HomeMade

Pełna wersja: Tłumik i detektor
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Dziękuje Adamie. Moje "..." miało na celu wywołanie dyskusji.
Podobnie jak Adam, uważam, że każdy typ tłumika ma swoje "zady i walety" ;-)
Ja przez długi czas używałem w pracy tłumików osiowych w standardzie SMA, który jest w zasadzei normą dla mikrofal ale dla częstotliwości radiowych bardziej użyteczne wydawało mi się złącze BNC. Tłumik nastawany ma wielką przewagę nad osiowym bo dobrze zbudowany pozwala na dobór każdego tłumienia w obejmowanym przez siebie zakresie co ułatwia i poprawia dokładność pomiaru. Strata czasowa związaną z tłumikami osiowymi wydaje mi się dyskusyjna bo złącze BNC to przy SMA ekspres ale aby móc operować skutecznie tłumikami osiowymi trzeba mieć ich tyle ile sekcji w tłumiku nastawnym. Poza tym tłumik nastawny będzie pracował wyżej od osiowego (przynajmniej w moim wykonaniu). Reasumując, chciałbym miec również tłumik nastawny i zapewne go zrobię tym bardziej czekam na wyniki pomiarów o ile Adamie dojdziesz do tego etapu. Napisz również w jaki sposób zamierzasz dobrać właściwe wartości oporników, czy składanie z dwóch równolegle połączonych zapewnia wystarczającą dokładność?
L.J.
Witam

Szukam schematu tłumika firmy INCO TYP TRI-50 ?

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Andrzeji
(16-02-2013 15:40)SP6FRE napisał(a): [ -> ]Reasumując, chciałbym miec również tłumik nastawny i zapewne go zrobię tym bardziej czekam na wyniki pomiarów o ile Adamie dojdziesz do tego etapu.

Jako, że nie mam jeszcze problemów z "dochodzeniem" Big Grin, przedstawiam wstępne pomiary mojego tłumika. Do pomiarów wybrałem tłumik o dużym zakresie regulacji bo te wyniki są najistotniejsze.

Tłumik ma sześć sekcji: 4*20dB+10dB+5dB
Pomiar w zakresie 100kHz do 50MHz
Poziom sygnału na wyjściu NWT 11dB
Stanowisko pomiarowe na zdjęciu.

W załącznikach wykresy dla tłumienia: 0db, 20dB, 40dB, 60dB, 70dB, 80dB i 90dB
Przy tłumieniu do -70dB nie ma większych problemów i tłumik pracuje poprawnie.
Przy tłumieniu -80dB zaczyna spadać tłumienie w wyniku "przeciekania sygnału" poza tłumikiem co widać jeszcze wyraźniej przy włączonym tłumieniu -90dB.
Uzyskany zakres regulacji tłumienia 0dB do 80dB zupełnie mnie zadowala i wystarczy do zastosowań amatorskich.
Stałe tłumiki pod złącza SMA wykonuję tak jak na zdjęciu. Taka technologia daje możliwość wykonania dowolnego tłumika i jego kalibrację.
Obudowa, rurka z mosiądzu o śr. 12mm.
Tłumik zaprojektowany i wykonany przez Maćka SP7ROH (też go posiadam), nagrodzony jedną z głównych nagród na tegorocznym zjeździe w Burzeninie. Jak zwykle u Maćka perfekcja wykonania.
(18-09-2013 17:03)SQ4AVS napisał(a): [ -> ]Tłumik zaprojektowany i wykonany przez Maćka SP7ROH (też go posiadam), ...

To ja poproszę kilka wykresów tłumienia w zakresie od 100kHz do 50MHz dla tłumień od 70dB w górę.
Przy tej konstrukcji tłumika (to co widziałem w Burzeninie) tłumienie powyżej 100dB to tylko teoretyczna abstrakcja.
Adamie nie pod jednym wszakże warunkiem co 4 sekcje jest wstawiona blaszka rozdzielająca tak, że wszystko zamknięte jest w kilku komorach i dopiero na to blacha patrz tutaj http://lea.hamradio.si/~s53mv/dds/attenuator.html Przy takim tłumieniu to ciekną zresztą kable tak że na nie powinny być założone też ferryty, bardzo dobre są też semirigdy. Jak tylko zapnę swój w puszkę umieszczę pomiary ja skończyłem poniżej 115 dB ale to już mierzyłem sdr-em bo ad8307 brakowało dynamiki.
Ja bym chętnie też te wykresy obejrzał.
Ale to będą wykresy ręczne robione bo pomiar SDR -em AD8307 ma swoją dynamikę. Ogólnie polecam stronę S53MV jego układom można naprawdę w ślepo wierzyć ;-)
Stron: 1 2 3
Przekierowanie