HomeMade

Pełna wersja: Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Monotematycznie ostatnio - wędki i tunery zewnetrzne itd itd...

teraz trochę faktów:
- antena działa
- w sumie zrobiłem 60+30 QSO (3h+1h)
- robilme na pasmach 80 40 20
- ładowałem 100W
- najdalszy rodzynek to KG4W i N9NL
- praktycznie na każde zawołanie miałm odpowiedź
- polski francuz w nocy spytal z jakiego miasta i skwitował że ładnie słychać - i ożna sobie spokojnie pogadać


Przykładowe kilka QSO z Wędki
RL3A 1370 km
ua6yn 1380 km
RN3ZC 1400 km
EA2CHL 2060 km
5b4aif 2300 km
9K2HN 3600 km
RZ9UI 4400 km
KG4W 7050 km
N9NL 7280 km




Obecnie antena ma tylko spiralke - przedłużona na końcu

:-) pomiary zrobiłem dopiero dzisiaj - po zawodach ;-)

Mam świadomość że u mnie antena ma troche powietrza i ma dużą przeciwwagę :-)

więcej na: http://sp2swj.sp-qrp.pl/SP3SWJ/wedka3/


Jak anteny nie używam - to ją normalnie demontuję ;-)



İmage

Dolna rurka wędki idelani z lekkim luzem wchodzi na rurke ALU 35mm - masz antenowyTV kupiony w Delta Poznań
wędka jest strojona ZEWNETRZNA SKRZYNKA AUTOMATYCZNĄ - FC40 która przestaja sie razem z kręceniem gałką TRX

Praktycznie dla każdego innego fragmentu pasma skrzybja jest nastrojona optymalnie

by pokazac jak skrzynka stroi sie w paśmie 80 m musiał bym pokazac kilkanaście wykresów :-)


przykładowo na tym linku ( poprzednie wcielenie anteny)
http://sp2swj.sp-qrp.pl/SP3SWJ/Wedka/Pomiary/
masz pokazane trzy pomiary dla pasma 80 m - bo akurat dla tych trzech zrobiłem zrzuty ekranowe.

Także trzeba jeszcze raz podkreslic że ta skrzynka stroi sie SYNCHRONICZNIE - jak kręcę gałka TRX lub zmieniam pasmo - ona sie przestraja - zanim nacisne nadawanie. Ale trzeba ja wcześniej nauczyc nastaw dla danych QRG.

Amatorkim odpowiednikiem tego urządzenia jest eATU
http://sp-hm.pl/thread-520-page-1.html


A odpowiadając wprost na pytanie - nie możesz na tym wykresie odczytac wartości 3,7 :-) .... róznie dobrze można by zapytac jaki jest na 14 MHz jak radio mam nastawione na 3,6 MHz.

Takie rozwiązani można nazwać "aktywna antena"

Jak to powiedział mój kolega - rozwiązanie znane w wojsku od dawna zaczynaja byc dostepne dla nas.
wobec tego chodzi cio zoom pomiaru external lub internal w rejonie 80m.
Jarek możesz podesłać??

MAc
Wojtas - zadajesz nie do końca precyzyjne pytania :-)

1. Analizator antenowy MAX6 działa od 1 MHz do 180 MHZ z rozdzielczością 1 Hz

2. Typowa impedancja mierzona to 50 om i czym bliżej 50 om dokładność wzrasta

3. dużych impedancji nie mierzy dokładnie - czym dalej od 300 om pomiar robi się mniej dokładny ... MAX6to nie jest to omomierz.

4. Długośc promiennika modyfikowałem tak by mi skrzynka dostrajała promienik na pasmach 3,7 7 i 14 MHz

5. Pomiar samego promiennika+przeciwwaga ( Analizator podpięty zamiast ATU) - jak pamiętam 1000 pkt pomiarowych w zastesie 1-30 MHz
[attachment=2799]

Załącznik to pomiar zapisany w "programie" ZPLOT - wymaga EXcela 2003
( z 2007 nie działa :-( )
Moja wędka wisi na balkonie I piętra. Na 40m stroi się bardzo ładnie, niski WFS w całym wycinku pasma.
Przykładowy pomiar:
Nastaw skrzynki: 3700nH C:00pF -~~~][-

[attachment=2800]

Na 80m nie jest już tak różowo, trzeba odstrajać co 10-20kHz aby uzyskać dobre wyniki.

