HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP9MZU - 02-11-2012 0:04

Uruchomiłem dwa moduły Husarka; automatykę i filtry ssb.
Wykonałem pierwsze pomiary kartą dźwiękową zintegrowaną w notebooku.
W wolnej chwili użyję trochę lepszej z peceta.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3IQ - 06-11-2012 1:11

Budowę Husarka, nie licząc syntezy, rozpoczynam od płytki filtrów SSB/CW. Wpierw należy nawinąć 15 dławików na rdzeniach „z wylutów”o których już pisano w tym wątku. Do nawijania cewek użyłem specjalnego stanowiska z wykorzystaniem ręcznej wiertarki umocowanej poziomo w imadle. Maja wiertarka posiada dwa przełożenia, przy czym wykorzystałem to które posiada 6,666... obrotów wrzeciona na 1 obrót korbą. Tak więc przy 30 obrotach korbę wiertarki uzyskuję 200 zwojów (30 x 6,666=200). Samo nawijanie jest najłatwiejszą czynnością budowy dławików. Dużą trudnością jest dojście do powtarzalnej metody polerowania powierzchni obu połówek rdzenia, tak aby po złożeniu (czytaj spasowaniu powierzchni rdzeni) uzyskać indukcyjność 160-162 mH przy 200 zwojach. W moim przypadku nie sprawdziła się metoda polerowania drobnoziarnistym papierem ściernym. Po konsultacji z Januszem SP5BMP zacząłem stosować metodę polerowania za pomocą typowego papieru do drukarki, gdzie samą czynność polerowania wykonywałem na gładkim laminowanym blacie. Po próbach z kilkoma rdzeniami, wywnioskowałem, że najlepszą metodą są następujące kolejne czynności:
- delikatne zeskrobanie resztek kleju,
- odtłuszczenie powierzcnki rdzenia acetonem (zmywacz do paznokci)
- zmycie powierzchni rdzenia przy pomocy „Kontakt PCC” w areozolu i irchy od szyb samochodowych,
- po wyschnięciu, polerowanie powierzchni rdzenia na papierze od drukarki - precyzyjne polerowanie z wykonaniem co najmniej kilkunastu kołowych ruchów.
Testem prawidłowego spolerowania i spasowania powierzchni połówek rdzenia, jest uzyskania indukcyjności 160-162 mH dla 200 zw, przy czym, jeżeli w czasie pomiaru ściskanie rdzeni powoduje zwiększenie indukcyjności, należy ponowić proces polerowania.
Właśnie wykonałem kilka dławików wyżej opisanym sposobem i jutro sprawdzę ponownie indukcyjność, czy jest ta sama którą uzyskałem bezpośrednio po skręceniu rdzenia.
73 Bogdan, SP3IQ.
[attachment=6272]


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ8NVF - 06-11-2012 23:05

Czy koledzy, rozbierający te rdzenie mieli problem z kruchością karkasu? Myślałem, że problemem będzie rozebranie rdzenia a okazało się, iż najsłabszym elementem jest właśnie karkas...


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3IQ - 07-11-2012 0:47

Witaj Bartłomieju SQ8NVF,
Do dnia dzisiejszego udało się nawinąć i przygotować do lutowania 20 dławików. Właśnie w trakcie rozbierania i później w czasie zdejmowania pozostałości poprzedniego uzwojenia z pinów do lutowania, uszkodziłem dwa karkasy. Tak więc należy te czynności związane z karkasem wykonywać ostrożnie.
Ponadto, po nabraniu doświadczenia w nawijaniu tych 20 dławików chcę nieco sprostować swą wczorajszą wypowiedź. Okazało się że stosowanie acetonu i Kontakt PCC okazało się zbyteczne a nawet szkodliwe dla większości dławików, wystarczało tylko szlifowanie na papierze. Zamiast laminowanego blatu lepsze wyniki uzyskiwałem przy zastosowaniu płytki szklanej (kawałek szyby okiennej).
Ponadto zanotowałem pewne rozbieżności w przenikalności magnetycznej rdzeni, co powodowało że ilość zwojów mieściła się skrajnie między liczbą 196 do 203 dla uzyskania indukcyjności 160 mH.
73 Bogdan, SP3IQ.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5CGI - 07-11-2012 1:07

Witam składających filtry akustyczne
Ja trafiłem na dwa rdzenie tak rozbieżne że filtry przy 200 zw. miały 50 i 63 mH.
Przy zamianie połówek rdzeni z innych filtrów uzyskiwałem najwyżej 112 mH.
A co do kruchości, to przy rozbieraniu uszkodziłem jeden rdzeń.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4HKQ - 07-11-2012 8:50

Maćku przyczyna rozbieżności jest inna. Podczas nawijania karkas ci się odrobinę odkształcił (rozchylił) i jak składałeś rdzenie zostawała szczelina. (Zbyt mocne naciąganie drutu podczas nawijania). Przewiń cewki i powinno być OK. Koledzy którzy nawinęli już te cewki właśnie takie mieli problemy, a wartości indukcyjności wychodziły dokładnie takie jak u ciebie.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3GTG - 07-11-2012 17:29

Witam
Czy wzmacniacz PA z projektu HUSAR , można zastosować w Husarku
Vy 73 Andrzej


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4HKQ - 07-11-2012 17:41

Wzmacniacz PA 15 W został zaprojektowany z myślą wykorzystania go w obu projektach HUSAR i HUSAREK. Aby dokumentacja HUSARKA była pełna zamieszczam tutaj projekt płytki PCB wzmacniacza i jego schemat. O samym wzmacniaczu można poczytać w temacie HUSAR od strony http://sp-hm.pl/thread-730-page-19.html.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 08-11-2012 19:35

Proponuję kolegom budującym Husarka rozbudowę o dodanie w prosty sposób drugiego filtru SSB. Jest to filtr LPF o częstotliwości 2300Hz dla 6dB. Odpowiada on filtrowi kwarcowemu w superheterodynie o szerokości 2kHz. Doskonale wycina spleter stacji oddalonej o 2,5kHz. Załączam dokonane dzisiaj w zawodach nagranie. Kilka razy załączałem i wyłączałem filtr. Ocenicie sami jego działanie. Pozdrawiam, Janusz.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ1GYQ - 08-11-2012 20:01

Witam

Jestem w lekkim szoku jak wycina Smile no Panowie robicie kawał super roboty.
Mam pytanie do Ciebie Janusz patrze na schemat tego filtra i się zastanawiam po co tyle tranzystorów fet , ale chyba już skumałem one pracują jako przekaźniki półprzewodnikowe i załączają dodatkowe pojemności , zgadza się ?

Super robota Panowie Smile

Pozdrawiam

Andrzej