HomeMade

Pełna wersja: ATMEL - "odblokowanie fusów"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
No i stało się - chwila nieuwagi i zablokowałem ATMEGA8. Co zrobić gdy do dyspozycji jest tylko prosty ISP programator ? Zacząłem szukać w Internecie i po dłuższej chwili znalazłem. Rozwiązaniem okazało się podanie zewnętrznego zegara na nóżkę X1, Podałem 16 MHz bo taki generator był pod ręką i ... zadziałało. Odblokowałem omyłkowo zaprogramowane "bezpieczniki" i po bólu.
Przypomniałem sobie, że mam jeszcze 2 zablokowane procesory (leżały bo nie mam dostępu do programatora HV). I te również usprawniłem w ten sam sposób z tym, że jeden nie chce działać z własnym rezonatorem. Widać jest uszkodzony wewnętrzny oscylator ale działa z zewnętrznym.
Wnioski:
1. Trzy razy sprawdź nim zaczniesz programować
2. Jeśli ćwiczysz programowanie i wiesz, że będziesz setki razy zaprogramowywał układ lepiej podaj zewnętrzny zegar.
3. Rozważ czy nie zrobić centralnego źródła zegarów
Jeden z Kolegów powiedział że soft któego używa jest tak napisany, że nie sposób procka zablokować, ale na wszelki wypadek trzyma generatorek na kabelkach ;-). Ponieważ sam tego doświadczyłem powstała ta płytka, możliwość programowania avr-ów 8, 20, 28 i 40 nóżkowych plus możliwosć odblokowania tych procków z zablokowanym oscylatorem wewnętrznym, na płytce znajduje się generator przełączany zworą. Uwaga mam własny standard listwy programującej avr -y ale każdy może sobie go zmienić.
Witam. Też chyba zablokowałem Atmega8, choć może to coś gorszego, bo powyższy sposób nie działa. Zresztą zamówiłem już Atmegi. Czy ten programator jest na coma? Jeśli tak to czy mógłbyś załączyć schemat? Zrobiłbym to, bo ja zrobiłem na lpt i działa tylko z programem ISP Programmer. Pozdrawim - Tadeusz.
http://radzio.dxp.pl/avr910.htm

używam czegoś bardzo podobnego do tego (gotowiec) "przekablowanie" na przewodach
Z chwilowej potrzeby wykonałem kiedyś expresem kasownik fusów HV dla Tiny13 (wisi na elce) a później jeden z userów elektrody zrobił coś bardziej wykwintnego HV co sprawia że można bawić się do woli fusami a w razie wtopy -> wyleczyć każdego AVR z ISP z kiepskich fusów.
Jeśli nie znajdziecie linków - poszukam i wrzucę.
Na początek wykonałem najprostszy programator ze strony PonyProg bo obsługuje pokaźną liczbę układów i działa od włączenia. Potem, biorąc pod uwagę laptopa który nie ma złącza LPT ani COM, zrobiłem kopie AVR910 ( strona nie zawsze działa) z kwarcem 11,0592 MHz i bez układu FTDI, bowiem kupiłem za pare zł przejście USB/COM. W ten sposób mogę skorzystać z każdego portu.
Stosuję 6-cio pinowe złącze ISP. Polecam też stronę elm-chan.org zawierającą mnóstwo interesujących pomysłów w profesjonalnym wydaniu człowieka, który jest zawodowcem i hobbystą w jednym wcieleniu.
Tak.
Projekt od Manekinien'a. Nie montowałem tego - ale wypas maszyna z opisu.
Facet bardzo ambitnie podszedł do tematu.
Oto mój skromny projekcik:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtop...?t=1497080
Witam.
Wcale tak nie bolało. Okazało się, że wystarczyło podłączyć generator do nóżki 9 Atmega8, włączyć rozpoznanie, ustawić fabryczne fusebity i zaprogramować. Wtedy rozpoznanie i zaprogramowanie jest możliwe.
Jednak tak jak mój przedmówca wspomniał trzeba ten generator mieć pod
ręką. Najlepiej w programatorze. Kurcze ale i tak nie kumam jak te fusy ustawić.... No bo jak mam to zrozumieć:
" Fusebit C 1: Divide clock by 8 disable
Fusebit KL 01: 6 CK 4ms delay
Fusebit A987 1111:1111 external XTAL
Fusebit J 0: Preserve EEPROM when chip is erased ".
W ISP Programmer nie ma takich ustawień. Zegar zewnętrzny potrafię ustawić.
Reszty nie. Czy może mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć?
Tadeusz - sp3vpa.
Przekierowanie