmniejszyła swą indukcyjność średnio o 1-2 mH. Oczywiście pomiary wykonałem tym samym miernikiem a właściwie to dwoma: CEM DT-9935 i Volcraft LCR-9063 (różnice wyników pomiarów pomiędzy tymi miernikami są niewielkie w granicach 2-3 mH). Ponieważ już w ubiegłym roku zanotowałem taką właściwość, że dławiki około 1-2 dni do nawinięciu wykazują zmniejszenie indukcyjności o 2-3 mH, tak więc postanowiłem tak je przygotowywać aby wykazywały indukcyjności bezpośrednio po nawinięciu uzwojenia i jego złożeniu, w granicach 164-165 mH. W moim przypadku aby uzyskać 164-165 mH, należało nawinąć średnio 190-192 zwojów, skrajnie: 187 i 195.

Uzyskiwanie żądanych indukcyjności, uzyskujemy poprzez odwijanie określoną ilość zwojów na złożonym już rdzeniu, okazała się techniką najbardziej dokładną i stosunkowo prostą.

Z układu równań na ilość zwojów:

n1 = SQRT(L1/AL) [1]
n2 = SQRT(L2/AL) [2]

gdzie n1, n2 – ilość zwojów,
L1, L2 – indukcyjność,
AL-stała rdzenia

n2 = SQRT(L2/L1) * n1 [3]

Przykład:
nawijamy dławiki po 196zwojów. Dany dławik po zmierzeniu wykazuje 175 mH, po wstawieniu do wzoru [3] otrzymujemy wynik, że uzwojenie wynikowe (n2) powinna posiadać 185 zwojów, czyli musimy odwinąć (196-185)11 zwojów, przy założonej indukcyjności wynikowej L2=165 mH.

Odnośnie kondensatorów MKT to nie miałem problemu z nabyciem, są dostępne na portalach aukcyjnych, gdzie można kupić często w stosunkowo niskiej cenie, ale należy za każdą przesyłkę zapłacić oddzielnie. Racjonalne wydaje się aby kupić kondensatory u jednego dostawcy dostawcy, wtedy zapłacimy tylko za jedną przesyłkę.

Montując płytkę filtrów akustycznych CW/SSB, nie zauważyłem jakichkolwiek błędów na płytce, tak więc po prawidłowym montażu zgodnym ze schematem (oraz opisami na płytce) filtry akustyczne pracują poprawnie.

Postanowiłem nabyte doświadczenia z montażem płytek z DW Electronics zamieścić w Podręczniku Montażu Husarka w odrębnym miejscu jako rozszerzenie.

Załączam zdjęcia płytek przed i po montażu oraz wykresy wyników pomiarów, które zrobiłem zaraz po zakończeniu montażu, bez żadnych korekt. Wykresy przedstawiają kolejno: filtr SSB "szeroki", filtr SSB "wąski" oraz filtr CW.

[attachment=7619] [attachment=7620] [attachment=7621] [attachment=7622] [attachment=7623] [attachment=7624] [attachment=7625] [attachment=7626]


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ5KVS - 06-10-2013 10:55

Dziękuję Bogdanie, ładnie opisałeś.
U mnie te rdzenie wciąż czekają na nawinięcie. Ale zrodziło się u mnie w głowie pytanie - jak bardzo ten kilkuprocentowy rozrzut indukcyjności wpłynie na pracę filtrów? To się da policzyć, ale chyba prościej zasymulować. Na pewno będzie gorsze nachylenie, zafalowania itp - pytanie jak bardzo...

Pozdrawiam


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 06-10-2013 13:18

Zmontuj Karolu, pomierz i opisz na forum. Pozdrawiam.