HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP1QY - 26-10-2012 9:36

Witam,
Zdzisławie w projekcie płytki filtrów jest błąd.
W filtrze nr 1 błędnie poprowadzone są ścieżki w obrębie przekaźnika ( prawy górny róg płytki). Zasilanie 12v podane jest na styk przełączany zamiast na cewkę, cewka zaś nie jest podłączona.
Pozdrawiam,
Artur,sp1qy[/b]


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - TG50 - 26-10-2012 12:32

(25-10-2012 21:43)SP3IQ napisał(a):  Poza przyjętymi w Husarku roztawami mocowania są tylko płytki PA i LPF ale to już nie jest duży problem.
73 Bogdan, SP3IQ.

Moduł wzmacniacza i filtrów LPF i tak trzeba ekranować od reszty radia dlatego ich położenie pewnie będzie na tylnej ścianie radia a wtedy jego wymiary są mniej istotne w stosunku do pozostałych modułów. Widzę, że u kilku Kolegów postępy prac są duże i za moment pokażą gotowe radia. Bardzo dobrze, że zamieszczane są projekty druków bo każdy może sobie wyprasować płytkę lub zlecić wykonanie w jednej z wielu firm, taka jest chyba intencja konstruktorów radia.

Od początku mocno kibicuję temu projektowi. Z rozmów z kolegami widzę że z dnia na dzień rośnie zainteresowanie Husarkiem co ucieszy kolegów którzy projektują to radio. Ważniejsze od satysfakcji z popularności radia jest wszechstronne przetestowanie i zebranie wszelkich uwag do dalszych modyfikacji. Dlatego tym razem "ilość" zbudowanych urządzeń może mieć proste przełożenie na jego ostateczną "jakość".


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP6AUO - 27-10-2012 16:58

Witam.Mam problem.W ARW V.6b są wyprowadzone piny :1 (nie Rx) lub d2,4 (nie Tx) lub d1, 5 (nie Slow AGC) lub d4 , 11 (key) Gdzie te piny są podłączane.Może gdzieś zgubiłem.Proszę o krótką informację.Andrzej SP6AUO


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 27-10-2012 17:21

Witaj Andrzej!
Sygnały na pinach o które pytasz służą do sterowania pracą modułu automatyki i są podłączone do modułu rejestrów szeregowych 4*74HC595. Poprzez ten moduł procesor ustawia całą konfigurację radia (32 piny konfiguracyjne).
Moduł i znaczenie poszczególnych pinów jest opisane w wątku o syntezie SPHM.

Opis typu "d2" oznacza numer bitu na rejestrach konfiguracyjnych, negacja informuje nas, że aktywny stan to "logiczne zero" lub zwarcie do masy, opis RX opisuje funkcję pinu sterującego (tryb odbioru RX). Jeśli nie mamy jeszcze sterownika SPHM który steruje modułem rejestrów możemy wymusić potrzebną konfigurację modułu automatyki poprzez zwieranie odpowiednich pinów do masy np. podanie masy na zanegowany SLOW AGC wymusi wolną stałą czasową automatyki.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP2JH - 27-10-2012 20:50

Witam.
W załączeniu wykres filtrów Husarka.Pomiar przeprowadzone przez podanie na wejście płytki filtrów sygnału z generatora szumu.Użyłem zintegrowanej karty dźwiękowej komputera(niedoskonałość karty dźwiękowej i zasilacza widać w dolnym zakresie częstotliwości).Confused
Kondensatory o małej pojemności są ze współczynnikiem NP0(czasami łączone równolegle dla zwiększenia pojemności), natomiast kondensatory o większych pojemnościach są typu X7R (łączone równolegle 3-4sztuki,niekiedy dla uzyskania pożądanej wartości dodawałem kondensator NP0). Kondensatory X7R zostały "wystarzone" w sposób podany przez Kolegów w poprzednich postach.
Kubki indukcyjności zabezpieczyłem klejem.Wstępnie minimalną ilością cyjanopanu a na następny dzień po skontrolowaniu wartości indukcyjności klejem epoksydowym dwuskładnikowym-Epidian (po kropelce na wszystkie cztery ścianki rdzenia). Przed złożeniem dotykające się połówki rdzeni przeczyściłem papierem nr2000(dwa tysiące). Warto też spasować dwie połówki rdzenia przesuwając je kilkakrotnie względem siebie. Wartość indukcyjności dobierałem ilością zwojów-tak jak w opisie filtru około 195.
Wykonując cewki tym sposobem osiągnąłem tolerancję mniejszą niż 1%. Po złożeniu i sklejeniu rdzeni indukcyjność cewek była kontrolowana kilkakrotnie w ciągu tygodnia a także przed samym wlutowaniem na płytkę.Wartość indukcyjności pozostała bez zmian.
W trakcie pomiarów filtru celem eksperymentu(przede wszystkim dla sprawdzenia zachowania się zastosowanych kondensatorów X7R) cała zmontowana płytka filtrów została podgrzana do temperatury około 60 stopni.W trakcie podgrzewania charakterystyka filtru była monitorowana i nie stwierdziłem zauważalnych zmian w jej przebiegu (Dla ścisłości dodam,że charakterystyka filtru ssb przesunęła się o około 50Hz(!Big Grin) w stronę wyższych częstotliwości(!).
Maksymalna wartość tłumienia poza pasmowego jest w rzeczywistości większa niż na załączonym wykresie filtru,gdzie ograniczona jest celowo użytą metodą pomiarową łatwą do wykonania nawet na przeciętnie wyposażonym komputerze.

