HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 01-09-2013 23:33

No panowie ładnie się zaczyna. Chciałem dzisiaj odbiornik uruchomić i kicha. Na dzień dobry od razu nie chodzi koncówka m.cz. Ni szumu, ni brumu - nic. Scalak zimny jak skała. Układ i napięcia posprawdzane, zwarć nie ma. Czyżby udało mi się malowankę kupić? Mam drugi, ale z tego samego źródła, więc zastanawiam się, czy jest sens podmieniać. Czy mieliście podobne przygody, czy to tylko na mnie tak trafiło? Czy mocno pogorszę sprawę wkładając TDA2003? Nóżki pasują i mam szansę dostać go na miejscu. Nowy LA4425 z przesyłką będzie pewnie kosztował 15 zł i znów nie będę pewny, czy malowanki nie wziąłem. Normalnie sztuką robi się kupienie nowych działających elementów.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ5KVS - 02-09-2013 0:54

Zanim zawyrokujesz czy to końcówka mcz, sprawdź (podłączając inny wzmacniacz m.cz. choćby) czy sygnał m.cz. nie ginie Ci gdzieś wcześniej (jeśli jest..).


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 02-09-2013 7:39

TDA2003 nie jest zamiennikiem LA4425. Wymaga on kilku dodatkowych zewnętrznych elementów. Jest to dobry wzmacniacz o małych szumach własnych. Sprawdź Bogdanie napięcie na nóżce 5 i zmierz prąd spoczynkowy pobierany przez wzmacniacz . Powinien on wynosić kilkadziesiąt mA. Pozdrawiam i życzę sukcesów.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 02-09-2013 9:20

Na nóżce 5 jest napięcie ok. 11.7 V. Prądu spoczynkowego nie mierzyłem, ale podejrzewam, że albo go nie ma albo jest znikomy. Tak jak pisałem scalak nawet nie jest letni. Zrobię to dzisiaj jak wrócę z pracy. Co ciekawe, 1 nóżk scalaka nie posiada żadnej rezystancji do masy (nawet na zakresie 20 Mom). Panowie, na wszelki wypadek podajcie namiar na jakieś pewne źródło tych układów.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ9RFC - 02-09-2013 10:16

99.999999% problemów z uruchomieniem odtwarzanego układu to błąd podczas montażu. zwarcie, brak połączenia, pomylona wartość elementu, wsadzony i zlutowany w sąsiednią dziurkę. 0.000001% to wadliwy element, ale to łatwiej sprawdzić niż szukać zwarcia/przerwy/błędu - zmontuj układ na pająka poza płytką i przetestuj. W kilka minut będziesz wiedział.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 02-09-2013 10:53

Jurek, ale ja sam nie wierzę w to, że mogłem coś pomylić. Ten układ jest prosty jak budowa cepa. W każdym razie dziś po pracy jeszcze zajrzę ,,chłodnym okiem i rozumem" - może wczoraj za bardzo chciałem posłuchać tego Husarka, a wtedy człowiek robi rzeczy teoretycznie niemożliwe do zrobienia. W każdym razie ponawiam prośbę o źródła sprawdzonych LA4425.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3IQ - 02-09-2013 11:01

Bezstresowe i najszybsze efekty uzyska się przez budowę etapami. Przy czym po każdym etapie należy bezwzględnie sprawdzić działanie. Na przykład w Podręczniku Budowy Husarka zaproponowano pewne etapy , np:
A. Wzmacniacz głośnikowy zawierający układ scalony U9 LA4425A. Zbuduj wzmacniacz głośnikowy, podłącz zasilanie i głośnik i sprawdź.
...
D-Wzmacniacz m.cz odbiornika wraz pętlą ARW, zbuduj i sprawdź.
Zapraszam do podręcznika...


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP1UJB - 02-09-2013 11:28

Swój LA kupiłem w north koszalin, ale głowy nie dam czy każda sztuka będzie OK.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 02-09-2013 15:43

No i po bólu. Wsadziłem drugi scalak i jednak poszło.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5AQT - 04-09-2013 13:00

Witam
Link do obejrzenia jak działa mój HUSAREK http://www.youtube.com/watch?v=eEw4U-zNSMg
VY73 Roman SP5AQT