HomeMade

Pełna wersja: Inverted V by SQ6RGK
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć,

Na dzisiaj zakończonych warsztatach QRP w Burzeninie pokazywałem antenkę, którą używam w trakcie wypadów terenowych.
Jest to dipol rozpięty na wędce o wysokości 6m, uformowany w odwrócone V.
Antena może pracować na 3 pasmach (40m, 20m i 15m) dzięki systemowi odczepianych ramion.
Poniżej znajdziecie plik z pełną dokumentacją, pokazującą jak takie ustrojstwo zmajstrować samemu.
Jakby coś było niejasne - proszę pytać.

Pozdrawiam
Łukasz
SQ6RGK
Czesc

Fajna sprawa, szczególnie dla kolegów, ktorzy czesto lubią pracować z terenu
i na dodatek muszą czesto zmieniać miejsce nadawania...szczególnie koledzy ,,od zamków".
wykresy SWR`ów wyglądają obiecująco
nie chciałbym aby ktoś mi zarzucił,ze sie czepiam ale elementy na rys 8 i 9 mają po ileś tam i pół zwoja...pełne zwoje byłyby gdyby końcówki były po tej samej stronie rdzenia..
życze DX`ów.

Witek SP5TAA
Kurcze, faktycznie! Witek, dziękuję. Powinno być zapisane o pół zwoja więcej.
Wykorzystałem balun opisany przez Marcina:
http://www.sp5jnw.sem.pl/technika/balunt...untest.pdf

Jakby ktoś chciał poeksperymentować i miał w szufladzie inne rdzenie, można pokusić się o przetestowanie innego transformatorka.

Pozdrawiam,
Łukasz
SQ6RGK

P.S. Nie będę ładował ponownie, poprawionej dokumentacji. Szkoda marnować miejsce na serwerze Smile
Jak znajdziecie więcej byków, to wtedy wyślę najnowszą wersję.
Coś podobnego używałem w latach 80-tych z tym, że u mnie były przyczepione na górze dwa dipole: jeden na 40m i drugi na 20m. Przedłużone sznurkiem do ziemi służyły jednocześnie jako odciągi. Też pracowało to na 3 pasmach.
Kolega doczepiał (bezpośrednio) czasem trzeci dipol na 80m, ale wtedy były trudności z utrzymaniem masztu w pionie i musiały być stosowane dodatkowe odciągi.
Pozdrawiam,
Andrzej - SP5ETB
Przekierowanie