HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ5KHA - 20-01-2013 17:16

Witam,
czy przy takim ułożeniu płytek jest jeszcze dużo miejsca na umieszczenie płytki BPF, LPF i płytki PA oraz tych małych (antenowej i przełącznika), pytam bo czasami zdjęcie nie oddaje rzeczywistości.

73! Darek


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3IQ - 20-01-2013 23:24

Przedstawiam swoje rozwiązanie mechaniki płyty czołowej Husarka. Rozwiązanie te prezentowałem na spotkaniu Grupy SP-HM w Warszawie 13.stycznia 2013. Płyta czołowa zawiera dwie płytki: główna (konstrukcyjna) grubośc 2.0 mm i maskująca grubośc 0.5 mm, obie wykonane z aluminium. Płyta maskująca posiada następujące zmiany w stosunku do płyty głównej:
a) otwór prostokątny wg linii przerywanej
b) brak 4 otworów fi=2.8 mm (mocowanie wyświetlacza tylko w płycie konstrukcyjnej, płytka maskujaca zasłania te otwory).
Program do cięcia laserowego jest wprowadzony do maszyny i jest możliwe wykonanie kompletu płyt w pewnej firmie w Poznaniu. W razie zainteresowania proszę o kontakt PW, podaję tylko, że koszt wykonania jednego kompletu łącznie z materiałem powinien kształtowac się poniżej 100 zł. Poniżej przedstawiam kopię rysunku technicznego oraz fotografię tego rozwiązania. Na fotografii widac płytkę maskującą obok obudowy, nie jest ona jeszcze zamocowana. Przyciski są dostępne w TME i są oznakowane jako KS01-BV-kolor (gdzie kolor to BLUE, BLACK, YELLOW, itd).
73 Bogdan, SP3IQ.
[attachment=6556]
[attachment=6557]


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 26-01-2013 0:42

Z dnia na dzień rośnie zainteresowanie HUSARKIEM i jak się okazuje nie tylko u nas w kraju.
Konstrukcja doczekała się własnego wątku na cqham.ru.

HUSAREK - watek na cqham.ru

Może będzie to dodatkowa motywacja do intensywniejszych prac nad ukończeniem budowy własnego radia i praktycznych testów na paśmie.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4HKQ - 26-01-2013 13:58

Koledzy montujący kolejne prototypowe Husarki napotykali kilka problemów których rozwiązanie postaram się poniżej opisać.

1. Mniejsza niż zakładaliśmy czułość odbiornika ( ok 0.7-1 uV). Spowodowane to było zastosowaniem typowego (WB3040) transformatora wejściowego Rx. Zastosowanie rozwiazania "kolegów ze wschodu" zdecydowanie poprawiło sytuację (w załączeniu schemat przeróbki). Czułość wzrosła do 0.3 uV. Ubocznym skutkiem tego rozwiązania jest odwrócenie wstęgi odbiornika. Przeróbkę można zrealizować na posiadanym PCB bez przecinania ścieżek.
Uwaga na wstęgi przy sterowaniu z syntezy SP-HM. Możliwe że będzie istniała potrzeba dopasowania informacji o wstędze na wyświetlaczu, z układem rzeczywistym przełączania wstęg Rx i Tx.

2. Brak odbioru jednowstęgowego (po przełączeniu na wstęgę przeciwną nadal słyszymy prawidłowo odbieraną stację). Najczęstszym winowajcą jest przekaźnik przełączający wstęgi. Szczególny kłopot sprawiają przekaźniki TAKAMISAWA A5W-K zakupione w jednej firmie z Warszawy, które są "wylutami". Przed ich użyciem należy sprawdzić omomierzem "przejścia" miedzy stykami. Inną przyczyną możne być też uszkodzenie mieszacza FST3125, któregoś ze wzmacniaczy miedzy mieszaczem a polifazerem, lub jakikolwiek błąd na "trasie" sygnału np (zimny lut). Aby wykryć taką usterkę podajemy sygnał z generatora wcz. na wejście odbiornika i oscyloskopem sprawdzany istnienie i poziom sygnału na wszystkich czterech wejściach polifazera. Sygnały muszą mieć dokładnie jednakowy poziom (i być oczywiście przesunięte w fazie). Ale sprawdzenie tego pierwszego warunku i doprowadzenie aby był spełniony najczęściej zapewnia prawidłową pracę Rx-a (nie każdy ma 2 kanałowy oscyloskop).

3. W urządzeniach niektórych kolegów zauważono nieprawidłową pracę automatyki. Nie znamy jeszcze przyczyny tego (pracujemy nad tematem) ale wiemy jak doraźnie ten problem wyeliminować. Objawia się to pojawieniem szumów i takiego "skrzeczenia" na niektórych odbieranych sygnałach. Ustawienie wyższego poziomu ręcznej regulacji wzmocnienia RRW poprawia sygnał, ale automatyka praktycznie nie działa. Najwięcej problemów z automatyką miał Darek i on zrobił sporo prób z ich wyeliminowaniem. Za namową Janusza SP5BMP dodał kondensator 100-220 nF miedzy nogą 5 U2 a masą. (należy wlutować mały kondensator miedzy nogą 5 a 4 układu scalonego U2 od strony ścieżek PCB to nie będzie potrzeby zmian na płytce). Takie rozwiązanie wyeliminowało zbędne efekty dźwiękowe nie pogarszając automatyki. (w załączeniu przebieg oscyloskopowy na nodze 5 U2).

