HomeMade

Pełna wersja: lekki DIPOL z wędek
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
[edit]

To w końcu wybrałem sie w plener - a przy okazji zabrałem kilka moich zabawek ;-)

Do zdjęcia jest postawione na wysokośc około 8 m bo stawiałem bez odciągów

İmage

Przy pełnym rozłożeniu będzie nawet metr wyżej niż to czerwone dorysowane

Składa sie to z:
- dwie wędki 8 metrowe z nawinięciem helikalnym + prosty drut razem
- maszt 12 metrowy
- skrzynka antenowa w punkcie zasilaniu dipola
- rotor :-)

Jak już go ukompletuje zgodnie z opisem powyżej to :-) ten patent powinien pokryć wszystkie pasma od 3,5 MHz do 30 MHz ..

jak będą dalsze zdjęcia to sie pochwalę...

musze powiedziec że takie coś wygląda naprawe imponująco ...
zdjęcie z ŁOŚ-a .... potem zawisła tam eATU i antena poszła na10 metrów

İmage
Jak z zasilaniem wędek? Obie "na gorąco"? Gdzie jest masa?
Jak to stroi?
skrzynka ma u góry dwa druty.... i dipol też :-)

niestety na zabawy pod moca zabrakło czasu.... a tylko VNA i pomiary z dołu. Troche czasu pozwoliło na zestrojenie tego na 3,5 7 i 14.

same wąsy podpięte do kabla "stroiły" na
3,6 MHz z Z ~~ 25...30 om
14 MHz z Z ~~ 75... 100 om


jak będa jakies kolejne newsy to sie podzielę...

napewno nawine ja od nowa by wąsy miały taką sama długośc drutu nawinięcia i nawine to PKL - by wielokrotnie rozkładając nie martwic sie o porwanie linek podczas rozciągania wędki.
Z PKL-ką to jest tak, że po złożeniu wędki ciężko jest powrócić do poprzedniego stanu przy ponownym rozkładaniu - trzeba ponownie przewijać żeby było "ładnie". W przypadku Twojego dipola dobrze byłoby aby wędki były nawinięte z identycznym skokiem. Ciekawe czy kierunek nawinięcia ma znaczenie.

P.s. Fajny maszt Big Grin
Z tym skokiem to nie przeszadzaj że jak na 120 cm masz nierównomierności skoku +- 0,5 cm przyśrednik skoku 1 cm.... to bedzie tragedia..

rażne jest że na każdy SEGMENT wędki masz tą samą ilośc zwoi.

jedna wędke miałem nawinięta linka 0,5 mm... chyba z 10 razy rwałem linke.. bo naprawdę wiele razy ja rozkłądałem i jest powtaralne rozłożenia...

potem nawijąłem ja od nowa chyba 1mm no jest mociej =- ale przy roskładaniu wędki jak "zaciągamy" segmenty łatwo zerwać linke - dlatego PKL będzi enastępna - by nie ryzykowac zwarcia

maszt http://www.vpa-systems.pl/maszty-c-4.html juz chyba podawałem linka.. - zreszta na ŁOŚ-iu tez każdy pytał co to za ładny maszcik...

jak reaktywuję uchwyt na balkonie - sprawdze pomiarami powtarzalnośc rozkładania wędki
Witam
Antena prezentowana przez Jarka wykazywała się kierunkowością sprawdziłem osobiście na ŁOŚu.
VY 73! Roman SP5AQT.
Witam porywacza kabla :-) ... ja patrze nagle nie mam zakończenia kabla... a to chłopaki jak pamiętam Kazachstan męczyli na 14 MHz - jestem ciekawy na ile twój "uchometr" oceniał kierunkowość - ... na ile S ???

(na 14 MHz antena bez skrzynki na FT897 przy sterowaniu 100W tylko lekko
pokazywała odbitą na wskaźniku - chyba 1-2 "kreski" na LCD )

Teraz po demontażu ramion wiem że miały różne nawinięcie - no ale to wynika z testowego-polowego wykonania :-)

Robiąc taki dipol trzeba po kolei na maszt podnieść pojedynczo każde ramiw i zestroić ( dobierając ilość linki) na taki sam rezonans z masztem jako przeciwwagą. na końcu wędki warto zostawić zwisające wąsy 1-2 metry na docinanie. Ewentualnie u nasady nawinąć trochę gęściej by było z czego odwinąć - odciąć. Można to strojenie zrobić stawiając promiennik PIONOWO ( wyjdzie nam "pionowy dipol" )

Rozważam też taką możliwość by jeden promiennik nastroić np na początek pasma... drugi na koniec.... - po połączeniu w dipol będzie nierównomierna charakterystyka promieniowania - ale chyba powinien szerzej pracować z trochę gorszym SWR... do sprawdzenia w 4NEC albo w praktyce.
ooo ładne foto z neta dorwałem - linkowane na SP7PKI :-)

http://80.238.119.187/PICT4520.JPG
http://80.238.119.187/PICT4515.JPG


jeszcze bez podwieszonej eATU...
Cytat:Rozważam też taką możliwość by jeden promiennik nastroić np na początek pasma... drugi na koniec.... - po połączeniu w dipol będzie nierównomierna charakterystyka promieniowania - ale chyba powinien szerzej pracować z trochę gorszym SWR... do sprawdzenia w 4NEC albo w praktyce.
Obawiam się, że zmieni się tylko wypadkowa impedancja miast dwóch rezonansów, coś tak jak w FD-4.
skrzynka w tle w trakcie przygotowań do zamocowania pod anteną
İmage
Stron: 1 2 3
Przekierowanie