HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 18-08-2013 21:13

Płytki powoli się składają. Przyszła pora na na niewdzięczny temat - gniazda i wtyki koncentryczne, których nie mam. Zacząłem śledzić giełdy i sklepy internetowe i wyszło na to, że zakup wszystkich gniazd i wtyków SMA lub SMB potrzebnych do budowy Husarka powoduje sporą dziurę w portfelu, której kwota sięga ok. 200 zł (16 gniazd + 2 razy tyle wtyków). Do zakupu podchodziłem jak pies do jeża, ale cieszę się, że zwlekałem, bo mam wrażenie, że wymyśliłem w zamian coś sensownego. Myślę, że skoro radio ma być jak najtańsze trzeba wprowadzić trochę racjonalizacji i oszczędności. Postanowiłem, że gniazdo SMA zastosuję tylko na płytce generatora Si-570 oraz na płytce homodyny przy wejściu sygnału z generatora. Do tego oczywiście połączenie kablem z wtykami SMA. Tam ,,plącze" się sygnał o częstotliwościach UKF, więc dobrze, aby było to szczelne. Całą resztę chę załatwić przy pomocy listew oraz wtyków goldpin 2x3 pin. Z długiej listwy 2x40 pin odłamujemy kawałek 2x3 pin. Ma on 6 pinów (po 3 w każdym rzędzie), z czego 3 bedą do odcięcia (zeszlifowania), bo niepotrzebne. W jednym rzędzie listwy zostawiamy tylko środkowy kołek (wyrzucamy dwa skrajne), a w drugim wywalamy środkowy i zostają dwa skrajne jako masowe. Możemy stosować listwy z kołkami prostymi lub kątowymi w zależności, czy wygodniej będzie odprowadzić złącze w górę, czy w bok. Na to idzie obudowa (korpus) żeński 2x3 pin, do której w odpowiednie miejsca wkładamy zaciśnięte lub przylutowane do metalowych pinów przewody koncentryka. Za zaoszczędzone pieniądze kupiłem sobie z czystym sumieniem zaciskarkę do końcówek BLT - przyda się teraz i potem na pewno też nie jeden raz. Podaję linki do potrzebnych materiałów - nie w celach reklamowych, lecz po to, aby dało się zorientować o co chodzi:

http://sklep.avt.pl/p/pl/46788/korpus+zlacza+zenskiego+2x3.html
http://sklep.avt.pl/p/pl/41452/listwa+kolkowa+2x40+katowa+-+gold+pin.html
http://sklep.avt.pl/p/pl/41449/listwa+kolkowa+2x40+prosta+-+gold+pin.html
http://sklep.avt.pl/p/pl/46797/pin+metalowy+do+blsxx-+bldxx.html

Zostaje w kieszeni sporo pieniędzy, a myślę, że taki sposób połączenia też spełni swoje zadanie. Jedyny mankament jest taki, że pójdzie sporo cyny na oblanie w płytkach nóżek goldpinowych w sporo za dużych otworach pod gniazda SMA. Co Wy na to?


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 19-08-2013 7:36

Bogdanie,
Zwróć uwagę, że obok padów do wlutowania gniazd są również pady do przylutowania bezpośrednio kabla koncentrycznego.
Gniazda SMB, czy SMA są wstawione dlatego, że część kolegów posiada je z demontażu. One wcale nie muszą tam być.
Tak jak zaproponowałeś też można połączyć i będzie to działać. W podobny sposób łączyłem płytki jak sprawdzałem poszczególne moduły Husarka.
A samych filtrów mcz. Było kilka wersji zanim powstał filtr, który teraz składasz.
Życzę wytrwałości w budowie.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 19-08-2013 8:30

Witaj Janusz. Miło mi bardzo, że nie słyszę słów krytyki, w związku z tym uważam swój pomysł za trafiony. Mam również nadzieję, że przyda się innym ,,składaczom", którzy podobnie jak ja nie posiadają w czeluściach swoich szuflad gniazd i wtyków SMA lub SMB. Ważne, że da się to demontować bez grzania koncentryka i druku na płytkach.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 19-08-2013 15:31

Konstrukcja radia z pionowo ustawionymi modułami umieszczonymi w kasetach z laminatu (ATU, LPF, BPF, homodyna, spinka+Si570), filtry akustyczne i automatyka bez kasety. Wszystkie sygnały sterujące i zasilanie od strony sterownika radia, w kierunku wzmacniacza wychodzą tylko sygnały w.cz.

