Witam wszystkich!
Jakiś czas temu przez moje uszy przeleciała informacja, że jeden z producentów fabrycznych TRX'ów wypuścił na rynek radio, które miało dwa odbiorniki pracujące niezależnie: każdy pracował na innej antenie. Dopiero na samym końcu sygnały pochodzące z tych odbiorników były mieszane i podawane na wzmacniacz audio. Stąd w mojej głowie pojawiło się kilka pytań:
1) Jak wygląda taki układ?? Czy taka konstrukcja pozwala rzeczywiście na lepsze osiągi?? Czy ktoś to w ogóle porównywał z pojedynczym odbiornikiem??
2) Czy w warunkach amatorskich ktoś próbował zrobić coś takiego?? Bo można by zmontować dwa egzemplarze jakiegoś odbiorniczka, podpiąć pod dwie anteny, sterować jednym generatorem VFO i na końcu zmieszać sygnały audio. I chyba wyszyło by na to samo, jeśli dobrze rozumiem tę ideę.
Pozdrawiam! 72 & 73!![/align]
Michał SQ6IYV
To chyba wersja "binaural", którą opisał KK7B.
Nie myślę tu o jego odbiorniku a o materiałach z EMRFD gdzie są ręczne rysunki Ricka - dwie anteny i dwa odbiorniki.
Wniosków niestety nie pamietam.
pozdrowienia
Artur sp2qca
Chyba tu na tym forum kilka miesięcy temu dyskutowaliśmy o tym - podawałem nawet linki do plików jednego z kolegów który przeprowadzał eksperymenty z dwoma antenami, dwoma odbiornikami - jeden na lewy a drugi na prawy kanał w słuchawkach - wieczorkiem odnajdę wątek.
Witam!
Nie wiem, czy do końca udało mi się wyjaśnić o co mi chodzi. Jakiś czas temu (kilka lat wstecz) pojawił się fabryczny transceiver, który posiadał wbudowane dwa identyczne odbiorniki. Były one podłączone pod dwie anteny i, o ile mnie pamięć nie myli, operator słyszał już zmieszane sygnały (czyli mieszanie musiało być przed wzmacniaczem audio). Czy ktoś z czytających może to potwierdzić?? Niestety nie zapamiętałem wtedy ani co to był za TRX, ani nie zapamiętałem dokładnie jak to było z tymi dwoma odbiornikami.
Natomiast trafiłem na artykuł o binauralach - ciekawa koncepcja, ciekawa...
Oto link do binaurali z HMG:
http://sp-hm.pl/thread-736-page-1.html?h...t=binaural
Dwa RX'y w TRX .... marzenie dx,mana:-)
Wiele lat temu uzywalem FT1000MP , konstrukcja ta nie posiadala pelnych 2xRX ale.... drugi nieco ubozszy RX z oddzielnym VFO byl tam zainstalowany HI.
RX,y korzystaly z mozliwosci odbioru z oddzielnej anteny odbiorczej, ale odbywalo sie to tak ze zawsze oba z tej samej.
Sygnal audio z odbiornikow mozna wlaczyc osobno na kazdy kanal L i P, oraz regulacja poziomu odsuchu niezalezna dla kazdego kanalu.
Praktyczne zastosowania:
przypadek pierwszy, mamy DX,a ew. slaba stacje w dozym pileup, wlaczajac odsluch na dwa RX i odstrajajac je o 100-300Hz uzyskujemy cos na ksztalt przestrzennego dzwieku. Nie wiem czy to moje indywidualne odczucie, czy kazdy kto troche slyszy ... odbior takiego korespodenta stawal sie mozliwy i bardziej czytelny, dzieki tej metodzie udalo mi sie "zaliczyc" niejednego DX'a ( szczegolnie na nizszych pasmach)
przypadek drugi, wyprawa DX'owa pracuje ze splitem im atrakcyjniejszy podmiot DXCC tym szerszy split HI! Na jednym odbiorniku na stale sluchamy stacje DX a drugim RX tym powiazanym z nadawaniem przestrajamy w zakresie w ktorym wolaja stacje, Dzieki temu w pewnym momencie slyszymy na jakiej czestotliwosci slucha DX i komu odpowiada, ustalamy czy kreci galka w gore czy w dol i dzieki temu 70% naszego wolania ma szanse do upragnionego DX'a dotrzec :-).
Jesli mamy do czynieia z dwoma w 100% niezaleznymi RX, z mozliwoscia pracy na roznych antenach to mozliwosci moga tylko wzrosnac.
Jesli mozna w zawodach pracowac jako SO2R to ... bezsprzecznie ma to sens.
Technicznie jest to do pokonania bez wiekszych problemow, budujac taki TRX w warunkach amatorskich zastosowalbym bym napewno rozne czestotliwosci posrednie, uklady przelaczania anten, a mikser audio to juz nie problem.
Bardzo dobrze wspominam mozliwosc pracy z dwoma RX nawet w ukladzie uproszczonym jak w FT1000MP , o ile mi wiadomo FT1000D mial to rozwiazane bardziej ambitnie.
Jesli tylko wystarczy mi czasu i checi, tak wlasnie bedzie wygladal moj docelowy HM.
pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z
teraz dopiero zajrzalem na podany powyzej watek, dokladnie potwierdza moje spostrzezenia :-)? a wiec efekt ten jest czytelny dla wszystkich HI!