4. Rozwiązanie wzmacniacza VFO na zlinearyzowanej bramce AC02 okazało się błędne. Powodowało jego wzbudzanie się przy braku sygnału VFO, oraz na sygnale odbieranym słyszalny był delikatny szum sugerujący wzbudzenie wzmacniacza z sygnałem VFO. Na załączonym schemacie prezentuję dwa rozwiązania sprawdzone przez kolegów z grupy HUSAR. Józef SP9HVW sprawdził układ z bramką, a Janusz SP5BMB ze wzmacniaczami. Oba układy pracują poprawnie.

5. Dynamikę odbiornika poprawia zastosowanie wzmacniaczy operacyjnych o dużym prądzie wyjściowym np TS912 na wyjściu toru Rx homodyny i na płytce filtrów akustycznych.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP6LTP - 27-01-2013 21:40

Mój prototyp Husarka przygotowany do uruchamiania. Nie działa mi płytka homodyny, Znalazłem źle włożony układ AC02, prawidłowe włożenie nie przyniosło efektów. Prawdopodobnie uległ uszkodzeniu.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5AQT - 28-01-2013 20:00

Witam
Dziś przeprowadziłem drugą historyczną łączność na HUSARKU . Pierwsza była kilka tygodni temu na samym mieszaczu a dzisiaj już z mocą ~6W. Korespondent mój mieszka w odległości 200m. Ale nie oto chodzi w tym poście. Chcę się podzielić swoimi doświadczeniami z uruchomiania.
Używam syntezy wg SP5FCS.
Płytka homodyny:
1. Przy zastosowaniu jednakowych transformatorów proponowanych w oryginale np. WB20 lub podobnych (o trzech uzwojeniach) następuje różnica wstęgi między nadajnikiem a odbiornikiem.
Odbiornik pracuje na wstędze dolnej a nadajnik na górnej. Należy przeciąć i "skrosować "ścieżki nadajnika. Pokazane to było kilka postów wstecz.
2. Po przeróbce na transformatory nawinięte bifilarnie dwoma drutami zachodzi odwrotne zjawisko:
nadajnik pracuje na dolnej wstędze a odbiornik na górnej. Należy przeciąć i "skrosować" ścieżki odbiornika a nadajnik przywrócić jak w oryginale.
3. Zastosowanie transformatorów nawiniętych bifilarnie dwoma drutami poprawia czułość odbiornika i podnosi wysterowanie z homodyny.
4. Rozwiązanie zaproponowane przez SP4HKQ odnośnie sterowania układu 74AC164 poprzez linearyzowanie bramki AC02 ale to ostatnie rozwiązanie (kilka postów wstecz) działa poprawnie układ się nie wzbudza.
5. Testowałem również rozwiązanie na układzie BGA420 ale na wyższych pasmach głośno słychać enkoder . Do tego rozwiązania jeszcze mam zamiar powrócić.
6. Na wyższych pasmach gdzie szumy z anteny są mniejsze słychać jest zakłócenia z procesora i wyświetlacza. W moim przypadku radykalnie pomogło umieszczenie wiązki przewodów sterujących BBF i LPF wewnątrz zatrzaskowego rdzenia przeciwzakłóceniowego które zakłada się na kable. Rdzenie takie są dostępne na różne średnice kabli od 5 do15mm.
Zablokowanie wejścia S-metra na płytce procesora kondensatorem 50nF oraz wstawienie dławika 220uH (taki był pod ręką) zmniejszyło też zakłócenia z zespołu płytek procesor - wyświetlacz.Obecna sytuacja jest do przyjęcia.
7. Korespondent z którym robiłem próby na wszystkich pasmach oceniając sygnał stwierdził :
a) Sygnał jest za szeroki
b)Wytłumienie nośnej na niższych pasmach do 14MHz jest bardzo duża natomiast od 18 do 28 MHz jest w granicach 40 - 50 dB. Ocena była wykonywana na radiu TS 2000.
VY 73 Roman SP5AQT


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP6LTP - 29-01-2013 22:26

Udało mi się uruchomić płytkę homodyny, i dziś odbierałem już pierwsze stacje. Winny okazał się rezystor SMD niedolutowany jedna stroną. Układ AC02 wzbudza się i konieczne są zmiany zaproponowane przez Zdzisława.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3GTG - 02-02-2013 16:24

Witam
Tak wygląda moja płyta czołowa w trakcie budowy.
Dziękuję koledze Romanowi SP5AQT za udostępnienie
wzoru płytki oraz pomoc w wykonaniu drobnych korekt.
Pozdrawiam
Andrzej


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5MNS - 02-02-2013 16:39

Wykonałem zawężanie filtra ssb do 2kHz w/g Janusza SP5BMP. No działa to bardzo dobrze. Nie sądziłem że to rozwiązanie tak zawęzi pasmo. Janusz Gratuluję!!!
Polecam Kolegom to rozwiązanie!!!


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4OLL - 06-02-2013 19:21

Po wykonaniu przeróbek ,które opisał Zdzisław SP4HKQ porównałem Husarka z
Piligrimem .Husarek ma lepszą dynamikę ,i mniejsze szumy .
Zastosowałem przed polifazerm LT6231 po LT6231 i TS912 w filtrze TS912 i w automatyce ,taki układ jeszcze bardziej poprawia dynamikę.
A tak wygląda płyta czołowa po niewielkiej kosmetyce.