Wczoraj na tej antenie udało mi się zrobić trochę łączności min:
MM3FET 1797km
PA3GWN 1093km
OH3JKV 967km
9A7JQQ 890km

Co ciekawe, był także kolega DF2KK (1121km), który pracował na wędce 10m (!) dostrojoną skrzynką przy radiu Big Grin Raporty 5/8 i 5/9, bardzo ładnie to szło.

Myślę, że jak na miejsce zaczepienia wędki i moich (nie)umiejętności operatorskich (pierwszy dzień na KF!) taka wędka wypada na prawdę dobrze.
SQ4RNF :-) SUPER !!!!!

podaj pomiar dla zakresu 6,5 - 7,5 MHz
pokaż wykresy SWR Z R X PHASE



pokaż też pomiar samej "wędki+przeciwwaga" włączając eATU w tryb
"na wprst" czyli L=000 C=000

ale ten pomiar pokaż w zakresie 1-30 MHz

=====

Przypomnij jaki masz układ sprzętu

TRX========ATU-~~~~~~~~~

jakie odległości itd... w kilku słowach
eAtu mam przy antenie, fider trx===eAtu około 10m, odległość między anteną a trx to około 1,5m (okno obok balkonu).

Trochę pomiarów. Najpierw sama wędka+przeciwwagi.
L:0nH C:off

[attachment=2802]

Dla 40m.
Nastaw skrzynki: 3700nH C:00pF -~~~][-

[attachment=2803]

Oczywiście dało by się poprawić trochę tłumienie odbicia (dociągnąć pojemnością do -35dB) ale to zawęzi pasmo.

80m
Nastaw skrzynki 8200nH C:0p
[attachment=2804]

2 bloki obok pracuje przemiennik GSM (stąd te siepy na wykresie). Pomimo tego w SP6 słyszą mnie na 7-8s. Oczywiście tło szumów to ja mam na 8s Angry
Czy zrobiłes punkt 4 http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/SP3SWJ/miniMAX/START/
kalibracje programu z miernikiem ??? Bo po pomiarach wydaje mi się że nie :-) nie fałszuje to "dołka SWR" ale fałszuje pomiary - jeśli tego nie zrobiłes,

Jakiego programu używasz obecnie w skrzynce ??? ( czyżby mój ?)
Koledzy a możemy prosić o więcej szczegółów opisu tej wędki, 8m wędka, ile tego drutu nawinąć, co z ekranem, jakaś przeciwwaga ?
Jarka konstrukcja widoczna jest na fotkach ale nie wszystko jest oczywiste.

Z tych wykresów wygląda na to, że dla eATU wystarczy kilka nastaw na pasmo aby mieć dobry SWR. Dla mnie to idealne rozwiązanie na wyjazdy, pakuję wędkę do worka, w hotelu proszę o ostatnie piętro z widokiem na morze, wieczorkiem wystawiam wędkę za okno i jestem QRV do rana Big Grin.
HM_DIPOL :-)

1 - jest link powyżej - jest na nim podane - około 20m
2 - jest też szkic sytuacyjny z opisem
3 - wędka na linku poniżej - zdemontowałem tylko prosty odcinek - a wędke przedłużyłem
4 - tak jak podano na rysunku - od ATU do wędki mam jeszcze ( szacuje ) z 5-6 metrów linki

http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/SP3SWJ/Wedka...dka_8m.jpg

Jako podstawę przedłużającą wędkowego GP/półdipola możńa użyć 3,5 metrowej rury ALU fi 35 mm 0 idelanie pasuje w wędkę 8 metrową - z luzem, trzeba tylko na rurę ALU nawinąc odpowiednia ilośc izolacji elektrycznej by wchodziło na wcisk na stożkowy kształt

.... co jeszcze mogę rozjaśnić ????
...powyżej - czyli w pierwszym poście :-)
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Przekierowanie