HomeMade
Skrzynka antenowa domowej roboty - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Skrzynki antenowe i przełączniki (/forum-50.html)
+--- Wątek: Skrzynka antenowa domowej roboty (/thread-107.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Skrzynka antenowa domowej roboty - SP9EZQ - 24-08-2009 15:32

Witaj.
Dziękuję za szybką odpowiedź. No i widzisz. Cały czas męczyłem sie z SSB, podejrzewałem procesor, a dzisiaj coś mnie naszło aby włączyć AM i wszystko zaczęło hulać. Muszę się teraz sprężyć i dokończyć anteny KF i zawiesić na dachu aby w pełni ocenić pracę ATU. A teraz odpowiedź na pytanie.
Rdzeń FT-37-43 (taki miałem), uzwojenie - drut 0,35 DN2E - 10 zwojów (jak w instrukcji).
SP9EZQ


RE: Skrzynka antenowa domowej roboty - SQ5MGA - 25-08-2009 16:10

Witam u mnie działa też, do nawinięcia L9 użyłem taśmy komputerowej. Natomiast strojenie polecam przeprowadzić przy modulacji FM. Latwo zauważyć że jeśli użyje się modulacji AM i ustawioną mocą wyjściową 5W to taki poziom mocy powinno się uzyskać przy maksymalnej głębokości modulacji - dlatego też wyniki pomiarów mogą być zafałszowane. W FM nie ma tego efektu bo poziom sygnału jest stały a jedynie zmienia się częstotliwość(występuje dewiacja częstotliwości).

Pozdrawiam
SQ5MGA


RE: Skrzynka antenowa domowej roboty - SP9EZQ - 27-08-2009 14:50

Witam.
Ja ponownie zastosowałem zamiast rdzenia FT37-43 rdzeń FT50A-77 nawinięty dwoma przewodami montażowymi oderwanymi z wielokolorowej tasiemki 10-cio żyłowej. Regulację prowadziłem zgodnie z twoją podpowiedzią przy modulacji FM przy której można osiągnąć wyższe napięcia. teraz wszystko jest OK.
Pozdrawiam
SP9EZQ


RE: Skrzynka antenowa domowej roboty - SQ5MGA - 30-08-2009 20:23

Witam,
Ja swoja skrzynke tez ukonczyłem, ewentualnie moze dodam ekrany pomiedzy częścia cyfrową i w.cz.
Czy testowaliście już ATU podczas normalnej pracy(w rzeczywistych warunkach)? Ja testowałem przy sztucznym obciazeniu- skrzynka wtedy nie stroi bo z=50ohm, podłaczyłem też antene MD200 ale bez uziemienia lub dodatkowej przeciwwagi, wtedy ATU zaczęło dostrajać ale dokładne dostrojenie nie udało się bo SWR prawdopodobnie był poza zakresem ATU.

Pozdrawiam
SQ5MGA


RE: Skrzynka antenowa domowej roboty - SP9EZQ - 30-08-2009 22:26

Witam.
Nie miałem możliwości testowania ATU z antenami KF bo ich jeszcze nie mam. Są w trakcie budowy (Morgain 80/40 metrów i HexBeam 5-cio pasmowy kierunkowy 20, 17, 15, 12 i 10 metrów). Przy sztucznym obciążeniu 50 omów świeci LED SWR 1,3 i LED TUNE bo jest pełne dopasowanie.
Pozdrawiam
SP9EZQ


RE: Skrzynka antenowa domowej roboty - QRP73 - 31-08-2009 8:27

Koledzy gratuluję uruchomienia skrzynek i cieszę się, że temat się rozwija. Ja utknąłem na dobre, chyba będę musiał wykonać jeszcze raz druk, trochę mi się strony przesunęły i teraz mam problem.
Kilka zdjęć wykonanych skrzynek by się przydało dla ubarwienia wpisów oraz więcej porad praktycznych.
Podczas strojenia wymagana jest mała moc, rozumiem, że redukcja jest ręczna w samym radiu. A może pomyśleć o jakiejś automatyce ?
W radiu HM mogę na początku toru nadawczego wstawić tłumik, który może być włączany przekaźnikiem przez skrzynkę podczas TUNE.
Byłoby wygodniej gdyby sama skrzynka redukowała moc w odpowiednich momentach. Tak tylko głośno rozmyślam.


RE: Skrzynka antenowa domowej roboty - SP9EZQ - 31-08-2009 16:46

Witam.
Ja początkowo wykonałem płytkę dwustronną samodzielnie metodą termotransferu (prasowanka) korzystając z plików w programie Target 3001. Płytka wyszłą bardzo ładnie. Problem to brak metalizacji otworów do przeniesienia połączeń między stronami płytki. Przy elementach przewlekanych i przy podstawkach precyzyjnych scalaków lutowanie po obu stronach nie stanowi problemu, to przy przekażnikach które są bardzo blisko siebie lutowanie dwustronne staje się problemem, chyba że przeprojektujemy płytkę. Zamówiłem płytkę w zakładzie, i po problemie (poza ceną).
Pozdrawiam
SP9EZQ


RE: Skrzynka antenowa domowej roboty - SP5FCS - 05-09-2009 23:10

Zachęcony dobrymi opiniami o tej konstrukcji oraz ciekawą dyskusją na forum pomiędzy Kolegami i ja postanowiłem wykonać tą skrzynkę. Tym razem zrezygnowałem z kolejnych doświadczeń z "prasowanką". Właśnie odebrałem płytki i tak to wygląda po jednym popołudniu montażu. Czekam na kondensatory wysokonapięciowe i brakujące układy. Cieszę się, że zostawiłem miejsce na ATU w obudowie Piligrima.
Na trzecim zdjęciu środek skrzynki LDG-Z100, spore podobieństwo rozwiązań układowych łącznie z A6818.
Adam


RE: Skrzynka antenowa domowej roboty - SP9EZQ - 06-09-2009 12:50

No to jest nas coraz więcej. Ja nie jestem elektronikiem. Traktuję tą dziedzinę wiedzy jako bardzo interesujące hobby. Buduję urządzenia na zasadzie odwzorowania gotowych projeków. Ale i do tego trzeba mieć trochę wiedzy, więc ciągle ją zdobywam. Nieoceniona jest więc wymiana doświadczeń na tym i innych forach.
Stanisław


RE: Skrzynka antenowa domowej roboty - SP5OXJ - 10-09-2009 22:25

Jest też ewentualnie inny projekt skrzynki:
http://forum.cqham.ru/viewtopic.php?t=11086&highlight=ur5whk

73 Jacek.