HomeMade

Pełna wersja: SWR-miarka w/g ABC Krótkofalowca
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Kolejny problem z SWR-miarką.
Znalazłem w swym archiwum książkę ABC Krótkofalowca, a w niej prosty opis wykonania SWR-miarki KF, przy wykonaniu więcej jest mechaniki niż elektryki.
Problem jest tylko jeden - w zamierzchłych czasach podstawowym rodzajem koncentryka był telewizyjny 75 ohm - i na taką też opornośc są zwymiarowane elementy tego ustrojstwa.
Zatem już na wstępie będzie SWR własny 1:1,5 - czy jest jakaś metoda przeskoczenia tego - przewymiarowania itp. itd. ?
W pliku załącznika PDF z tym mierniczkiem.
Metoda jest - trzeba zmienić wymiary tej rurki środkowej (fi 6mm).
Ale nie powiem Ci ile (bo nie wiem) - trzeba byłoby to przeliczyć, stosowne wzory są w poradniku UKF-owca SP6LB w podrozdziale bodajże "linie transmisyjne".

Gdzieś widziałem chyba pomiar SWR z wykorzystaniem standardowej rurki miedzianej poł cala - stosowanej w instalacjach grzewczych.
To by uprościło sprawę, ale niestety nie pamiętam gdzie to było...

Moim zdaniem powinieneś zastanowić się jednak nad prostszymi wersjami, jak część RF miernika SWR wg IK3OIL - jest to robione
na toroidzie ale sądzę że łatwiej niż ta mechanika.
Drugi wariant - linie pomiarowe na PCB - w necie są na pewno wersje
na 50 ohm. Drukujesz - wytrawiasz - gotowe Smile

pozdrowienia
Artur
Ta wersja z rurką 1/2" cu z CO to była na 145 MHz.
Linia pomiarowe na PCB byłaby dla mnie z wszech stron optymalna - ale wbrew pozorom nie łatwa do znalezienia, trzeci dzień szukam i rezultat zerowy.
Ustrojstwo ma być wbudowane do skrzynki w której już siedzi Taurus + zasilacz sieciowy i będzie jeszcze dokwaterowany PA około 30W.
W skrzynce po CB GRUNDIG CBH 2000 jest miernik, jest potencjometr z przełącznikiem padająca/odbita jest przełącznik klawiszowy miernika S-metr +PWR / SWR, brakuje tylko linii pomiarowej, a tą chcę jak najprostszą.
czolem,

szukalem wczoraj ale tez nie znalazłem pliku do termotransferu (ani nawet projektu dla jakiegos programu do PCB) dla SWR miarki na KF.
Tylko UKF .

Proponuję więc toroid FT50-43 - takich rozwiązań było sporo.

pozdrowienia
Artur sp2qca
I chyba tak trzeba będzie zrobić, znalazłem coś bardzo prostego - powiedziałbym nawet że "trywialnego". pytałem nawet tu:
http://sp-hm.pl/thread-764.html o rdzeń trafka.
Jak się okaże za mało czuły to do miernika wzmacniacz na pojedyńczym tranzystorze za całe 30 groszy dołożę.
Również pozdrawiam - Heniek SP7KH
(02-03-2011 10:34)SP7KH napisał(a): [ -> ]I chyba tak trzeba będzie zrobić, znalazłem coś bardzo prostego - powiedziałbym nawet że "trywialnego". pytałem nawet tu:
http://sp-hm.pl/thread-764.html o rdzeń trafka.
Jak się okaże za mało czuły to do miernika wzmacniacz na pojedyńczym tranzystorze za całe 30 groszy dołożę.
Również pozdrawiam - Heniek SP7KH

Allegrowicz Phunimet (jeśli dobrze pamietam) ma rdzenie F82 - to prawie to samo co F81. Na wykresach przenikalnosci tych rdzeni w Poradniku UKF-owca SP6LB występują niewielkie różnice - dawno to porównywałem ale myślę że się nie mylę.

Druga opcja to skorzystanie z tych nowoczesniejszych rdzeni - T50-2, FT50-43 i ich użycie. Osobiście skłaniałbym się w kierunku sprawdzonych konstrukcji: IK3OIL na przyklad. Jak układ zrobiło więcej niż kilka osób to duża szansa że błedów nie ma i zadziała.

I tylko na wszelki wypadek przypomnę że oplot kabla przechodzący przez rdzeń jest połączony z masą tylko w jednym punkcie.
Co do czułosci miernika - można spróbować zwiększyć liczbę zwoi ale uprzedzam że jak pytalem IK3OIL o to ile zwoi nawinąć zeby jego miernik mierzył nie w zakresie 5-100W tylko np. 0,5-50 to odpisał mi że liczbę zwoi trzeba ZMNIEJSZYĆ. Nie zrozumiałem czemu zmniejszyć a nie zwiększyć - a nie chciałem go męczyć. Stwierdziłem że trzeba samemu poeksperymentować Smile

73! Artur sp2qca
Przekierowanie