HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - AMATOR - 05-03-2013 15:47

Ciekawe rozwiązanie z tym układem 74AC175 nie wymaga bramki AC02.
Czy jeszcze jakieś inne zalety wynikają z jego użycia ?

Czy jest gdzieś dostępny w miarę zrozumiały opis sposobu pomiaru wytłumienia nośnej?
Jeśli nie to może Koledzy napiszą kilka zdań jak zrobić takie pomiary samemu i jakie przyrządy są do tego potrzebne ?


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5CGI - 05-03-2013 22:43

Ponieważ HUSAREK jest trx-em QRP ,trochę mija się z celem stosowanie modułu LPF od HUSARA. Adam SP5FCS w poście 277 udostępnił schemat LPF na toroidach T50.Ja proponuję dalsze zmiany; do przełączania mocy 15W wystarczą przekaźniki HFD23 i kondensatory SMD 50v. Przekaźniki miałem 5V więc napięcie z 12V obniżyłem diodami .Nie robiłem pasma 1.8 MHz.Jak dostanę przekaźniki(skończyły mi się)to wymienie też przek. tx-rx,który umieściłem też na tej płytce.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BEF - 06-03-2013 11:40

szanowny kolego stosowanie w filtrach kondensatorów 50v jest ryzykone nasze anteny nie mają WFS=1 a więc napięcie jest dużo wieksze .Kondensatory smd na napięcie >od 50v są dostępne np. f--m HFO .


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP2JQR - 06-03-2013 11:54

Dla przykładu dla mocy 16W mamy napięcie w piku 40V. Gdy WFS będzie tylko nieco większy i równy 2 to mamy w układzie już 80V, a przecież podczas strojenia nierzadko WFS sięga 5-10.
Mamy wtedy napięcie od 200V do 400V. A co wtedy jak niechcący włączymy na chwilę radio i nie zauważymy, że antena nie jest podłączona. Może się okazać, że układ alc zdąży co prawda zabezpieczyć tranzystory końcowe, ale kondensatory filtru mogą okazać się szybsze...
W fabrycznych profesjonalnych TRXach daje się często na wyjściu iskiernik gazowy. Z powyższych przykładów wynika, że służy on nie tylko do likwidacji przepięć od piorunów...


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5CGI - 06-03-2013 16:42

Trudno się nie zgodzić z takimi argumentami, tym bardziej że sam pisałem o używaniu HUSARKA w polowych warunkach z różnymi prowizorycznymi i polowymi antenami. Zrobię próby i zobaczę ile te filtry wytrzymają, a chętnym do powtórzenia układu na wszelki wypadek radzę się zastosować do sugestii kolegów.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5AQT - 07-03-2013 14:24

Witam
Pomiar wytłumienia nośnej można przeprowadzić na kilka sposobów w zależności jakimi przyrządami się dysponuje. Kilka postów wstecz przedstawiłem wyniki swoich pomiarów ale nie przedstawiłem metody.
Pomiarów dokonałem na poszczególnych pasmach za pomocą NWT 200 który posiada wbudowaną sondę logarytmiczną która mierzy poziomy od kilkudziesięciu uV do kilku V. Pomiaru dokonywałem po obwodach pasmowych w torze nadajnika. Stosunek napięć przy mieszaczu rozrównoważonym (pozycja CW + naciśniety klucz) i przy naciśniętym tylko PTT , można przeliczyć na dB. Pomiary proszę traktować jako orientacyjne.
VY 73 Rman SP5AQT.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3IQ - 09-03-2013 18:47

Montaż podstawowy Husarka jest u mnie zakończony. Historyczna chwila nawiązania pierwszego QSO na Husarku przypadła mnie w dniu 07.03.2013 godz.13:20 UTC w paśmie 40 metrowym QRG 7145.0 KHz. Od operatora Krzysztofa stacji SP9YFF/8 otrzymałem raport 59+10dB (!?). W następnych dniach były następne łączności. Przytaczam film z nagranie QSO z Robertem SP3RAF w dniu 09.03.2013 13:50 UTC.

