HomeMade

Pełna wersja: Enkoder w wykonaniu Home Made
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Witam Serdecznie

Swoją prośbę kieruje do kolegi SP5AQT i SQ3LX, SP4HKQ, a mianowicie proszę kolegów czy by nie chcieli się podzieli informacjami na temat enkoderów w oparciu o układy AS5XXX, jakieś schematy układów formowania impulsów, jakaś krótka dokumentacja. Informacje te mogą przydać się także innym kolegom. Dziękuje w swoim a jak i kolegów imieniu.

Pozdrawiam

Andrzej
Witam serdecznie.
Dla niektórych kolegów problemem jest wykonanie encodera. W związku z powyższym zamieszczam kilka fotek w jaki sposób zbudowałem encoder magnetyczny. Pierwowzór płytki otrzymałem od Zdzisława SP4HKQ troszkę przerobiłem i wygląda to jak na fotkach poniżej. Adam SP5FCS poprawił dokumentację dodał opisy elementów i tak powstała konstrukcja wynikowa.
W zależności od zastosowanego układu uzyskuje się różną ilość impulsów na 1 obrót.
Płytkę można również zamocować na zewnątrz silniczka krokowego lub po obcięciu wewnątrz obudowy potencjometru.
Witam

znalazłem ciekawą konstrukcję, która w zasadzie sama nasuwa się na myśl: jeśli myszka tzw. laserowa ma kilkaset DPI rozdzielczości to dlaczego nie wykorzystać jej do wykonania enkodera?
Opis: http://www.cqham.ru/trx54_32.htm oprócz tego można w necie znaleźć aplikacje na scalak rządzący takimi myszkami czyli np. ADNS2610. Jeśli znajdę czas postaram się wykonać taki enkoder i podzielić się wynikami.
Generalnie jestem przeciwny pisaniu w C+ na PIC czy Atmele więc napiszę coś w asemblerze ale podaję link do softu w C+: http://pwc.theclarkwebsite.com/adns2610code.php
Wykonałem kiedyś ułożyskowany enkoder ze starej myszki ale niestety za mała rozdzielczość

pozdrawiam, Tomek

sp9oya

Witam.
Na stronie Jarka SP3SWJ jest link do strony OH2GHR z opisem enkodera z silnika krokowego z twardego dysku. Mam taki silnik firmy FUJITSU, ale problem w tym że mój ma wyprowadzenie 4-żyłowe (tasiemka) i najprawdopodobniej uzwojenie 3-cewkowe połaczone w gwiazdę. Jak go podłączyć do układu przedstawionego na schemacie, lub do jakiegoś innego.
Pozdrawiam
Stanisław
Witam serdecznie,

Przedstawiam moje wykonanie enkodera magnetycznego w oparciu o układ AS5035. Załączam projekt wykonany w KICADzie, poglądowe zdjęcia i schemat+prasowankę w pdf'ach. Wzorowałem się na rozwiązaniu Romana SP5AQT. Być może taka ilość kondensatorów nie jest konieczna, ale wolałem dmuchać na zimne Smile. Wyprowadziłem także dodatkowe pola, które mogłyby służyć do detekcji przesunięcia magnesu (działanie jak przycisk) ale nie wyprowadziłem ich w końcu na zewnątrz obudowy enkodera. Jako bazę mechaniczną również wykorzystałem potencjometr. Jest on trochę większy od potencjometru Romana, ale zaletą jego jest prostota wykonania - wystarczy odgiąć kilka blaszek, odkręcić śrubki i wszystko pasuje. Jedynie większą pracą było wyfrezowanie otworu na złącze szpilkowe. Co do płytek, to posiadałem akurat takie koliste i pasujące! kawałki laminatu. Magnesik dodatkowo posmarowałem butaprenem, chociaż od początku przylegał do zakończenia osi potencjometru. Płytkę także przykleiłem butaprenem do zdejmowanej ścianki.

Układ działa od razu po podłączeniu zasilania - ale jeśli magnes nie jest umieszczony nad halotronami znajdującymi się wewnątrz układu scalonego to na wyjściach otrzymujemy przypadkowe impulsy.
Prośba do SP5AQT
Mam oryginalną płytkę enkodera i układ AS5040. Nie mam schematu tego układu i mam wątpliwości jakie zastosować kondensatory 4,7uF. Patrząc na wielkość padów to pasowały by tantale, ale na płytce nie ma oznaczenia biegunowości.
Pozdrowienia
Opis i schemat encodera jest na stronie OH2NLT
Tantale od 2,2 do 10uF będą idealne.
Bardzo dziękuję. Skorzystałem z informacji
Pozdrawiam
Czy ktoś z kolegów wykonywał enkoder na AS5040, sama oś jest w miarę łatwa do wykonania z czego jednak "dorwaliście" magnes o wymaganych parametrach. Natykam się na 6mm magnesy ale są one silniejsze.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie