HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP9HVW - 22-11-2012 15:48

Pomierzyłem parametry toru odbiorczego Husarka . Na schemacie modułu zasadniczego elementy z gwiazdką zostały zastosowane takie jak na załączonym schemacie ( homodyna V3 – 5). Układy scalone przy których uzyskałem najlepsze parametry są umieszczone jako pierwsze w opisie na schemacie. Metoda pomiaru poszczególnych parametrów zostanie zamieszczona w dziale dotyczącej Techniki pomiarowej - metodyka pomiarów . Pomiary zrobiłem bez dopieszczania poszczególnych stopni , ale to będzie następny etap.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5MNS - 23-11-2012 12:41

No i zabrałem się za dalsze prace konstrukcyjne. Tzn za PA. Wzorem jest rozwiązanie Zdzisława SP4HKQ. Po wykonaniu płytki (wyprasowaniu) i skompletowaniu elementów, montaż nie stanowi problemu. Szybko łatwo i przyjemnie. Zastanawiałem się jak będzie z uruchomieniem? I to przebiegło bez specjalnych problemów. Chciałbym zwrócić uwagę na BF na bramce tranzystora Q2- bez niego stopień się wzbudza. I wtedy są problemy z ustawieniem prądu prądu spoczynkowego. Po ustawieniu prądów spoczynkowych w/g wytycznych na schemacie i obciążeniu sztucznym obciążeniem 50 om ze wskaźnikiem mocy oraz wysterowaniem z generatora sygnałowego TR-0614/B, przy napięciu zasilającym 13,6V otrzymałem następujące wyniki:
1. 1,85 MHz - 32V
2. 3,65 MHz - 32V
3. 7,100 MHz - 32V
4. 14,175 MHz - 33V
5. 21.200 MHz - 34V
6. 28,800 MHz - 31V
W trakcie pomiarów obserwowałem kształt sygnału na oscyloskopie (C1-71) i nie występowały żadne zniekształcenia. Takie postępy. Teraz muszę się zastanowić jak PA stosownie włączyć w układ i w eter. O wynikach postaram się informować.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP2JQR - 23-11-2012 14:00

W związku z zapytaniami jeszcze kilka uwag co do pomiaru kompresora.
Trzeba uważać, aby nie przesterować wejścia kompresora przy pomiarach, dlatego pierwszym pomiarem, który wykonujemy obowiązkowo jest pomiar limitowania, czyli ograniczania sygnału wyjściowego pomimo wzrostu sygnału wejściowego. Wzmacniacz wejściowy kompresora ma znacznie większe wzmocnienie niż w podanym przeze mnie kompresorze FET, dla którego przedstawiłem przykładowe pomiary. Prawdopodobnie zmierzony poziom limitowania dla zaprojektowanego dla Husarka kompresora będzie wynosił gdzieś między 25 a 35mV. Trzeba to dokładnie pomierzyć. Kontrolnie można wpiąć sondę oscyloskopu na wyjście wstępnego wzmacniacza i wtedy bardzo dobrze będzie widać przy jakim poziomie sygnał wejściowy ulega zniekształceniu. Potem można zapiąć sondę pomiarową na wyjście i powtórzyć pomiar dla całości.
Ponieważ wzmocnienie jest duże zaczynamy pomiar od ułamków miliwolta (synał podany przez dzielnik rezystorowy), a skończymy gdzieś na poziomie około 30 - 40mV.
Po zdjęciu charakterystyk regulacyjnych - można to zrobić dla różny bch częstotliwości, kolejne pomiary charakterystyk częstotliwościowych robimy już tylko poniżej progu limitowania czyli dla ułamka miliwolta, dla 10mV i pewnie wyjdzie, że gdzieś dla 20mV(kilka dB poniżej progu limitowania).
Oprócz pomiarów samego kompresora należy też pomierzyć ile sygnału może dać posiadana wkładka elektretowa. Mogą tu wystąpić bardzo duże rozrzuty poziomu w zależności od typu i egzemplarza. Dobrze by było sprawdzić wiele różnych wkładek elektretowych. Jeśli maksymalny poziom napięcia z wkładki doprowadza do limitowania sygnału już w przedwzmacniaczu kompresora co widać na jego wyjściu przy użyciu oscyloskopu to należy obniżyć wzmocnienie przedwzmacniacza tak, aby maksymalny poziom z mikrofonu nie mógł przesterować przedwzmacniacza ponieważ do regulacji poziomu na wyjściu służy kompresor, a nie limiter w postaci przedwzmacniacza. Zapewni nam to najlepszą jakość sygnału nadajnika - bez dodatkowych niepotrzebnych zniekształceń.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 24-11-2012 23:34

