HomeMade

Pełna wersja: Moja antena
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Zgodnie z opisem w dziale kuźnia pomysłów wykonałem antenę klatka Nadenenki jako pętla na 160m . Pierwsze testy pokazały że mi się nawet udało osiągnąć zamierzony cel tak w 95% .Antena stroi się bardzo ładnie w 3 pasmach tj.1,8 3,5 i 7 MHz .Muszę ją tylko troszkę przykrócić bo ciut mi za nisko siedzi .Pasmo przenoszenia przy średnicy 5 cm to około 450 kHz , czyli tyle co planowałem .Taka rada jakby ktoś chciał takową antenę zrobić ; po pierwsze dużo miejsca , po drugie duuuuuużo cierpliwości ja swoją montowałem popołudniami przez 3 miesiące .
Rafał SQ9IVE
GRATULUJE !
Przełmałeś stereotyp . WIELKI SZACUNEK.Shy


SP9QZW 73!
Jeszcze tą poprawię a wewnątrz będzie taka sama ale na 60m (żeby jak nam 5MHz dadzą 2 razy nie robić ) a teraz obsłuży 30m oczywiście przełączana przełącznikiem własnej roboty(sterownik już zrobiony od podstaw łącznie z obudową)
Wreszcie ktoś wykonał tą antenę Big Grin Gratulacje!

Czy mógłbyś napisać z jakich materiałów korzystałeś?
W czasach mojej młodości tą antenę wykonywano o znacznie większej "średnicy" ramion,
ponieważ jako rozpórki służyły obręcze kół rowerowych.
Skutkowało to powiększeniem pasma roboczego w związku ze zmniejszoną smukłością dipola.
Oczywiście trzeba było użyć odpowiednio wytrzymałych materiałów aby zrekompensować większą wagę.
Tylko koledzy proszę się ze mnie nie śmiać bo antena jest zrobiona z tego co było pod ręką .Główny materiał to kabel pkl rozdzielony .Karkasy widoczne kółka na zdjęciach to pocięte tuby z silikonu tu akurat po masie przeciwpożarowej . Rury które robią za słupy pochodzą po części ze strychu z domu a po części ze złomu oczywiście odpowiednio zakonserwowane.Rury są dawane teleskopowo poczynając od ok.6cm średnicy oczywiście podstawy trzeba podlać betonem i dać odciągi .Wytrzymałość musi być jak słusznie kolega sp6aki zauważył .Jednego zjawiska się tylko boję to jest szadzi bo ona z pojedynczego przewodu pkl potrafi zrobić 1cm średnicy .A przy klatce mogą być z tym "pańskie jaja" . Żona i brat wiedzą i obiecali pomoc pod moją nieobecność żeby to obtłuc w razie potrzeby...Co do wykonania dodam że 6 przewodów jest wewnątrz karkasów a 6 na zewnątrz , wynika to z łatwiejszego wiązania całości .Oryginalnie antena Nadenenki to dipol o fi 1m ale ja nie chciałem dipola tylko pętlę bo mam na nią miejsce około 20 arów
jeszcze parę fotek[attachment=3718][attachment=3719][attachment=3720][attachment=3721][attachment=3722][attachment=3723]
Ja mam zamiar na testy wykonać dipol z ( lub jakiś LOOP ) z rurki PEX - nie będzie to takie duże Fi jak twoje - ale zawsze 16 mm średnicy rurki ALU :-) jaki kiedyś realizacja się uda - zapewne zamieszczę jakieś fotki i pomiary... No teraz jak sąsiedzi popatrzą to będzie respekt... hihi.

To kiedy robisz większa średnice ???.
W zasadzie taka średnica mi wystarczy gdyż pokrywa mi i tak pasma w taki sposób jaki zaplanowałem .Na pasma 14-28 na wiosnę postawię 5 pasmowego cubical quada (chyba dobrze napisałem) .Kolegę 3 fazy prosiłbym o adresy stron z których pochodzą zamieszczone fotki , ja szukałem ale jakoś nie znalazłem.
(19-09-2011 16:03)SQ9IVE napisał(a): [ -> ]W zasadzie taka średnica mi wystarczy gdyż pokrywa mi i tak pasma w taki sposób jaki zaplanowałem .Na pasma 14-28 na wiosnę postawię 5 pasmowego cubical quada (chyba dobrze napisałem) .Kolegę 3 fazy prosiłbym o adresy stron z których pochodzą zamieszczone fotki , ja szukałem ale jakoś nie znalazłem.

OK.
http://www.radioscanner.ru/photo/galleries.php
http://www.navy-radio.com/manuals.htm
http://www.lplaces.com/en/reports/103-chornobyl-2

Jako bonus Smile
http://www.i1wqrlinkradio.com/antype/ch89/chiave14.htm
http://www.antenna.it/military/730-lp-2.htm
http://www.antenna.it/military/d2t-m.htm
Stron: 1 2
Przekierowanie