HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5AQT - 19-04-2013 21:50

Witam
Chciałbym poinformować kolegów że w Świecie Radio na maj 2013 ukazał się artykuł o "HUSARKU" dostępna jest już wersja elektroniczna i może niektórzy koledzy już ją otrzymali.
VY 73 Roman SP5AQT


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3IQ - 20-04-2013 11:29

Właśnie doszło do historycznego pierwszego QSO Husarek/Husarek w dniu 20 kwietnia 2013 pomiędzy SP5AQT/SP3IQ QRG: 7.1565 MHz mode: SSB/SSB RS: 57/57 Time: 08:58UTC.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ1GYQ - 20-04-2013 12:06

Witam

Podziwiam Panowie to co robicie tak trzymać Smile , fajnie że projekt zbliża się do finału.

Pozdrawiam
Andrzej


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 21-04-2013 14:00

Moduł homodyny Husarka ma dwa niezależne tory odbiorczy i nadawczy zakończone złączami. Takie rozwiązanie pozwala zbudować radio z niezależnymi torami nadajnika i odbiornika.
Jeśli chcemy w radiu zastosować tylko jeden moduł filtrów BPF musimy je przełączać pomiędzy torami w zależności od stanu radia. Na forum jest projekt Zdzisława SP4HKQ 5-cio pasmowych filtrów BPF zawierający na wejściu przekaźnik N/O, tłumiki oraz wzmacniacz odbiornika. Jeśli posiadamy uniwersalny moduł filtrów BPF np. takie jak do Husara musimy wykonać dodatkową płytkę do komutacji torów.

W załączniku projekt prostej płytki do przełączania torów nadawanie/odbiór, dwa tłumiki i wzmacniacz dla odbiornika. Moduł jest pomyślany jako "dostawka do homodyny" - wchodzimy dwoma torami, wracamy jednym na filtry BPF. Moduł możemy przykręcić bezpośrednio do modułu homodyny.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5AQT - 21-04-2013 19:28

Witam
Przez kilka ostatnich dni przeprowadziłem kilkadziesiąt łączności na "HUSARKU" i wyłonił się problem podczas pracy na CW. Sygnał CW jak określają korespondenci jest bardzo dobry ale, gdy nie jest zablokowany tor mikrofonowy to w tle słychać generator podsłuchu. Oczywiście jak słucha się na głośnik. Co do jakości sygnału podczas pracy na SSB korespondenci nie zgłaszali żadnych zastrzeżeń.
VY 73! Roman SP5AQT


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP9HVW - 21-04-2013 20:03

Moje pierwsze łączności na Husarku emisją SSB, pasmo 3,5Mhz, korespondenci nie zgłaszali krytycznych uwag,
Dodam że o godz 20 : 50 mieliśmy łączność na Husarkach z Romanem SP5AQT.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 21-04-2013 21:23

Gratuluję kolegom ukończenia radia i pierwszych łączności na Husarku.

Romanie, opisywany przez Ciebie problem został rozwiązany programowo w oprogramowaniu sterownika ver. 1.5.
Ostatnio tyle się działo w temacie Husarka i chyba nigdzie jasno nie zostało to opisane.

Sterowanie kierunkiem pracy filtrów akustycznych
Do przełączania kierunku pracy filtru akustycznego dodany został specjalny sygnał AF_DIR ( P12 na rejestrach - załącznik ), który przełącza filtr na nadawanie tylko dla emisji SSB. Dla emisji CW filtr dalej pracuje w torze odbiorczym i nie ma szans na przenikanie sygnału z mikrofonu w kierunku modulatora.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5TAA - 21-04-2013 21:30

Witam ,
do tej pory kibicowałem wszystkim budowniczym Husarka a dzisiaj spotkała mnie nagroda za to kibicowanie - miałem nie wątpliwą przyjemność pracy na paśmie z dwoma stacjami, które używały swoich świeżo uruchomionych Husarków ... byli to koledzy SP9HVW oraz SP5AQT.
Jestem pod wrażeniem pierwszorzędnych sygnałów z ich home made`ów, bardzo wysoko oceniam jakość sygnału telegraficznego.
Moje najwyższe słowa uznania dla wszystkich, którzy mają udział w powstaniu tego dzieła.
Powodzenia.

Witek,sp5taa.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - TG50 - 22-04-2013 14:49

Też od początku kibicowałem pracom nad tym urządzeniem i cieszę się że radio jednak powstało mimo wielu wątpliwości. Na początku słyszałem wiele sceptycznych głosów a to że "po co nowe radio", a "prawie jak Piligrim", "to tylko homodyna".
Dzisiaj wątpliwości jest mniej, radio jest i działa, jest obszerna dokumentacja, można go budować i z czasem zyska kolejnych sympatyków.

Wielu kolegów martwi jednak stopień rozbudowy i skomplikowania radia. Trzeba bardzo mocno podnieś poprzeczkę naszego home made aby HUSAREK był "radiem dla każdego". Ilość pracy jaką trzeba włożyć w budowę radia jest na "moje oko" ogromna.
Czy ktoś oszacował ile trzeba godzin na zbudowanie HUSARKA na fabrycznych płytkach ?


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 22-04-2013 19:59

Na tą chwilę mamy dopiero kilka skończonych urządzeń i nie sądzę aby ktoś zapisywał godziny które spędził przy budowie radia. Pracy rzeczywiście jest sporo bo w trakcie realizacji projektu przybyło kilka ciekawych pomysłów.

Do zbudowania radia musimy wykonać:
1/ Moduł homodyny, dość prosty i łatwy do uruchomienia.
2/ Komplet polifazerów jako oddzielna pozycja ze względu na pracochłonność wyboru kondensatorów.
3/ Moduł filtrów akustycznych, dość pracochłonny ze względu na wykonanie cewek.
4/ Moduł automatyki i torów małej cżęstotliwości.
5/ Moduł filtrów BPF, w pełnej obsadzie pasm bardzo pracochłonny ze względu na wykonanie indukcyjności oraz strojenie filtrów.
6/ Wzmacniacz mocy PA15W
7/ Moduł filtrów LPF
8/ Moduł antenowy, przełącznik anten, pomiar SWR-a, ALC.
9/ Procesor sterownika XmegaTFT.
10/ Moduły peryferyjne, rejestry, Si570, zegarek
11/ Obudowa, front, mechanika radia.
12/ Okablowanie, uruchomienie radia, testy

W zależności od umiejętności i doświadczenia w montażu elektroniki na każdy etap wykonania radia należy przewidzieć od 8 do 12 godzin co da około 100 do 150 godzin. Niniejsze oszacowanie nie zawiera czasu spędzonego na: zapoznanie się z wątkiem na forum, przeczytanie dokumentacji oraz zakupami elementów. Zawsze należy brać poprawkę na szukanie drobnych błędów montażu oraz "prace specjalne" typu oryginalna, wyszukana obudowa, enkoder HM itp.
Jak by nie liczyć to trzeba mieć około 200 godzin wolnego czasu aby powstało gotowe radio.