HomeMade

Pełna wersja: Neon - nowoczesny TRX
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Przegladajac ostatnio internet znalazlem bardzo fajny projekt nowoczesnego TRX .Moze strona jest juz znanna ale mimo to podam link
http://t03dsp.skydan.in.ua/
Autor ma juz na koncie jeden trx o nazwie T03DSP teraz konstrukcja nowsza o nazwie NEON.Ciekawa jest synteza z graficznym wyswietlaczem ( cos jak w nowym TRxAVR).Czy mail moze ktos do czynienia z tymi projektami , albo je wykonal(jest w trakcie budowy)?

Pozdrawiam
Arek AC2FC
Gdyby Kolega zechciał dokładnie przeczytać/zaznajomić się ze stronami UR3IQO...
Zarówno starszego jak i nowego transiwera NEON nie da sie zbudować, brak po prostu dostępu do najistotniejszych elementów projektu - zarówno w starym jak i nowym projekcie, do oprogramowania. Na początku można było ściągnąć ze strony UR3IQO niezbędne kody zródłowe ale potem autor poszedł "po rozum do głowy" i oprogramowanie będące istotą projektu zniknęło. O ile sie nie mylę, dostępne są jedynie materiały z QEX'a w którym zamieszczono opis VFO . Nowe materiały o NEONie autor dawkuje po aptekarsku. Prawdopodobnie autor próbuje w ten sposób skomercjalizować projekt. Widać, że nie jest specjalnie zainteresowany w udostępnianiu opracowania środowisku.
Mimo tego wydaje się, że projekt ma taki stopień skomplikowania, że byłby bardzo trudny do zrealizowania przez zaawansowanych amatorów.
(23-07-2011 20:12)SP9FYS napisał(a): [ -> ][...] Nowe materiały o NEONie autor dawkuje po aptekarsku. Prawdopodobnie autor próbuje w ten sposób skomercjalizować projekt. Widać, że nie jest specjalnie zainteresowany w udostępnianiu opracowania środowisku.[...]
Hmm... Z tego, co ja wiem, to powody są nieco inne... Po prostu Oleg zajmuje się teraz zupełnie czymś innym *)
i na konstrukcje praktycznie nie ma czasu... Sad
Ale obiecał (miesiąc temu), że postara się zamieścić kolejne materiały jeszcze w te wakacje - poczekamy zobaczymy...

(23-07-2011 20:12)SP9FYS napisał(a): [ -> ][...] wydaje się, że projekt ma taki stopień skomplikowania, że byłby bardzo trudny do zrealizowania przez zaawansowanych amatorów[...]
To prawda... Cool
Ale to chyba dotyczy wszystkich bardzo zaawansowanych projektów amatorskich (CDG2000, PIC-a-STAR, PA3AKE,...)


*) Jak ja w latach 2000..2004 budowałem swój dom, to zrobiłem w tym czasie może ze 300 QSO's, a lutownica leżała schowana głęboko w szafie... Undecided
Witam
Wiem ze moze projekt nie jest "latwy do odwzorowania" ale kto powiedzial ze " krotkofalarstwo-elektronika" jest latwa:-) Czy zawsze trzeba szukac tylko latwych rozwiazan?Moze nie caly projekt a niektore bloki mozna wykorzystac?Moze autor udostepni pliki zrodlowe?Projekt podalem jako ciekawostke.Jezeli jest ktos kto ma doswiadczenie z tymi projektami to prosze o opinie.

Pozdrawiam
Arek AC2FC
Witam,

Widzę, że wątek jest trochę już zakurzony, ale chciałbym wrzucić do niego swoje 3 grosze. Jestem jak najbardziej za stosowaniem układów DSP w naszych urządzeniach i sam podobne już robiłem, ale zastanawiam się nad sensownością ich budowania. Głównie z powodu kosztów. Aby zbudować dobry układ DSP, trzeba do tego użyć przetwornika ADC o rozdzielczości przynajmniej 20 bitów i dynamice min 100 dB (sampling min. 48kHz) oraz procesora DSP zmiennoprzecinkowego (floating point) 32-bitowego. Nie mówię tutaj, że nie można użyć przetwornika 16-bitowego i procesora DSP 16-bitowego (fixed point). Oczywiście można, lecz efekty będą raczej mizerne. Bardzo dobrze to widać, jeśli typowy odbiornik SDR podłączymy do karty dźwiękowej 16-bitowej, a później do karty 24-bitowej. Będziemy mieli bardzo dobre porównanie możliwości tych dwóch rozwiązań. Oczywiście o wiele lepsze rezultaty otrzymamy stosując kartę 24-bitową. Najtańszy system DSP (32-bitowy, floating point + przetwornik 24 lub 32-bitowy, 100dB S/N, to koszt min. 500 zł, i to nie chodzi tutaj tylko o koszt części, ale i koszt montażu - dzisiejsze układy DSP to głównie układy w obudowach BGA, których nie jesteśmy w stanie nawet polutować w warunkach amatorskich, poza tym dochodzi PCB więcej niż 2-warstwowe (np 4 warstwy). Gotowe układy tzw ewaluacyjne też są bardzo drogie. Poza tym jeśli dodamy pozostałe koszty budowy takiego radia, to trochę nam się tego uzbiera...
Ze swojej strony chciałbym dodać, że bardzo chętnie bawię się układami DSP, ale koszty ich budowy są raczej zniechęcające. Lepiej już pobawić się urządzeniami typu SDR. Gdy do komputera osobistego włożymy kartę o rozdzielczości 24-bitowej otrzymamy bardzo dobry system DSP. Minusem tego jest komputer PC, który musi tym systemem sterować i jest dosyć dużym "balastem".
Zauważcie koledzy, że niekiedy zachwycamy się takimi urządzeniami jak Elekraft K3, ale jeśli zobaczymy co siedzi pod jego maską, to zobaczymy, że są to elementy DSP najwyższej klasy (niemal profesjonalne) podobne do tych jakie stosuje firma ICOM w swoich radiach.
Tak samo jeśli chodzi o urządzenia SDR, które pod swoją maską posiadają przetworniki cyfrowo-analogowe z wyższej półki, lub układy FPGA, mają też niebagatelną cenę - od 3000 zł wzwyż.
Pozostaje zasadność budowy czegoś takiego, jeśli za tę cenę można już kupić fabryczne, dobre radio. Chyba, że ktoś chce sobie coś udowodnić i zbudować coś takiego, aby mieć satysfakcję Smile .

Pozdrawiam wszystkich,
Krzysiek sp9nld
Przekierowanie