HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4HKQ - 27-11-2012 21:19

Dziś dokonałem zmian na płytce automatyki w generatorze podsłuchu telegrafii. Przy wykonaniu go zgodnie ze schematem częstotliwość generacji wynosi ok 600 Hz. Zmieniłem wartość rezystorów R27, 39, 40, 41 z 10 kOm na 8.2 kOma, oraz dobrałem rezystor R26, aby poziom sygnału na kolektorze tranzystora generacyjnego wyniósł 1.5-2 Vpp. Wartość tego rezystora wyniosła ok 27 kOm. Obecnie generator pracuje z częstotliwością 720 Hz.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ5KHA - 29-11-2012 15:44

Witam
mam pytanie odnośnie Smetra, a dokładnie wartości 50mV na 1 nóżce (TLC272), niestety nie mogę uzyskać stabilnego napięcia, co widać na zdjęciu żółty kolor to 3 nóżka układu, a kolor niebieski to wyjście czyli 1 nóżka (TLC272). Napięcie u mnie na AD8307 jest około 0.45V. Górny zakres z tego co wiem działa poprawnie,
przy 2.4V na nóżce 3 (TLC272) mam 3.63V na wyjściu układu, a 3.3V na złączu S-metr. Wszystkie modyfikacje wprowadziłem zgodnie z ostatnim schematem automatyki.
[attachment=6400]

73 Darek


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4HKQ - 29-11-2012 19:17

Darek ty chyba zbyt ambitnie podchodzisz do tematu. Mierzysz napięcie na nodze 1 U2b ale zwykłym woltomierzem. Ma wynosić ok 50 mV napięcia stałego. Stabilne tz wyłączasz zasilanie i po ponownym włączeniu ma być nadal około 50 mV. Jeśli tak jest to znaczy że układ pracuje poprawnie, jest stabilny i wyzerowany. Należy pamiętać o dodaniu kondensatora 1nF równolegle do rezystora R53 (ze względu na możliwość wzbudzenia się wzmacniacza).

Teraz kilka teoretycznych uwag na temat kalibracji Smetra. To co poniżej piszę dotyczy tylko i wyłącznie osób korzystających z syntezy SP-HM Adama SP5FCS, lub mających zamiar z niej korzystać. W chwili obecnej synteza aby prawidłowo pokazywać poziomy sygnałów musi współpracować ze skalibrowanym sprzętowo Smetrem. Adam zapowiada zmiany programowe syntezy i w niedalekiej przyszłości kalibracja sprzętowa stanie się zbędna. Na chwile obecną trzeba "powalczyć".

Detektory logarytmiczne AD8307 którymi dysponujemy mają parametry nie zawsze zgodne z danymi prezentowanymi przez formę AD. W załączeniu wykres idealnego detektora. Ma napięcie wyjściowe w zakresie od 0.2V do ok 2.4 V, gdzie 0.2 V odpowiada brakowi sygnału na wejsciu detektora, a 2.4 V jego maksymalnej wartości przy której detektor prawidłowo pracuje. Układy scalone które dostajemy w postaci sampli, mają wyższe napięcie minimalne (0.3V do 0.4V), a te które kupujemy w Chinach jeszcze wyższe (od 0.4V do nawet 0.7 V). Zależnie od tego napięcia musimy ustalić wzmocnienie układu U2b.

Przetwornik A/D Smetra w syntezie przy napięciu 3.27 V odpowiada wskazaniom S9+40dB. Ponieważ na wyjściu układu U2b jest dzielnik rezystorowy 1k/10k to napięcie na nodze 1 musi wynosić 3.6 V. Zerując układ przesuwamy charakterystykę układu U2b w dół o napięcie offsetu. I tak (2.4V-Uoffsetu) xwzmocnienie=3.6V Resztę opiszę na przykładzie swego układu. Napięcie offsetu zmierzone na nodze 3 U2b wynosi 0.334V. Więc wzmocnienie musi wynosić 3.6V/ (2.4-0.334)=1.74. Wzmocnienie regulujemy przez zmianę rezystora R52, który w moim wypadku wyniósł 54 kOm. Osoby które nie chcą liczyć, wstawią zamiast rezystora PRek 100 kOm i wyregulują wzmocnienie na woltomierz.
Uwaga: Po zmianie wartości rezystora R52 układ należy wyzerować.

