HomeMade
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" (/thread-1093.html)



RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 01-10-2012 19:56

Darek, do pomiarów filtrów akustycznych możesz wykorzystać moduł automatyki Husarka a konkretnie układ S-metra. Na wejście filtrów podajesz sygnał z generatora, wyjście filtrów na moduł automatyki a na wyjściu AD8307 multimetr cyfrowy. Wykonujesz kilkanaście pomiarów co 100, 200Hz w funkcji częstotliwości, dane do Excela i wykres gotowy.

Polifazer w wersji SMD widoczny na czwartym zdjęciu wykonany jest w dwóch wersjach, szerokiej A dla odbiornika oraz wąskiej C dla nadajnika (post z plikami symulacyjnymi). Po co, aby mieć dwa różne wykonania polifazera do testów toru odbiorczego oraz jakości modulacji w torze nadawczym. W wersji C występują mało popularne wartości rezystorów. Aby specjalnie nie kupować rezystorów 1% zastosowałem równoległe łączenie 2 lub 3 rezystorów. Na polifazerze z prawej strony widzimy 3 pionowo ustawione rezystory, tylko w celach poglądowych, inne nakładane na "kanapkę".
1,65k (3k3||3k3)
4k1 (8k2||8,k2)
6k25 wybierany z rezystorów 6k2
9k3 (10k||270k||270k)
12k8 (13k||820k)
15k6 (16k||620k)
Wszystkie rezystory mierzone i dobierane, po wlutowaniu sprawdzana wartość rezystora łączonego z kilku wartości.

Mój drugi polifazer w wersji przewlekanej postanowiłem zmontować w wersji z pierwszego Piligrima. Do porównań z Piligrimem chciałem mieć zbliżoną konstrukcję polifazera mimo, że elementy składowe są innych gabarytów. Schemat polifazera w dokumentacji Piligrima lub w pliku symulacyjnym w załączniku.

Miałem trochę kondensatorów MKS 47nf/3V 5% z których wybrałem 16 czwórek, zmontowałem a efekt widoczny na pierwszym zdjęciu. Drugie zdjęcie przedstawia sposób wykonania złącza pomiędzy modułem polifazera a płytą homodyny.
Jeśli chcemy mieć możliwość przekładania polifazerów pomiędzy różnymi radiami to należałoby zastosować ten sam rodzaj złącza. Ja wybrałem bardzo popularne, wszędzie dostępne listwy z pinami kwadratowymi.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 02-10-2012 18:32

Informuję kolegów zainteresowanych budową Husarka, że w poście #78 poprawiłem dokumentację mojej wersji płytki do termotransferu.. Ponumerowałem elementy na schemacie ideowym i dokończyłem opis elementów w pliku LAY. Pozdrawiam, Janusz.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 02-10-2012 20:26

Skończyłem montaż modułu homodyny do Husarka. Na zdjęciu widok dolnej warstwy płytki z elementami SMD. Do usunięcia są kondensatory 1nF w torze nadawczym SMD 0805. Na druku były pola pod te kondensatory i z "rozpędu" je przylutowałem, na najnowszym schemacie już nie występują.

Obecnie mam zmontowane do husarka moduły: homodyny z 4 polifazerami, automatyki, filtrów akustycznych oraz pełną wersję sterownika radia (procesor, dwa moduły rejestrów, dwa generatory Si570, moduł zegarka).
Po złożenia pozostały filtry pasmowe BPF w wersji od HUSARA oraz wzmacniacz PA16 z filtrami LPF również od HUSARA.
Planuję ukończenie montażu wszystkich modułów do spotkania Grupy HM na PW.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5CGI - 02-10-2012 21:43

Jestem w trakcie montażu płytki homodyny.
Zgodnie ze schematem tranzystor Q2 powinien być obrócony o 180 stopni.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ5KHA - 03-10-2012 10:53

Witam,
chciałem przedstawić kolegom swoje pomiary filtru, które ostatecznie wykonałem programem przy użyciu standardowej karty dźwiękowej oraz zwykłych przewodów pomiarowych, prawdopodobnie nie jest to w 100% prawidłowy pomiar, ale na chwilę obecną tylko tym dysponowałem i taki osiągnąłem wynik:

[attachment=6043][attachment=6044]

73 Darek
Koledzy mam jeszcze pytanie, o U3 na płytce automatyki, czy musi być krytycznie TL072, czy może być NE5532, czy jednak poszukać TL072?