W czasie tych pierwszych łączności na Husarku, zauważyłem pewną niedogodność zbyt słabego blokowania odbiornika w czasie nadawania na SSB. Właśnie w czasie nadawania występowało sprzężenie akustyczne mikrofon-głośnik. Aby tą niedogodność usunąć zastosowałem dodatkowy klucz na 2N7000 przy potencjometrze wzmocnienia AF GAIN. Załączam foto i schemat.

Moje rozwiązanie Husarka polega na na użycia dwóch filtrów 9-pasmowych BPF, jeden tylko do odbioru, drugi identyczny dla nadawania. Dzięki temu przełączaniem trybu pracy nadawanie/odbior zajmuje się jeden przekaźnik. Tym sposobem chciałbym uruchomić system pracy BK na CW oraz korzystać z VOX na foni.

Do całkowitego zakończenia montażu są jeszcze konieczne do wykonania następujące prace:
1. Wypoziomowanie sygnałów CW i SSB (wydaje mnie się, że kompresor dynamiki jest przesterowany, mimo to mieszacz nadajnika chyba nie jest wysterowany dostatecznie; potrzebne są pomiary i ewentualna korekta wzmocnienia w torze nadawczym).
2. Wprowadzenie układu MAX7400 w tor mikrofonowy, aby uzyskać wąski pasmo dla toru nadawczego ze stromym zboczem charakterystyki 2.4 do 2.7 KHz.
3. Poprawienie okablowania; część okablowania nie idzie w układzie jednej wiązki więc wnętrze wygląda mało profesjonalnie.
4. Pomalowanie obudowy i płyty czołowej.

Link do filmu - QSO z SP3RAF z użyciem Husarka


Pracując wczoraj i dziś na pasmach, zostałem mówiąc delikatnie zmobilizowany aby jak najszybciej zająć się charakterystyką przenoszenia toru nadawczego. Dostałem właśnie informację (oraz raport 49) o tym, że mój sygnał z Husarka jest szeroki, nawet słychać mój sygnał do 5 KHz. Mimo, że pracowałem mocą 16-18 watów, to powodowałem zakłócanie innym użytkownikom pasma. Tak wiec ogłaszam QRT i robię w trybie pilnym modyfikację polegającą na zastosowaniu układu MAX7400 w torze mikrofonowym. Oczywiście rozwiązanie takiej modyfikacji może być wykonane na różne sposoby. Wybieram wersję z wykorzystaniem MAX7400 z kilku następujących powodów:
- modyfikacja z wykorzystaniem MAX7400 SMD jest skuteczna i prosta w wykonaniu
- przełączanie istniejącego filtru akustycznego m.cz. z odbioru do nadawania przekaźnikami utrudni pracę z wykorzystaniem VOX
- użycie MAX7400 do toru odbiorczego, nie jest zbyt właściwe z powodu dużo zmieniającego się poziomy sygnału, natomiast poziom sygnału mikrofonowego jest w miarę ustabilizowany.
Cdn.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP9HVW - 12-03-2013 23:51

Pomierzyłem BPF mcz w trscv Juma gdzie zastosowano układy LT1113. Zrzuty pomiaru i dla porównania BPF – SSB mcz Husarka, pomiar wykonano programem audio tester korzystając z karty audio EMU – 0202 , Urms pomiaru 1V. Tor txa z zastosowaniem układu MAX- 7400 jako LPF, na wejście mikrofonowe podano Urms -5mV.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP6LTP - 23-03-2013 0:04

Charakterystyka mojego filtru w oryginale i po dobraniu elementów.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 23-03-2013 8:28

No ślicznie. Zbyszku charakterystyka w oryginale, jak sądzę to wartości ze schematu? Napisz jakie wartości C i R wyszły docelowo - jeżeli masz notatki. Ta robota jest przede mną, stąd moja ciekawość.