HomeMade

Pełna wersja: Mostek SWR do NA01
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Wprawdzie temat był już poruszany kilkukrotnie ale wydaje mi się logiczne wydzielenie opisu mostka, który wprawdzie stanowił będzie część zestawu pomiarowego analizatora:
NA01
ale może być użyty zupełnie niezależnie lub z innym systemem pomiarowym tego typu.
Praca niezależna wymaga dołączenia na wyjściu Mon detektora oraz np. miernika wskazówkowego a także wyskalowania w jednostkach SWR.
Schemat układu jest wielokrotnie już przytaczany w tym dziale, realizacja również nie jest specjalnie odkrywcza.
Układ pomiarowy zmontowany został w pudełku wykonanym ze zlutowanych płytek z laminatu jednostronnego a wymiary pudełka to 40/53/20mm. Całość została zamontowana wewnątrz metodą montażu przestrzennego i składa się z trzech gniazd BNC, trzech rezystorów 51 omów oraz transformatora na rdeniu dwuotworowym, na którego środkowej kolumnie nawinąłem 6 zwojów skręconą parą drutów izolowanych 0.4mm.
Na kolejnych zdjęciach pokazałem tłumienie i równomierność tłumienia mostka w paśmie 1-30MHz pomiędzy wejściem a wyjściem oraz sygnał na wyjściu Mon mostka przy dopasowaniu na jego wyjściu co daje pogląd na dynamikę układu pomiarowego. Tłumienie mostka w paśmie pracy (we-wy) waha się w granicach 3-6 dB. Tłumienie na wyjściu pomiarowym, przy dopasowaniu mostka na wyjściu, zmienia się od. ok. 39db dla 1MHz do ok 16 dB na częstotliwości 30MHz co zapewnia dynamikę pomiaru SWR w zakresie od 1.02 na 1MHz oraz 1.4 na 30MHz. To wyniki wstępne, może uda się poprawić je dla wyższych częstotliwości ;-)
L.J.
Zdecydowanie lepsze parametry ma transformator nawinięty kabelkiem koncentrycznym o średnicy zewnętrznej 1.1 mm (pdf w załączeniu). Wykonanie co prawda radzieckie, ale kabelek jest teflonowy, dostępny na giełdach, można go było kupić na ŁOŚu Na 2 otworowym rdzeniu ze starego symetryzatora antenowego TV na zakres I wchodzi w każdy otwór na wcisk 7 zw. ( fryt F201) Dynamika pomiarowa takiej SWRmiarki ponad 50 dB. To jak i inne rozwiazania można zobaczyć na stronie Józefa SP9HVW.
Dziękuję za bardzo interesujące informacje. Wyniki zastosowania symetryzacji bardzo poprawiają parametry mostka. Wzrasta dynamika i wypłaszcza się charakterystyka. Ponieważ zmiany są do wykonania " od ręki" to pewnie jeszcze dziś sprawdzę jak to zadziała u mnie ;-)
L.J.
Wykonałem próbę wykonania transformatora z podanego wyżej linku ale wyniki są złe :-(
Po pierwsze schemat nie zgadza się z rysunkiem montażowym, niemniej wykonałem sporo prób z różnymi kombinacjami połączeń trzech uzwojeń ale nie osiągnąłem wyniku lepszego niż miałem do tej pory z prostym transformatorem. :-( Do prób użyłem klasycznego rdzenia dwuotworowego 16/13/9mm. Wydaje się, że na tym rdzeniu należy nawinąć więcej zwojów niż 6 bo charakterystyka w dolnym zakresie pasma dawała dynamikę pomiaru rzędu 10 dB. Podobnie, użycie czerwonego pierścionka Amidon dało prawie identyczne wyniki.
Ale zacząłem eksperymentować z używanym do tej pory transformatorem, który ma nieco mniejsze wymiary: 8/8/15mm. Doszedłem z redukcją uzwojenia do 3/4 zwoja jak to widać na zdjęciu ;-)
Tu wyniki są za to znakomite. Dynamika pomiaru to 30dB (SWR ok. 1.07) dla 1MHz oraz 37dB (SWR ok. 1.03) na częstotliwości 30MHz. Wypłaszczyła się również charakterystyka w paśmie.
Teraz możliwy był dokładniejszy pomiar anteny w3dzz w wyższym zakresie pasma - załączam zdjęcie z pomiaru w paśmie 1-30MHz oraz przybliżenie w zakresie 20-22MHz.
Pozostanę zatem przy ostatnich wynikach z prostym trransformatorem ale ze zredukowaną ilością zwojów do niepełnego jednego. Wydaje się, że własności transformatora silnie zależą od materiału rdzenia więc pozostaje empiryczne sprawdzenie, który z nich będzie działał najlepiej.
L.J.
Na prośbę jednego z kolegów zmierzyłem indukcyjność użytego w mostku rdzenia i porównałem ją z indukcyjnością typowego rdzenia symetryzatora. Na obu rdzeniach nawinąłem po 5 zwojów przewodu 0.4mm. Wyniki są na zdjęciach. Jak się okazuje mniejszy rdzeń ma nieco mniejszą przenikalność (ok. 1.4 razy) ale wydaje się, że ma również nieco mniejsze straty bo dobroć obwodu mniejszego rdzenia jest prawie dwukrotnie większa. Pomiar robiony był w obu przypadkach z kondensatorem 100 pF. Mniejszy rdzeń miał indukcyjność 10.7uH i dobroć obwodu rezonansowego 41 a większy indukcyjność 14.5uH i dobroć 24.
Mam nadzieję, że to pomoże w dobraniu rdzenia do budowy mostka.
L.J.
Dziękuję Leszku za podpowiedź.
Ja nawinąłem ponownie trafo na większym rdzeniu 5zw. i indukcyjność uzyskałem 15,8uH. Mniejszy rdzeń z 2 zw miał indukcyjność 1,8uH.
Niestety nie mierzyłem dobroci obwodu rezonansowego.
Ja walczę z tym mostkiem i NWT7, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.
Witam
Ja od kilku lat używam do swojego NWT takiego sprzęgacza i zachowuje się
on bardzo poprawnie [attachment=3366]
Przykładowe pomiary mojej anteny wykonane kilka lat temu za pomocą NWT i sprzęgacza wykonanego wg w/w schematu.[attachment=3367]
Pozdrawiam SP5AQT.
(28-07-2011 8:37)sp5aqt napisał(a): [ -> ]Przykładowe pomiary mojej anteny wykonane kilka lat temu za pomocą NWT i Pozdrawiam SP5AQT.

Co to za antena ?

73! Artur sp2qca
Jeśli wykres anteny pokazuje SWR to masz rewelacyjną, szerokopasmową antenę oddającą na każdej częstotliwości co najmniej 70% mocy (SWR<3.4) :-)
Ale bardziej prawdopodobne jest, że coś ze skalowaniem mostka nie jest tak jak trzeba :-(
L.J.
Ja pomiar mojej starej GP7 wstawiłem w wątku o NWT7, bo uznałem, że tam lepiej się nadaje...
Stron: 1 2
Przekierowanie