HomeMade

Pełna wersja: Tranzystorowe PA KF
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Moim celem było opracowanie i wykonanie wzmacniaczy KF na popularnych tranzystorach IRF. Przeglądałem noty katalogowe i wybierałem tranzystory o poprawnej, dającej liniowe wzmocnienie sygnału charakterystyce. Według mnie to kryterium dobrze spełniają tranzystory IRF840, tanie i łatwo dostępne. Rozpocząłem od konstrukcji o mocy 50W, które zostały opisane w Świat Radio. Później realizowałem Projekt 500. Tak nazwałem zmagania projektowania, wykonania i pomiarów wzmacniacza o mocy 500W. Ostatecznie, ze względu na ograniczenia i stabilność pracy otrzymałem wzmacniacz o mocy 300W. Moje konstrukcje opisałem szczegółowo na stronie www.sq7jhm.pl
Witam! Znajomy krótkofalowiec ma u siebie wzmacniacz około 500W (na luzie) na 32x IRF710, używa do CW Smile
Schematów jest sporo, podaję kilka poleconych właśnie przez tego Pana:
http://users.belgacom.net/hamradio/homebrew.htm
http://www.cqham.ru/PA_IRF510.htm
73!
Witaj Marcinie!
Dziękuję za info. Z dużym zainteresowaniem prześledzę ten link. Pozdrawiam Jurek
Witaj!
Nie śledzę aż tak szczegółowo internetu, ale to co mi wskazałeś znacznie różni się od moich założeń konstrukcyjnych. Zwróć uwagę, że obciążeniem tranzystorów mocy w tych wzmacniaczach jest uzwojenie wykonane na rdzeniu toroidalnym, ale wykonane tak, że przepływa przez nie składowa stała prądu zasilającego te tranzystory. To źle! Rdzenie toroidalne szybko nasycają się tą składową stałą i pojawiają się zniekształcenia.
Zobacz jak jest w moich konstrukcjach. Są tam osobne dławiki nawinięte na rdzeniach prętowych, z otwartym polem elektromagnetycznym, które się nie tak łatwo nasycają składową stałą. I dopiero z tych dławików pobieram sygnał w.cz. przez kondensatory na rdzeń toroidalny w którym występuje już tylko składowa zmienna napięcia w.cz. dużej mocy.
Pozdrawiam SQ7JHM
Czy kolega sq7jhm ma nadal problem z niestabilną praca tranzystorów IRF520/530/540 ??? Jeśli tak to ja mam panaceum a mianowicie rezystory ok 10 OHm pomiędzy każdą bramką a resztą układu. Miałem ten sam problem jak robiłem nomobanderowy wzmak na 3,7 MHz na jednym IRF540N który oddaje 50 W mocy w antenę.
Witam kolegów ciekawe sprawy piszecie. Kolego Sq7jhm twoja stronę odwiedzałem kilka razy zamieszczone schematy i fotki pierwsza klasa ale mam takie pytanie na schematach i w opisie brakuje liczby uzwojeń poszczególnych transformatorków czy to uzupełnisz czy to jest tak celowo . Wykonałem końcówkę na dwóch irf510 i początkowo moc osiągało około 20 watt po kliku dniach podwoiła się przy 14 voltach . kilka łączności na pasmie raporty ok . Dalsze moje próby dopiero po wykonaniu porządnego zasilacza do radia bo coś czasem mi pływa.
Mietek SP1NV
Przekierowanie