Do mojego HUSAR-ka postanowiłem zastosować filtry LPF opracowane do HUSAR-a. Klasyczne rozwiązanie filtrów dolnoprzepustowych na dwóch cewkach przełączane uniwersalnym przekaźnikiem. Płytka zaprojektowana przez Zdzisława SP4HKQ zawiera filtry na 6 pasm oraz dekoder wyboru pasma na 74LS145.

W załączniku schemat filtrów z opisem sposobu wykonania poszczególnych cewek oraz wartościami kondensatorów wysokonapięciowych SMD COG/500V dobranymi pod wartości dostępne w firmie HFO. W załączniku również projekt płytki do indywidualnych modyfikacji oraz wykonania plików produkcyjnych.

W załącznikach pliki symulacyjne do schematu filtrów (wersja na rdzeniach T50),
na zdjeciu moduł filtrów wykonany na rdzeniach T68, pliki symulacyjne w wątku o HUSARZE.

Aktualna wersja schematu po poprawkach typów rdzeni i uzwojenia dla pasma 80m.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - TG50 - 25-11-2012 19:13

Jakiś czas temu na tym forum w wątku "Następca SP5WW - ale jaki ?" padła propozycja opracowania nowego, popularnego transcevera dla miłośników pracy na urządzeniach HM. Wiem, że założenia były trochę inne, radio z przemianą, wykorzystanie posiadanych części do SP5WW itd. szczegóły oddaje dyskusja w wątku.

Moim zdaniem obecnie to właśnie HUSAREK ma największe szanse zostać "godnym następcą" opracowania SP5WW. Od tamtych czasów to chyba najlepsze, niekomercyjne opracowanie radia do jakiego opublikowano dokumentację umożliwiającą jego wykonanie. Uważnie śledzę wpisy na tym forum widzę że z dnia na dzień rośnie zainteresowanie tą konstrukcją i za chwilę będziemy mieli "wysyp" gotowych urządzeń. Wiem, że to konstrukcja odmienna od SP5WW i czasy inne ale atmosfera i zainteresowanie jest podobne jak wtedy.

Wielu kolegów zapewne czeka na ukończenie i testy radia oraz dobrą dokumentację a wtedy HUSAREK ma szanse być najpopularniejszym radiem HM w kraju.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ1GYQ - 25-11-2012 19:42

Witam

Potwierdzam to co Józef pisze ja właśnie czekam na wersje finalną choć korci mnie aby już zacząć budowę, jedyne co mnie hamuje to to że na tapecie mam Piligrima w proszku Smile i nie chcę mieć dwóch urządzeń rozgrzebanych.

Czasy powstawania sp5ww i ewolucja tej konstrukcji to nie moje czasy krótkofalarskie ale pierwsze co wykonałem to odbiornik na bazie sp5ww. Radość była nie z mierna. A dziś mamy HUSARKA który stanie się popularny a nawet czuje bardziej niż sp5ww , dlatego bo mamy internet i to jest źródło "reklamy". Natomiast co do samej konstrukcji, konstrukcja na miarę dzisiejszych czasów.

pozdrawiam


Andrzej


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 25-11-2012 20:18

Andrzeju, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dalej budował Piligrima i wykorzystał z niego część homodynową, natomiast Rx rozbudował o płytke filtrów i automatyki z Husarka.
Pomierzyłem dzisiaj wzmocnienie płytki homodyny z Husara. Na jej bazie powstała płytka Husarka. Podałem na wejście sygnał 50uV rms na częstotliwości 7140 kHz i na wyjściu odczytałem wartość 38mV pp. Wzmocnienie sygnału od wejścia do wyjścia z płytki wynosi 270 x. Zmierzyłem też tłumienie 2 wstęgi, które wynosi – 50dB. Smetr dla sygnału 50uV wskazywał wartość S8. Wymaga kalibracji, czyli zmniejszenia dwukrotnego wartości R48 na płytce automatyki, rezystor R52 100kom należy zastąpić 68kom, natomiast do rezystora R53 proponuję dołożyć równolegle kondensator 1nF ( W niektórych egzemplarzach potrafi się U2 podwzbudzać ). Zmiany te są już uwzględnione na schemacie ideowym. Życząc sukcesów pozdrawiam, Janusz


