HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - K2KP - 29-08-2013 19:41

Witam wszytkich budujacych Husarka.
Ostatnio dostalem czesc plytek pcb i zaczalem skladac husarka.Automatyka i homodyna juz prawie na ukonczeniu.Mam jednak maly problem a mianowicie niemoge nigdzie dostac fotorezystora do kompresora( automatyka) . Znaczy sie niemoge go nigdzie dostac u mnie za oceanem. Moze ktorys z kolegow experymentowal z innym typem? A moze ktos powie gdzie mozna go kupic albo moze ktos ma i chetnie odsprzeda?

Pozdrawiam
Arek AC2FC


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP7SP - 30-08-2013 8:55

Witam wszystkich miłośników "Husarka". Właśnie dołączyłem do Waszego grona. Mam już ... wyświetlacz. Ale czekam na moduł sterownika syntezera. Może ma ktoś gotowe płytki do odstąpienia, w DW-Radio niestety się już skończyły.
Pozdrawiam!
Paweł sp7sp


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 30-08-2013 14:53

Moja mała uwaga. Przy montażu płytki ,,spinki" nad płytką homodyny (a taki sposób montażu aż się prosi - zdjęcia przy poście #453) trzeba krzyżować kable koncentryczne idące pomiędzy gniazdami TX i RX tych dwóch płytek - przynajmniej w przypadku płytek DW-RADIO.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 30-08-2013 16:42

Bogdanie, to był montaż tylko poglądowy do zdjęcia aby było widać elementy na "spince". Wystarczy odwrócić moduł "spinki" elementami do dołu i złącza są na wprost. Drugi jeszcze lepszy sposób to przykręcenie modułu homodyny i "spinki" plecami (stroną lutowania) do siebie. Wtedy nie musimy dawać złączy SMB, masy łączymy słupkami a tory sygnałowe przewodem.

Witaj Pawle w gromie fanów Husarów i Husarków. Płytki jeszcze będą na 100%, tylko trzeba będzie poczekać. Obecnie trzeba zebrać uwagi odnośnie ostatniej wersji druków i wykonać konieczne poprawki. Jest duża szansa, że ktoś z kolegów ma nadmiary i odstąpi. Namawiam na wyjazd do Burzenina, będzie wiele różnych wykonań radia a podczas bezpośredniego spotkania więcej można się dowiedzieć a czasem również coś ciekawego dokupić. Tak przy okazji prośba do kolegów aby zabrali na spotkanie wszelkie nadmiary płytek i elementów.


Arek, to może być dowolny fotorezystor, który w stanie "ciemnym" na rezystancję > od 1Mom. bardzo dobrze sprawują się również fabryczne regulatory optyczne np. VTL5 , niestety cena nie jest zachęcająca!


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - K2KP - 30-08-2013 22:39

Dziekuje Adamie za podpowiedz z tymi VTL5 .Cena u nas ~ $5 to niejest tak strasznie. Piszesz ze "Arek, to może być dowolny fotorezystor, który w stanie "ciemnym" na rezystancję > od 1Mom " - czy miales jakis dokladny model na mysli ? Model VTL5C1 to 50Mohm a ten VTL5C2 to 1Mohm . Zastanawiam sie nad tym pierwszym ( VTL5C1 ).

Pozdrawiam
Arek AC2FC


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 30-08-2013 23:56

Rzeczywiście model VTL5C1 ma większy zakres regulacji i jest szybszy. Trzeba to wypróbować praktycznie w układzie, może potrzebna będzie korekta rezystora w sprzężeniu zwrotnym wzmacniacza.
"Pseudo kompresor" optyczny to wariant oszczędnościowy, docelowo należy rozważyć układ na SSM2167, który zapewni większe możliwości kształtowania sygnału.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP9SNC - 31-08-2013 15:14

Robię cewki do filtru mcz. Po nawinięciu cewki, przetarciu połówek rdzenia, złożeniu i umieszczeniu spinek na kubku, indukcyjność pod naciskiem zmienia się (w górę oczywiście) o 5 do 8mH. Po zwolnieniu nacisku wraca do wartości początkowej. Wykonałem ze starannością trzy egzemplarze i zachowują się identycznie. Pomiaru dokonuję mostkiem RLC Mera-tronik E317. Czy to są prawidłowo wykonane cewki?


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 31-08-2013 15:41

Cewki na pewno dobrze nawinięte. Nie napisałeś , czym przecierałeś rdzenie ? Z kubeczka należy wyjąć plastikową podkładkę, a rdzenie przecierać na białej kartce papieru położonej na gładkiej i równej powierzchni. Pamiętaj , że rdzeń rdzeniowi nie jest równy i zamieniając połówki można dobierać indukcyjność. Na koniec proponuję zabezpieczyć kroplą kleju na gorąco , tak jak było w oryginale. Pozdrawiam.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP9SNC - 31-08-2013 16:26

Janusz, postąpiłem zgodnie z instrukcją budowy Husarka, dodatkowo zamiast kleju na gorąco dałem krople przezroczystego poxipolu - myślałem, że to ustabilizuje wpływ ściskania (jest twardszy i stabilniejszy) ale wiele nie zmieniło. Podkładka destabilizowała totalnie wskazania więc od razu z niej zrezygnowałem. Stąd właśnie moje pytanie, o poprawność wykonania - lepiej poprawiać 3 szt niż 15. Jeszcze jedno pytanie, kondensatory w filtrze mają mieć tolerancję 5%, jaką założyłeś tolerancję cewek? Pozdrawiam.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 01-09-2013 14:06

Cewki też miały zakładaną tolerancję 5%. Ja starałem się je nawijać +/- 3%, ale są bardzo wrażliwe rdzenie na temperaturę i nic się z tym nie zrobi. Pisząc o tym mam na myśli temperaturę otoczenia a nie wewnątrz radia. Pierwsze próby robiłem na gotowych dławikach pierścieniowych 2x39mH. Jak się później okazało nie miały one 156 mH a znacznie mniej. Zastosowałem wtedy kondensatory 82nF zamiast 68nF i też dobrze filtr pracował. Życzę sukcesów, Janusz.