Powodzenia!


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4HKQ - 27-10-2012 21:06

Pojawiają się coraz liczniejsze pytania o płytki do HUSARKA. W związku z tym zamieszczam projekt PCB filtrów akustycznych wykonany w wersji z kondensatorami SMD. Po konsultacji z kolegami z grupy wyrażamy zgodę na powielanie płytek do HUSARKA w celach hobbystycznych. Zainteresowani mogą się lokalnie zorganizować w grupy i wspólnie zlecić wykonanie płytek. Proszę informacje o takiej inicjatywie zamieszczać w dziale "Drobne ogłoszenia" a nie w wątku technicznym.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 27-10-2012 21:48

Kolejne dwie płytki do Husarka w poprawionej wersji złożone na jedną formatkę. Na formatce umieściłem płytkę homodyny, automatyki, dwie wersje polifazerów (przewlekane i SMD) a w wolne miejsce wcisnąłem przejściówki SO8-DIL8. Przy okazji mamy przykład jak składać płytki w formatkę do produkcji.

Na formatce nie umieściłem filtrów akustycznych ponieważ są łatwe do wykonania metodą termotransferu oraz dlatego, że występują w dwóch wykonaniach, na kondensatorach przewlekanych oraz SMD. Zainteresowani mogą uzupełnić formatkę wg. własnych potrzeb.

Koledzy pamiętajmy, że projekt Husarka nie jest ukończony i na płytkach mogą być jeszcze jakieś błędy lub mogą być konieczne jakieś modyfikacje.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5AQT - 28-10-2012 20:11

WITAM
Od kilku dni testuję uruchomioną część odbiorczą HUSARKA. Przymierzyłem się do obudowy pozyskanej ze złomu i wykonałem prowizoryczną płytę czołową. Na razie podłączyłem kilka sygnałów ze sterownika przełączanie wstęgi, SMTR ,uruchomiłem zegarek, oraz podłączyłem dodatkową klawiaturę. Zastosowana synteza (oprogramowana przez Adama SP5FCS) posiada bardzo przyjazną dla użytkownika, intuicyjną obsługę. Zastosowane rozwiązania są nowatorskie w amatorskich syntezach. Podoba mi się działanie Smtra pokazuje w jednej linijce wartość uśrednioną a w drugiej wartość szczytową odbieranego sygnału. Smtr pokazuje rzeczywistą wartość przychodzącego sygnału bez względu na załączony wzmacniacz jak i tłumiki. Poniżej propozycja płyty czołowej mojego HUSARKA. [attachment=6248]
VY 73 ! Roman SP5AQT


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ5KHA - 28-10-2012 20:29

(28-10-2012 20:11)SP5AQT napisał(a):  WITAM
Od kilku dni testuję uruchomioną część odbiorczą HUSARKA.
Witam,
czy można prosić kolegę Romana SP5AQT o kilka słów odnośnie odsłuchu Husarka, może jakieś porównanie do Piligrima?

73 Darek


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5MNS - 01-11-2012 11:21

Ja też testuję odbiornik Husarka. Pracuje z syntezą Konstantina RD3AY. Wrażenia dalej bardzo korzystne. Słucha się tego z przyjemnością. Podłączyłem s-metr i korekcji wzmocnienia we wzmacniaczu dopasowującym wskazania są dość wiarygodne. To będę korygował w końcowj części uruchomiania. Dalej pracuję nad uruchomieniem toru nadawczego. Wzmacniacz mikrofonowy wzmacnia sygnał dość poprawnie. A dalej zobaczymy.
Parę słów na temat Filtru SSB/CW i indukcyjnośći. Od Kolegi SP6EER dostałem orginalne rdzenie.(Dzidek Dziękuję Bardzo). Z demontażem najmniejszych problemów. Szybko, łatwo i przyjemnie. Po wykonaniu bolczyka do mocowania karkasów w czasie nawijania cewek do roboty. Nawinąłem 200 zwoi drutu 0,18 mm i złożeniu rdzenia pomiar. I tu konsternacja. Cewka ma 142 mH. Mierzę przyrządem UNI-T UT-70A. A więc coś ten przyrząd nie bardzo. Zrobiłem generator w/g Zdzisława SP6EER i pomiar. Wynik różni się o niecałe 0.2 mH. A więc nie tu problem. Po dokładnym przyjżeniu się powierzchni rdzeni okazało się że pozostały minimalne resztki kleju i one powodowały powstawanie szczeliny zmniejszającej indukcyjność. Przetarcie na papierze 1000 i złożenie spowodowało uzyskanie indukcyjności 168 mH. Odwijając zwoje uzyskałem wymagane 160 mH. Piszę to dlatego że to forum przeglądają Koledzy o różnym zaawansowaniu. Mogą mieć różne problemy. I moim zdaniem czasami takie drobne problemy powodują że ludzie się zniechęcają. Drobna uwaga a ułatwia pracę.