HomeMade

Pełna wersja: Kajman a Antoś - co lepsze
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
??
Wojtas, nie zawracaj sobie głowy takimi beznadziejnymi konstrukcjami jak w/wym. itp. Spręż się i spokojnie zajmij się budową TRX-a o nazwie CATALINA (z ewentualnymi modyfikacjami; i niekoniecznie na wszystkie pasma). Jest to idealna konstrukcja "na pierwszy raz".
Ja bym wybrał Antosia. Ma przełączanie sygnału generatorów na kluczach i VFO w postaci przeciąganego generatora na rezonatorze piezo-ceramicznym, a więc stabilniejsze w stosunku do tradycyjnego na cewce. Natomiast mcz. na 386 jest dyskusyjne (jakość). Oba urządzenia są, z mojego punktu widzenia, bardzo proste. Dla początkującego mają tę zaletę, że jest gotowa płytka i spora grupa konstruktorów walczącą z ich uruchomieniem. Jedno i drugie urządzenie ma swoje "ALE". Antosia składał i testował Henryk SP2JQR i jego uwagi są chyba w którymś z wcześniejszych ŚR. Uważam, że tego typu układów nie należy z definicji uważać za złe i niegodne wykonania. Nawet gdy wykonanie nie zakończy się sukcesem to i tak w trakcie jego uruchamiania czegoś się nauczymy. A w kolejnym wykonywanym urządzeniu będziemy wiedzieli na co zwracać uwagę. Im więcej pokonanych problemów, tym więcej się nauczymy.
Z mojej wiedzy przekaźniki są lepsze od elektronicznych przełączników dla w.cz. Choć prawdziwy układ przełączania sygnału o małym poziomie na przekaźnikach nie jest prosty - wymagane jest polaryzowanie styków odfiltrowanym napięciem (likwidacja tlenków na stykach) i oddzielenie składowej stałej kondensatorami. A co do BC550 to są lepsze tranzystory do tego typu, trzeba poeksperymentować np. z 2N2222 (robią na tym wzmacniacze o mocy 0,5W) czy też 2N2369 (najlepiej metalowa obudowa TO18) lub 2N3904. A co do LM386 mam przykre doświadczenia...lepiej dać TDA7052 lub mocniejszy TDA7056.
TDA7056 ma wyjście symetryczne, w moim przekonaniu jest to cecha pozytywna. Może pracować z obciążeniem 8om ale przy zmniejszonym napięciu zasilania do 6V - polecam zapoznanie się z pdf tego układu...
Nie, ale wtedy powinien mieć radiator. Napięcie 6V pozwala bezpiecznie pracować bez radiatora z głośnikiem 8om.
Przekierowanie