Witam Serdecznie
Swoją prośbę kieruje do kolegi SP5AQT i SQ3LX, SP4HKQ, a mianowicie proszę kolegów czy by nie chcieli się podzieli informacjami na temat enkoderów w oparciu o układy AS5XXX, jakieś schematy układów formowania impulsów, jakaś krótka dokumentacja. Informacje te mogą przydać się także innym kolegom. Dziękuje w swoim a jak i kolegów imieniu.
Pozdrawiam
Andrzej
Witam serdecznie.
Dla niektórych kolegów problemem jest wykonanie encodera. W związku z powyższym zamieszczam kilka fotek w jaki sposób zbudowałem encoder magnetyczny. Pierwowzór płytki otrzymałem od Zdzisława SP4HKQ troszkę przerobiłem i wygląda to jak na fotkach poniżej. Adam SP5FCS poprawił dokumentację dodał opisy elementów i tak powstała konstrukcja wynikowa.
W zależności od zastosowanego układu uzyskuje się różną ilość impulsów na 1 obrót.
Płytkę można również zamocować na zewnątrz silniczka krokowego lub po obcięciu wewnątrz obudowy potencjometru.
Witam
znalazłem ciekawą konstrukcję, która w zasadzie sama nasuwa się na myśl: jeśli myszka tzw. laserowa ma kilkaset DPI rozdzielczości to dlaczego nie wykorzystać jej do wykonania enkodera?
Opis:
http://www.cqham.ru/trx54_32.htm oprócz tego można w necie znaleźć aplikacje na scalak rządzący takimi myszkami czyli np. ADNS2610. Jeśli znajdę czas postaram się wykonać taki enkoder i podzielić się wynikami.
Generalnie jestem przeciwny pisaniu w C+ na PIC czy Atmele więc napiszę coś w asemblerze ale podaję link do softu w C+:
http://pwc.theclarkwebsite.com/adns2610code.php
Wykonałem kiedyś ułożyskowany enkoder ze starej myszki ale niestety za mała rozdzielczość
pozdrawiam, Tomek
Witam.
Na stronie Jarka SP3SWJ jest link do strony OH2GHR z opisem enkodera z silnika krokowego z twardego dysku. Mam taki silnik firmy FUJITSU, ale problem w tym że mój ma wyprowadzenie 4-żyłowe (tasiemka) i najprawdopodobniej uzwojenie 3-cewkowe połaczone w gwiazdę. Jak go podłączyć do układu przedstawionego na schemacie, lub do jakiegoś innego.
Pozdrawiam
Stanisław
Witam serdecznie,
Przedstawiam moje wykonanie enkodera magnetycznego w oparciu o układ AS5035. Załączam projekt wykonany w KICADzie, poglądowe zdjęcia i schemat+prasowankę w pdf'ach. Wzorowałem się na rozwiązaniu
Romana SP5AQT. Być może taka ilość kondensatorów nie jest konieczna, ale wolałem dmuchać na zimne
. Wyprowadziłem także dodatkowe pola, które mogłyby służyć do detekcji przesunięcia magnesu (działanie jak przycisk) ale nie wyprowadziłem ich w końcu na zewnątrz obudowy enkodera. Jako bazę mechaniczną również wykorzystałem potencjometr. Jest on trochę większy od potencjometru Romana, ale zaletą jego jest prostota wykonania - wystarczy odgiąć kilka blaszek, odkręcić śrubki i wszystko pasuje. Jedynie większą pracą było wyfrezowanie otworu na złącze szpilkowe. Co do płytek, to posiadałem akurat takie koliste i pasujące! kawałki laminatu. Magnesik dodatkowo posmarowałem butaprenem, chociaż od początku przylegał do zakończenia osi potencjometru. Płytkę także przykleiłem butaprenem do zdejmowanej ścianki.
Układ działa od razu po podłączeniu zasilania - ale jeśli magnes nie jest umieszczony nad halotronami znajdującymi się wewnątrz układu scalonego to na wyjściach otrzymujemy przypadkowe impulsy.
Prośba do SP5AQT
Mam oryginalną płytkę enkodera i układ AS5040. Nie mam schematu tego układu i mam wątpliwości jakie zastosować kondensatory 4,7uF. Patrząc na wielkość padów to pasowały by tantale, ale na płytce nie ma oznaczenia biegunowości.
Pozdrowienia
Opis i schemat encodera jest na stronie
OH2NLT
Tantale od 2,2 do 10uF będą idealne.
Bardzo dziękuję. Skorzystałem z informacji
Pozdrawiam
Czy ktoś z kolegów wykonywał enkoder na AS5040, sama oś jest w miarę łatwa do wykonania z czego jednak "dorwaliście" magnes o wymaganych parametrach. Natykam się na 6mm magnesy ale są one silniejsze.