1/ Tymczasowy front radia do uruchomienia i testów wykonany poprzez przyklejenie zafoliowanego opisu do podkładu z laminatu 2-stronnego.
2/ Widok pakietów od strony frontu radia, brak jeszcze okablowania, aktualnie powstaje.
3/ Widok pakietów od tylnej ściany radia (8 pakietów po 25mm+ekran).
4/ Tylna przegroda i tylna ściana radia, tymczasowa z laminatu jako szablon do wykonania z blachy aluminiowej 2mm.
5/ Widok złączy do połączenia pakietów, sposób mocowania pakietów do tylnej przegrody radia.
6/ Rozmieszczenie złączy i radiatora na tylnej ścianie radia, z lewej 2 gniazda antenowe i zasilanie, z prawej RS232, RS485, głośnik, m.cz.
7/ Panel przedni radia od środka, widoczny moduł rejestrów przykręcony do modułu sterownika TFTxmega.
8/ Kaseta z laminatu na wyświetlacz TFT, procesor i moduł rejestrów. Z lewej strony zdjęcia podświetlane klawisze funkcyjne.
9,10/ Montaż na "kanapkę" wyświetlacza, procesora i modułu rejestrów.
11/ Podświetlane klawisze funkcyjne, czerwone LED-y (takie były w klawiszach- da się podmienić na inny kolor). Klawisz PB61304+duży przycisk
12/ Moduły BPF i LPF z okablowaniem gotowe do włożenia do radia.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP2JQR - 20-08-2013 15:35

Ciekaw jestem jak tak mocno zaekranowane radio będzie pracować. Czy w tym przypadku nie będzie słychać pracy wyświetlacza z płytką procesora?
Może też przy tak sztywnej konstrukcji zmaleje mikrofonowanie.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5TAA - 20-08-2013 17:29

Witam,
wczoraj po rozmowie na paśmie z jednym z kolegów trafiłem na forum dotyczącym transeiver`a SW 2010(11) i właśnie tam było coś o efekcie mikrofonowania w tymże trx`sie.
Nie zagłębiałem się zbytnio w całość układu ale kojarzę że był podany sposób na uporanie się z tym zjawiskiem.
Zwróciło to moją uwagę jako że u mnie w Piligrymie też ten efekt występuje.
Myślę że warto spróbować wykorzystać tą poradę, oczywiście po porównaniu obu układów.
Witek SP5TAA.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP2JQR - 20-08-2013 17:42

może jakiś link, bo nie mam czasu szukać.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5TAA - 20-08-2013 18:52

Czesc Heniu,
bodajże tutaj jest sporo, jeśli nie wszystko o tym radiu i kojarzę ze tu jest o tym mowa...
http://radiodesign.ru/transiver-sw-2010rd
Witek

w punkcie 4, z tym ze ja jeszcze tego nie praktykowałem i nie porównywałem jak całość ma się do innych układów...


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 20-08-2013 20:53

(20-08-2013 15:35)SP2JQR napisał(a):  Ciekaw jestem jak tak mocno zaekranowane radio będzie pracować. Czy w tym przypadku nie będzie słychać pracy wyświetlacza z płytką procesora?
Może też przy tak sztywnej konstrukcji zmaleje mikrofonowanie.

Też bardzo jestem ciekaw jaki to da efekt ale potrzebuję jeszcze trochę czasu na ukończenie radia, jest szansa na Burzenin.
Otrzymuję pytania dlaczego zdecydowałem się na tak pracochłonną mechanikę i czy jest to uzasadnione ?

1/ Chciałem w swoim radiu zastosować inne rozwiązanie mechaniczne pozwalające "upchnąć" w tej samej obudowie więcej modułów dlatego ustawiłem moduły pionowo.
2/ Rozwiązanie z modułami w obudowach z laminatu zacząłem stosować podczas budowy HUSARA i chciałem kontynuować je również w Husarku.
3/ Moim zdaniem takie moduły jak ATU, PA, LPF, BPF oraz bezwzględnie sterownik z wyświetlaczem powinny być ekranowane od wzajemnych oddziaływań.
4/ Budowa odbiorników o coraz lepszych parametrach będzie wymagała również bardziej wyrafinowanych i przemyślanych konstrukcji mechanicznych.
5/ Tak naprawdę to rozwiązanie nie jest aż tak pracochłonne a laminat jest bardzo "wdzięcznym" materiałem konstrukcyjnym możliwym do obrabiania prostymi narzędziami.

Dopiero praktyczne porównanie pracy kilku odmiennych konstrukcji Husarka pozwoli ocenić co poprawia jego parametry a co jest tylko "sztuką dla sztuki".


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP2JQR - 21-08-2013 9:24

W linku z postu #490 Rosjanie radzą wymienić ceramiczne kondensatory SMD dużej pojemności na kondensatory elektrolityczne.
Trzeba będzie moim zdaniem przebadać różne elementy pod względem mikrofonowania i szumów.
Elektrolity, ale jakie?
Na forach HIGH-ENDowych można wyczytać, że np. tantale szumią itd, itd. Ciekaw jestem czy ktoś ma w tym doświadczenie. Bo oprócz mikrofonowania i szumów chodzi jeszcze o długowieczność.
W przypadku Husarka pewnie filtry LC mają istotny wpływ na mikrofonowanie. Może trzeba będzie pomyśleć nad jakimś sposobem zalewania samych cewek, a może całej wykonanej płytki wraz z cewkami.