HomeMade

Pełna wersja: HMGARST
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Proszę o pomoc w projekcie Nadajnika do Amatorskiej Radiolokacji Sportowej w skrócie HMGARST.
W tej chwili jest już gotowy i przetestowany program, oraz rozrysowany schemat części cyfrowej. Potrzebuje by ktoś z kolegów wrysował w ten schemat część nadawczą na 80m o mocy 1-5W z możliwością skokowego odstrajania układu. Oraz pomocy podczas rysowania płytki w layoucie (doświadczenie z w.cz).
W załączeniu wszystkie pliki konieczne do przyłączenia się do projektu.

Zasady oczywiście takie same jak dla wszystkich otwartych projektów, wszystko publikujemy w postaci źródłowej na licencji GPL.


[attachment=1547]
Ryszard, kilka uwag:
- schemat jest narysowany pod KiCAD-em (domyśliłem się) ale brakuje obudowy procesora. Do schematu najlepiej dawać LIB-a z kompletem elementów bo czasem mamy różne pod tą samą nazwą;
- jest łatwo dostępny kwarc, 3,58MHz który można lekko przeciągać w dół i w górę +/- 3kHZ, jeśli to wystarczy to generator jest bardzo prosty i łatwy do wykonania nawet na jakimś scalaku cyfrowym.
Biblioteke dorzuce jak wroce że szkolenia bo w telefonie ich nie mam, ale uwaga jest sluszna. Jeśli chodzi o generator na kwarcu o ktorym piszesz, zaproponuj prosze jakies rozwiazanie. Zgodnie z zasadami nadajnik musi miec od 1 do 5 W, oraz podczas nadawania MO musimy nadajnik odstroic.
Panowie zaproponujcie jakieś rozwiązanie to jeszcze w weekend będę mógł złożyć prototyp. A płytkę wyrysuję w wolnej chwili.
Cytat:1 minuta pracy - MOE na częstotliwości podstawowej
2 minuta pracy - MOI na częstotliwości podstawowej
3 minuta pracy - MOS na częstotliwości podstawowej
4 minuta pracy - MOH na częstotliwości podstawowej
5 minuta pracy - MO5 na częstotliwości podstawowej
W trybie ciągłym - MO, na częstotliwości pomocniczej

Ponieważ coś takiego jak łowy na lisa są tak mi znane jak polska liga piłki nożnej. Ryśku, proszę o więcej szczegółów. Czy częstotliwość podstawowa ma być stała, czy programowana ? Jeśli programowana to w jakim przedziale, z jakim krokiem ? Co to jest częstotliwość pomocnicza ? Jaka jest zależność, między tymi dwoma częstotliwościami podstawową a pomocniczą ? Jak ma być 1W to pewnie wystarczy jakiś tani BD135 jako końcówka, albo teraz tak modne MOSFETy przełączające.
Andrzeju.

Część cyfrowa już jest zrobiona. Potrzeba teraz zaprojektować część nadawczą, jakiś prosty nadajnik CW (jakiś stabilizowany kwarcem?) częstotliwość pracy nadajnika na częstotliwości podstawowej 3510 ... 3600 KHz, w momencie gdy nadajnik będzie nadawał MO musimy go odstroić od częstotliwości podstawowej. Mam do tego celu przeznaczoną jedną z nóg procesora. Jeśli masz jakiś pomysł wrysuj w schemat a ja szybciutko zrobię prototyp i będziemy testować.
Skoro nie ma chętnych to może na początek ja coś zaproponuję do dyskusji.

Układ klasycznego generatora na jednym tranzystorze z możliwością przeciągania rezonansu za pomocą szeregowego dławika oraz pojemności. Bez problemu możemy uzyskać +/- kilka kHz, to chyba wystarczy. Układ 4011 jako wstępny wzmacniacz oraz klucz do blokowania wyjścia z generatorów. Dlatego układ CMOS ponieważ pobiera mało prądu i w razie potrzeby możemy zasilać go z 12V (równie dobrze może być inny). Stopień końcowy pracujący w klasie C na tranzystorze IRF510, 520, tani, popularny, bez problemu daje kilka watów. Trzeba sprawdzić na układzie modelowym czy wystarczy wysterowania z samych bramek. Na wyjściu klasyczny filtr dolnoprzepustowy dla pasma 80m. Jeśli układ będzie pracował z "dziwną anteną" należałoby dać układ dopasowania (L,C).
Parametry rdzeni oraz uzwojeń na schemacie. Przepraszam za jakość schematu ale miałem zbyt mało czasu aby narysować to w CAD-ie.

Układ 4011 zasilany z +5V aby nie było problemu ze sterowaniem bezpośrednio z procesora (poziomy). Można by się pokusić o wersję oszczędną polegającą na przestrajaniu jednego generatora (przekaźnik, tranzystor) tylko nie wiem czy dla tych kilku "zetów" warto.
To rozwiązanie wymaga 2 pinów procesora do kluczowania, jednym na częstotliwości podstawowej drugim przy nadawaniu MO.

PS.
W bramce tranzystora IRF510 zamiast rezystora do masy lepiej byłoby dać RP 1k+rezystor do +5V aby mieć możliwość ustawiania wstępnej polaryzacji bramki.
Mam obawę, że sumowanie wyjść bramek się nie uda, ponieważ one zawsze są włączone, tzn. mają niską impedancję wyjściową i wzajemnie się obciążają.
Odruchowa narysowałem dwa identyczne tory z sumowaniem na kondensatorach ale faktycznie z tym może być problem.
Ryszard nie napisałeś jaka jest różnica pomiędzy częstotliwościami pracy. Jeśli mała to może zrezygnować z drugiego toru generatora i przestrajać tylko jeden np kluczem na diodzie do masy. Układ się uprości i zniknie problem sumowania sygnałów. Jeśli muszą być dwa generatory to trzeba zmienić sumowanie np na jednej bramce, inne propozycje ?

Tranzystory IRF510 otwierają się przy 4V napięcia na bramce, poziom z samej bramki może być za niski do uzyskania wymaganej mocy dlatego należy dodać układ wstępnej polaryzacji bramki aby ustawić około 3V. Początkowo chciałem zasilać 4011 z 12V dlatego nie dawałem układu polaryzacji.
Szkic innej wersji tego układu ...
Stron: 1 2
Przekierowanie