HomeMade

Pełna wersja: AVR STUDIO - ASM
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Czy na forum są użytkownicy tego programu piszący w ASM na AVR-ki ?
Chciałbym podzielić się uwagami w działaniu symulatora , który robi mi różne psikusy mające się nijak do tego co piszą w PDF do scalaczka (a może mi się tylko tak wydaje).
Na początek pewnie sam zapytam a może później też pomogę jak dam radę.
Trochę piszę w assemblerze na AVR-y ale głównie pod DOS-em (tak mi zostało z dawnych lat). AVR-Studio uruchamiam sporadycznie podczas testowania bardziej rozbudowanych procedur obliczeniowych. Nie mam większej wiedzy na temat poprawności symulacji zasobów procesora w tym środowisku. Od kiedy pojawiły się programowe symulatory zawsze były jakieś nieścisłości w ich działaniu w stosunku do rzeczywistego sprzętu.
Poczciwiec EMU8051 pod DOS-a nigdy mnie nie oszukiwał tak jak robi to STUDIO.
Do dziś męczę tego dziadka - daje rade.
No tak jestem gapa - wyczytałem na forach że trza helpa poczytać uważniej.
Symulator symuluje ale nie do końca - ma "known issues" i są one opisane w zakładce helpa dla wybranego scalaka Wink
Hehe, nie doczytałeś Smile

Może i ja coś nie doczytałem i dlatego nie zgadzają mi się ilość cykli procesora na symulatorze i w rzeczywistym prock-u.
Nie sprawdzałem na forach czy to znany błąd AVR Studio ale przy zmianie nazwy dołączanego pliku kompilator (a właściwie chyba linker) przestał prawidłowo "widzieć" dyrektywy kodu i danych. Pomogło skasowanie wszystkich plików oprócz źródeł.
Kolejne dziwne zachowanie AVR Studio. Wywołuję podprogram, na stosie widzę adres powrotu, kilka instrukcji i przy kolejnej:
ldi r17,high(JakisAdres)
widzę, że PC skoczył o 2 adresy (powinien o jeden) i co gorsza, zmienia zawartość stosu. Próbuję przenieść procedurę w inne miejsce - nic. Wstawiam jakieś nieznaczące instrukcje przed i po - nic. Dopisuję identyczną instrukcję zaraz za tą właściwą i działa normalnie. Kasuję linijkę zawierającą błędną instrukcję i wszystko wraca do normy. Moje zaufanie do AVR Studio bardzo zmalało...
Miałem jakieś jajca ze stosem ale okazało się że nie wiedziałem że należy go zainicjować tzn. ustalić pozycję na końcu RAM Wink

Jest jakaś alternatywa symulatora ASM-AVR pod windę ? ( Darmoszka - rzecz jasna. )
(02-12-2010 14:08)SQ6ADE napisał(a): [ -> ]Miałem jakieś jajca ze stosem ale okazało się że nie wiedziałem że należy go zainicjować tzn. ustalić pozycję na końcu RAM Wink
No właśnie ... zupełnie nie wiem jak w praktyce dobrać się do tego stosu. Wiem tylko że służy do odkładania wartości rejestrów, a potem pobierania ich z powrotem ale poco ? i jak to wszystko ogarnąć ? nie mam pojęcia ... szukałem wyjaśnień w sieci i tylko czystą teorię znalazłem, żadnej praktyki z przykładami. Może ktoś ma dobry link do tego zagadnienia ?
Stos (informatyka) (Znacznie więcej informacji znajduje się na innych niż polska wersjach tej strony, szczególnie dobra jest angielska.)
Stron: 1 2 3
Przekierowanie