Układ detektora AD8307 posiada bardzo duże wzmocnienie. Graniczna czułość wynosi około -70dBm co stanowi wartość 70uV i jesli sygnał na wejściu wzrośnie do -68dBm i wyniesie 98uV. To różnica sygnału wejściowego 19uV spowoduje na wyjściu zmianę o 50 mV, a po wzmacniaczu LTC272 będzie to już około 80mV. Sumaryczne wzmocnienie wyniesie około 4200x. Należy pamiętać aby odłączyć od wejścia płytki automatyki płytkę filtrów podczas "zerowania".


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 01-12-2012 23:27

Roman SP5AQT podczas uruchamiania i testów części nadawczej homodyny HUSAR-ka stwierdził, że w torze nadawczym należy na druku zamienić wstęgi w stosunku do odbiornika. Musimy zamienić połączenia pomiędzy wzmacniaczem U6 a polifazerem tak aby pin 3_U6 połączyć z pinem 7 polifazera a pin 5_U6 z pinem 5 polifazera.

W załączniku poprawiony projekt płytki homodyny ver. 3_6.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ8NVF - 03-12-2012 20:05

Czy zamiana wstęgi przekaźnikiem likwiduje problem? To znaczy, czy wstęgi są ustawiane przeciwnie do odbiornika? Wtedy można to zrobić programowo i nie trzeba ciąć...


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 03-12-2012 20:33

Można , ale jest jedno wyjście do przełączania wstęgi, zarówno dla Rx jak i TX. Pozdrawiam, Janusz.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ5KHA - 05-12-2012 8:53

Witam,
w poniedziałek wieczorem udało mi się także uruchomić część odbiorczą Husarka, mogę potwierdzić wszystkie zalety, które wymienił kolega Bogdan SP3IQ z tym że mój „szerszy” filtr ma około 2660Hz przy -6dB. Wczoraj mogłem docenić filtr CW słuchając telegrafii w paśmie 30m, naprawdę pięknie się tego słucha (podziękowania i gratulacje dla kolegi Janusza SP5BMP za pracę nad filtrem), namawiam kolegów do budowania tego modułu, nawet jeśli na razie nie planują budowania Husarka, to z pewnością sprawdzi się z innym odbiornikiem.

Vy 73 Darek


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP6LTP - 07-12-2012 16:39

Po płytce homodyny złożyłem płytkę automatyki. Wprowadziłem od razu zmiany zaproponowane przez kolegów na forum. Zmierzyłem tylko poprawność napięć, nie uruchamiałem jeszcze całej płytki, bo dopiero wczoraj dostałem ostatni element VTL5C2/2. Zastosowałem podwójny transoptor analogowy bo był tańszy.
Wlutowałem pozostałe elementy do płytki PA i nawinąłem transformatory. T3 nawinąłem na rdzeniu T37-43, z braku innego. Muszę poprawić Q2, bo zapomniałem założyć perełkę ferrytową na bramkę tranzystora.
Zrobiłem też przyrząd do nawijania dławików do filtra mcz.
Dalsze prace nad Husarkiem.
Nawinąłem cewki do filtrów mcz Husarka. Wykorzystałem pomysły z wiertarką ręczna opisane na forum. Nawinąłem po 200 zwoi, co okazało się za dużo. Pomiary wykazały 189mH i musiałem odwinąć po około15 zwoi. Dalsze pomiary wykonałem i skorygowałem indukcyjność przez odwijanie kilku zwoi bez rozbierania rdzenia. Starałem się uzyskać po około około 160-162mH. Rdzenie szlifowałem na papierze ksero rozłożonym na lustrze. Końcowe efekty uzyskałem przez docieranie rdzenia o rdzeń. Rdzenie pokleiłem lakierem do paznokci. Pomiary na drugi dzień wykazały małą różnicę indukcyjności a dwie cewki miały po 155mH. Widocznie źle dotarłem rdzenie.
Wlutowałem resztę elementów na płytkę i cewki filtrów. Niestety okazało się,że nawinąłem o jedną cewkę za mało i zabrałko mi 3 kondensatorów.