73 Darek
-----------------------------------------------------------------------------------
Dziękuje za odpowiedź,

Pozdrawiam Darek


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 03-10-2012 17:03

Równie dobrze będzie pracował NE5532. Pozdrawiam, Janusz.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4HKQ - 04-10-2012 23:05

Dostałem kilka maili od kolegów którzy postanowili budować HUSARKA pomimo braku PCB. Wykonali płytki filtrów i automatyki których projekty zamieścił Janusz SP5BMP, a brak płytki homodyny wstrzymał ich prace. Z tego powodu prezentuję źródła płytki homodyny już dzisiaj. Prezentowany projekt ma poprawione znane do dzisiaj błędy (nie ma jednak pewności czy wszystkie). PCB homodyny do HUSARKA miała zostać zaprezentowana na forum po poprawieniu wszystkich błędów i wykonaniu modyfikacji ułatwiających montaż. Są także drobne różnice miedzy schematem, a PCB którą obecnie położyłem. Będziemy się starali jak najszybciej to uaktualnić.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - TG50 - 05-10-2012 13:11

Koledzy to chyba pierwsze krajowe radio do którego opublikowano źródła projektów płytek składowych. Dostęp do plików źródłowych w konstrukcjach amatorskich jest bardzo ważny ponieważ umożliwia przystosowanie projektu pod indywidualne potrzeby, ułatwia rozwój konstrukcji oraz daje dużą swobodę samodzielnego wykonania płytek (również fabrycznych), szczególnie dla kolegów spoza SP.

Bardzo pomocne byłoby wprowadzenie w miarę możliwości oznaczeń elementów zgodnie ze schematem lub podglądu wartości poszczególnych elementów w projekcie. Ważne aby na wszystkich płytkach była jednolita metoda.

Podoba mi się metoda opisu zastosowana przez kolegów SP5BMP i SP9IZM polegająca na opisie wartości elementów na "białej warstwie" projektu. Mamy czytelny opis wartości, możemy wydrukować podgląd obrysów elementów z wartościami oraz łatwo wyłączyć warstwę aby nie przeszkadzała przy projektowaniu. Numer elementu zgodny ze schematem możemy wprowadzać przez funkcję "Name", pogląd na najechaniu myszką na element.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5AQT - 06-10-2012 17:08

Witam
Na płytce automatyki dioda oznaczona na schemacie jako D3 6V2 powinna być zamontowana bezpośrednio do nóżki 8 układu U4 (AD 8307) . Należy ją przylutować od spodu płytki ponieważ od góry niema takiej możliwości. Dioda ta zabezpiecza wzmacniacz AD 8307 przed uszkodzeniem!
Płytka już zmontowana jutro testy.
VY 73 Roman SP5AQT.


RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 07-10-2012 15:59

Element fotorezystancyjny wykonałem według opisu Janusza SP5BMP (materiał, rysunek), fotorezystor typu GL5616D plus czerwona dioda LED 3mm (Vp=1708mV). Przy braku oświetlenia fotorezystor ma rezystancję poza zakresem moich mierników > 50MOhm. Przed wlutowaniem elementu do płytki automatyki zdjąłem orientacyjną charakterystykę rezystancji w funkcji napięcia. Szeregowo z diodą LED włączyłem rezystor 3k3 tak jak na schemacie automatyki. W układzie pomiarowym pominąłem mostek prostowniczy ze schematu. Pomiar napięcia na wykresie to napięcie zasilania układu (LED+R=3k3). Uzyskane wyniki umieściłem w arkuszu kalkulacyjnym a na podstawie danych narysowałem wykres zmiany rezystancji. Aby wykres był bardziej obrazowy zastosowałem log10 z pomiaru rezystancji. Wyniki w załączniku.

Dwie dodatkowe diody w prostowniku przesuną charakterystykę w kierunku wyższych napięć. Na drugim zdjęciu pomiary i wykresy dla różnych diod zastosowanych w prostowniku kompresora (1N4148, BAT85). Na wykresie widać wyraźnie inne napięcia progowe zadziałania kompresora.