HomeMade

Pełna wersja: 5 pasmowy odbiornik AM/CW/SSB sp5qu z 1978
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Przy okazji przeszukiwania piwnicy za pierwszym moim podręcznikiem krótkofalarskim "ABC krótkofalowca" natknąłem się na coś takiego: załącznik 1 :-) Znalazłem skany dokumentacji. Dołączyć? Chcę go reanimować- to brązowe to nie farba - to rdza :-)
(08-01-2011 18:57)Jerzy_Mi napisał(a): [ -> ]Dołączyć?

Dołączyć Smile

73! Artur sp2qca
cierpliwie czekamy na dokumentacjęShy
Ten odbiornik to chyba konstrukcja SP5QU. Skany są już dostępne na forum elektroda.pl, chociaż chętnie widziałbym je w nieco lepszej rozdzielczości. Wink Jestem ciekaw jak to urządzenie działa, bo użyte w nim filtry radiofoniczne są przecież bardzo szerokie. Wink
Trochę zaspałem :-( Ja mam dokładnie te same skany. Nie wiem jak chodzi - po kilku latach gromadzenia części zapomniałem o nim. Teraz przekopuję piwnicę za resztą płytek do niego - były prawie gotowe. Znajdę - bo nic nigdy nie wyrzucam.
(14-01-2011 14:05)Atlantis napisał(a): [ -> ]Ten odbiornik to chyba konstrukcja SP5QU. Skany są już dostępne na forum elektroda.pl, chociaż chętnie widziałbym je w nieco lepszej rozdzielczości. Wink Jestem ciekaw jak to urządzenie działa, bo użyte w nim filtry radiofoniczne są przecież bardzo szerokie. Wink

Tam nie był 465 radiofoniczny tylko taki pseudo komunikacyjny do AM. Wtedy trudno dostępny.
(14-01-2011 15:12)sp9mrn napisał(a): [ -> ]Tam nie był 465 radiofoniczny tylko taki pseudo komunikacyjny do AM. Wtedy trudno dostępny.

Czyli jak rozumiem dzisiaj można by taki odbiornik zbudować używając filtra ceramicznego AM murata 455 kHz - przeznaczonego do radiotelefonów CB?
Jakich efektów należało się spodziewać podczas nasłuchu SSB albo CW przy takiej konstrukcji?
Witam - a po co zmieniać drugą pośrednią - łatwiej "wydłubać' taki filtr z radiotelefonu "Echo 4" . Na Allegro czasem są dostępne uszkodzone wręcz "zwłoki' takich radiotelefonów .
(15-01-2011 18:51)Atlantis napisał(a): [ -> ]
(14-01-2011 15:12)sp9mrn napisał(a): [ -> ]Tam nie był 465 radiofoniczny tylko taki pseudo komunikacyjny do AM. Wtedy trudno dostępny.

Czyli jak rozumiem dzisiaj można by taki odbiornik zbudować używając filtra ceramicznego AM murata 455 kHz - przeznaczonego do radiotelefonów CB?
Jakich efektów należało się spodziewać podczas nasłuchu SSB albo CW przy takiej konstrukcji?

Po prostu działal :-) było trochę szerzej - więc stacje z boku bardziej przeszkadzały - ale dało się przeżyć.
Teraz można zmienić na 455, bo kwarce do przemiany na 455 są łatwo dostępne. (kiedyś były na 465 z radiotelefonów radmora).
Oczywiście metoda wydłubania z echa (późnego,) lub tukana jest rownie skuteczna.

MAc
mrn
Witam,
Zrobiłem osobiście taki odbiornik na początku lat 80-tych. Chodziło to radio tak sobie, aczkolwiek byłem nawet z niego zadowolony, bo to było moje pierwsze radio z przemianą. Dzisiaj bym się nie bawił w takie rozwiązania, tylko zbudowałbym odbiornik wg F6BQU - prostszy, tańszy, pojedyncza przemiana i lepszy w działaniu - polecam. A odbiornik SP5QU wstawiłbym do muzeum Smile. Jako pamiątka polskiego krótkofalarstwa. Technika idzie do przodu, to po co się cofać w rozwoju. No chyba, że ktoś z powodów sentymentalnych chciałby popróbować jak takie coś działało.
Stron: 1 2
Przekierowanie