Zmontowałem jeszcze płytkę zegara jak już była w komplecie.
Teraz zostaje tylko uruchamianie i obudowa.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4HKQ - 09-12-2012 17:38

Kolejny moduł do HUSARKA sprawdzony i uruchomiony. Są to filtry pasmowe BPF wykonane na kubeczkach Coilcrafta. Płytka integruje filtry na 5 pasm z dwoma tłumikami -6 i -12 db, wzmacniaczem +12db oraz przełącznikiem Rx/Tx (konieczny przy rozdzielonych torach Rx i Tx na płytce homodyny). Schemat filtrów został odrobinę zmodernizowany w stosunku do pierwowzoru PA3AKE. Zastosowanie kubeczków zamiast cewek na kółkach Amidona spowodowało zwiększone tłumienie w paśmie przenoszenia powyżej 3.3 dB. Po poszerzeniu pasm przenoszenia poszczególnych filtrów uzyskałem rzeczywiste tłumienie o wartości nie przekraczającej 2.5 dB. W załączeniu wykresy przenoszenia filtrów wykonane za pomocą NWT, oraz ich projekty wykonane za pomocą RFsima.

Kolejną przeszkodą był wzmacniacz wykonany na mikrofalowym tranzystorze BFG541 który się wzbudzał. Wszelkie próby wyeliminowania wzbudzenie nie dawały rezultatów. Za namową kolegów z grupy zmieniłem tranzystor Q1 na KFW16A nie zmieniając schematu. Okazało się że był to strzał w "dziesiątkę". Zero wzbudzeń i stabilna praca wzmacniacza. W układzie docelowym zastosowałem 2N5109, choć tranzystory zamienne pracowały z podobnym rezultatem końcowym. W załączeniu schemat.

Tłumiki -6 i -12dB zostały wykonane w układzie Pi.
Wartości rezystorów tłumika -6 dB wynoszą R1 i R3 - 150 Om oraz R2 - 37 Om.
Wartości rezystorów tłumika -12 dB wynoszą R1 i R3 - 84 Om oraz R2 - 93 Om.
Ponieważ takich wartości nie znajdziemy, pola pod rezystory zostały przygotowane jako podwójne do równoległego połączenia po dwa rezystory.

PCB płytki zostało przygotowane w wersji do samodzielnego wykonania "na żelazku". Wszystkie otwory są o średnicy 0.6 mm co ułatwia dokładne wiercenie po wytrawieniu płytki. W załączeniu projekt płytki.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ5KVS - 10-12-2012 17:07

Witam
Przyglądam się z ciekawością pracą nad Husarkiem (a także nad innymi konstrukcjami opisywanymi na SP-HM). Idą święta, i postanowiłem w tym czasie część modułów z Husarka wykonać choćby jako dodatkowe do posiadanego przezemnie odbiornika. Na początek filtrów CW/SSB i automatyka z toru odbiorczego.
Pytanie - widziaęłem ze typowaliście kilka potencjalnych źródeł rdzeni do filtrów. Na czym w końcu "staneło"? Szukam miejsca gdzie w sposób pewny kupię nowe rdzenie dobrej jakości (nie z "demobilu"). Przy tej ilości, cena nie jest specjlanie istotna.