HomeMade

Pełna wersja: 84 m drutu na 80
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Większość krótkofalowców zna tę antenę, ale jak przychodzi do konkretów to jest trochę gorzej. Jak liczyć te 84 m? od którego miejsca do którego?. Mogę do TRXa podłączyć kilka metrów koncentryka 50 ohm, wyprowadzić go kanałem wentylacyjnym na dech, odmierzyć 84m miedzianego drutu i przylutować jeden koniec do ekranu, a drugi do żyły? Jakiś balun?
Sporo powinno rozjaśnić poczytanie w sieci o delcie ś.p. Antoniego Zębika SP7LA. Nie budowałem tej anteny, więc nie podałbym niczego ponad to co tam się znajduje.

73! Artur sp2qca
O delcie SP7La założyłem wcześniej oddzielny wątek: http://sp-hm.pl/thread-595.html - opisana w necie jest ze szczegółami - mnie teraz zainteresowała szybka prowizorka na działce. 84m nawojowego drutu - często opisywana jako prowizoryczna, terenowa, szybka w montażu, i wystarczająco dobra do QRP.
czolem,

po prostu nie chcialem powtarzac czegos co nie jest moim doswiadczeniem a jedynie przeczytalem w sieci.

Parę słów będących mieszanką własnego doświadczenia z tym co przeczytalem o deltach (interesowałem się tym tematem):

- 84 m ma mieć obwód anteny a długość kabla w ten wymiar się nie wlicza.
- Kształt dowolny - najlepiej koło Smile Z przyczyn praktycznych - najlatwiej trójkąt.
- wysokość zawieszenia - lambda/2 dla najnizszego pasma dla niskiego kata promieniowania. Trudne do spelnienia dla 80m i 40m.

84m obwodu to juz powazny rozmiar - z powodów praktycznych jak chocby rozmiar posesji - ludzie wieszają różnie, także w sensie ustwaienia w pionie i poziomie. Poza tym otoczenie bardzo wpływa na antenę - ta sama antena zawieszona gdzie indziej, będzie inaczej pracować.

Generalnie to większość hams wiesza co może i jak może Smile
A najgorzej to mają Ci w blokach - wiem z własnego doświadczenia.

73! Artur sp2qca
(21-01-2011 16:55)sp2qca napisał(a): [ -> ]- 84 m ma mieć obwód anteny a długość kabla w ten wymiar się nie wlicza.

O to mi właśnie chodziło.

(21-01-2011 16:55)sp2qca napisał(a): [ -> ]- wysokość zawieszenia - lambda/2 dla najnizszego pasma dla niskiego kata promieniowania. Trudne do spelnienia dla 80m i 40m.

Podobno ona dobrze chodzi tylko na 80m.

73! Jerzy ... --.- ----. .-. ..-. -.-.
Ona pracuje w całum zakresie KF poza 160m i 30m, jak to opisał SQ7HJB i widać na wykresie :

http://sp-hm.pl/thread-595-post-4652.html#pid4652

SWR dla 80m i 40m okolo 2
a dla wyzszych pasm lepiej.

73! Artur sp2qca
Ale my tu mamy na tapecie 84m drutu, a nie deltę SP7LA. W SP7LA ramiona są odpowiednio wymierzone, utworzony z nich trójkąt ma precyzyjne kąty, zasilana jest w konkretnym miejscu, a drutowa pętla rozłożona jest raczej przypadkowo. Wydaje mi się. że to dwie różne anteny. SP7LA ma 82.84 obwodu...
Ten 1m wiecej w stosunku do SP7LA prawdopodobnie przesunie rezonans w okolice 3.550.
Zasady szerokości wiązki głównej i jej kąta w zaleznosci od wysokości zawieszenia odnoszą się w takim samym stopniu do obu anten.

pozdrowienia
Artur sp2qca
Może zastosować ten "kawałek drutu" jako antenę LW, do której zawsze potrzebna będzie prosta skrzynka antenowa z obwodem typu L opracowana dla anten LW.
Zawsze też trzeba zadbać o uziemienie i chociaż jedną przeciwwagę o dł. 0.25 Lambda dla każdego pasma. Długość tego drutu jest ważna od punktu zawieszenia do punktu zasilania( skrzynka lub trafo). Dla samego odbiornika wystarczy transf. w.cz 1:9. jednak do nadawania trzeba zastosować skrzynkę ant. bez tego trefnego transformatora. Drut można sprowadzić do mieszkania, jeżeli kanał wentyl. nie jest zbyt długi. Wystąpią wtedy niewielki straty sygnału, ale przy 84 metrach drutu i tak znakomita część znajdzie się na zewnątrz budynku.
Przekierowanie