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3IQ - 26-11-2012 1:36

Wreszcie wczoraj udało mnie się uruchomić podstawową wersję Husarka, tak aby można posłuchać i porównać z innymi odbiornikami. Wczoraj jak uruchomiłem późnym wieczorem, nie dało się posłuchać ze względu na wyjątkowo silną burzę magnetyczną (wsp. K wynosił 13 !). Dziś wsp. K zmniejszył się do K=4 co umożliwiło w ogóle słuchanie na pasmach. Porównanie wykonywałem z podobną homodyną to jest Piligrimem (zbudowaną przeze mnie ok. miesiąc temu w wersji SMD). Różnicę, którą zanotowałem, jest wyraźnie zauważalna, na korzyść Husarka. Natychmiast zauważa się na słuch następujące parametry Husarka:
- świetne audio Husarka, bez zniekształceń i charakterystycznego chrypienia jak w przypadku Piligrima (LM386),
- doskonała praca filtru LC w Husarku, dla SSB oraz zwłaszcza na CW (akurat kończą się zawody telegraficzne CQWW co dało się posłuchać doskonałe sygnały),
- mniejsze szumy w jak przypadku Piligrima,
- bardzo dobrze pracująca automatyka, nie mam zastrzeżeń do ARW w Husarku,
- bardziej głęboka regulacja RRW w Husarku, co daje się całkowicie zablokować odbiornik.
Wersję, którą testowałem nie miała jeszcze uruchomionego wzmacniacza S-Metra, więc nie mogłem zanotować pracy tego wskaźnika.
Zanotowałem natomiast taką wadę, że mam trochę za szerokie pasmo dla SSB, zostawiłem bez zmiany tą wersję z przed ok. tygodnia, gdzie dla 6 dB miałem Fgraniczne=ok 2950 Hz. Po dzisiejszych nasłuchach wyraźnie dało się zauważyć, że filtr "szeroki" powinien mieć skorygowaną charakterystykę, tak aby pasmo przenoszenia było do ok. 2650 Hz.
[attachment=6388]


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ8NVF - 26-11-2012 10:52

Co do filtrów LPF - podane liczby zwojów dla rdzeni T50 nie odpowiadają ogólnodostępnym danym na temat AL tych rdzeni. I tym samym, np. dla pasma 3.6MHz mamy 2.82uH i 2.37uH (z AL) wobec opisanych na schemacie 2.35uH oraz 1.95uH. Co niestety znacząco obniża F odcinania filtru...

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Powyższy błąd został poprawiony na aktualnym schemacie filtrów LPF (post 277)


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5CGI - 26-11-2012 20:25

Obejrzałem filtr SSB ( CW brak 1 cewki ). Nie wyglądał zbyt " ładnie ".
Po niewielkich zmianach poprawiło się zbocze po stronie 300Hz.
Szerokość zostanie nie zmieniona , będzie zawężanie pasma .
Z uruchomieniem homodyny miałem większe problemy .Mam DDS Jarka SWJ
w związku z tym musiałem powielić sygnał z DDS-a. Następnie okazało się że na wyjściach rejestru mam częstotliwość z DDS-a PODZIELONĄ PRZEZ 5 a nie 4. Ponieważ mam płytkę homodyny własnej roboty , niektóre nóżki podstawek trzeba lutować od górnej strony płytki (pod podstawką ) i zrobiłem zwarcie 4 i 5 nóżki rejestru , a pod podstawką nie było tego widać.Po usunięciu zwarcia podział i kształt impulsów wróciły do normy . I jeszcze jeden błąd - kondensatory 4,7uF pomiędzy mieszaczem a wzmacniaczami ( mam tantalowe ) zostały wlutowane odwrotnie (+ w kierunku mieszacza , schemat HUSARA 05-02-2012 r.-błąd). Po poprawieniu tych błędów wszystko ruszyło zgodnie z założeniami .
Teraz biorę się za płytkę BPF ze wzmacniaczem wejściowym .