Witam...
Ćwiczył ktoś z kolegów takie anteny ???
http://hamwaves.com/cl-ocfd/offset.html
Chyba Paulo I2AE cosik takiego uzywa..
Robię przymiarki do takiej anteny...dzisiaj skończyłem antenę Vertical
40/20m(2.4m dl) i 1st qso z Romanem SP5AQT/5 59/59 na 40m, w niewdzięcznym czasie ~14-tej lokal .Antena..wdzięczna "na samochód" /p/m.Testowa antena postawiona na statywie foto jakieś 1.5 nad ziemią .
Witam Kolegę;
użytkowałem przez krótki czas tę antenę w wersji CL-OCFD (z obwodem rezonansowym w geometrycznym środku anteny). W mojej wersji antena była wykonana z linki 2,5mm2 w izolacji PCV , cewka z rurki miedzianej fi 3mm wypolerowanej i poniklowanej galwanicznie, kondensator dyskowy 220pF/5kV prod. sowieckiej. Antena wisiała na wysokości ok 9m (średnio).
Niestety jest to antena wymagająca niesłychanej precyzji wykonania i zestrojenia. W przeciwnym wypadku jej zdolność do pracy w pasmach 30 i 15m znika. Dysponując tylko przyrządem MFJ-ta nie byłem w stanie jej na tyle precyzyjnie zestroić, żeby prawidłowo pracowała w tych pasmach. Wg autora do zestrojenia jest wymagane dobre VNA.
W pasmach "kanonicznych" dla typowej FD4 pracowała zgodnie z oczekiwaniami, SWR nie był gorszy niż 2:1 w pasmie 20m.
Zauważyłem, że antena w tej wersji jest bardzo wrażliwa na wysokość zawieszenia a także wilgotność podłoża (co zresztą dobrze zgadza się z teorią). Dodatkowym wymogiem jest transformator dopasowujący 4:1 w wersji prądowej co moze byc pewnym utrudnieniem ze względu na konieczność posiadania 2 odpowiednich rdzeni.
Po tych doświadczeniach sięgnąwszy po niezawodny 4nec2 opracowałem własną wersję anteny FD4. Przy długości całkowitej 42,5m pracuje zadawalająco w pasmach podstawowych 80-10m ( niestety nie obsługuje WARC'ów).
Jeżeli zaszłaby potrzeba służę plikami i wynikami analizy w 4nec2 tej wersji anteny