HomeMade

Pełna wersja: [split] BASCOM
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Posty zostały oddzielone z wątku o monitorze ramek by można bylo kontynuować dyskusje na temat Bascoma




Cytat:Jednak polecam ASM.
W 2kB pozwala na bardzo wiele - a i proca poznaje się do kości.
Tak - wymaga nieco więcej niż CTRL+C / CTRL+V

To proponuję koledze rozpocząć nowy wątek i zaszczepić nam tę wiedzę, bardzo chętnie nauczę się czegoś od bardziej zaawansowanych programistów.
A w tym wątku skupimy się na bascomie.
I postaramy się pisać po swojemu a nie kopiować i wklejać.
Tutaj chyba więcej mi się nie uda wyświetlić(mówimy o ATTiny2313), poza znakiem stacji i trakerem którego ktoś używa .
Miło by było zmieścić jeszcze czas gdy została odebrana ramka. (W TM-D710 tak wygląda lista stacji).

Jeszcze gwoli wyjaśnienia chodzi bardziej o zabawę w bascoma, poznawanie procesorów od podstaw, niż o stworzenie jakiegoś mega projektu.
Przyznam też że w bascomie piszę od dosłownie kilku dni, i świetnie się bawię pomimo widocznych ograniczeń.

Pisałeś że polecasz ASM , czy możesz pokazać jakiś prosty program realizujący na przykład cykliczne przełączanie wyjść, w odpowiedzi na naciskanie klawisza sterującego? Z jakimiś komentarzami dla zieleniny asemblerowej?

A tutaj jest opis i zdjecia mojej wizji....
Chodzi o zmianę stanu portu pobudzeniem innego?
Kurs:
http://www.elportal.pl/ea/asm_prog001.html
Polecam ten kurs asembler avr - teraz się też douczam i z jego pomocą
zrobiłem na swoje potrzeby prosty A/D & D/A z interfejsem spi na Attiny13 - zajeło to ułamek pamięci. W Bas pewnie potrzebna byłaby Atmega8 Wink
Sory za lekko OT.
Nie demonizujmy pamięciożerności Bascoma, na pewno zajmuje ten sam kod więcej, ale widziałem porównania z c i asemblerem, i c jest tylko niewiele lepszy niż bascom, asembler jest rzeczywiście oszczędeniejszy. Dużo zależy też od sposobu pisania. Są jednak znacznie lepsi ode mnie na tym forum w Bascomie a to co jeden z Kolegów pokazał w Bascomie to istne cudeńko ;-). Każde narzędzie powinno umożliwiać szybkie pisanie, ceny procesorów z większą pamięcią nie są dużo większe a przesiadka na inny procesor to na ogół tylko zmiana typu procesora w Bascomie czego nie da się powiedzieć o asamblerze. Dla przykładu obsługa spi o której jest mowa zajmuje 240 bajtów, czyli nie trzeba aż atmeg-i 8 a łatwość pisania dużo lepsza niż w asamblerze.
Ok
Dyskusje takie nie raz już były ... wiadomo jak jest.
Proponuję skupić się na pomyśle monitora ,który montuje kolega.
Co do ikonek stacji - na takim wyświetlaczu ciężko o grafikę - rozdzielczość 5*7 Wink. Pozostaje opis tekstem.
p.s.
Czy baskom oferuje własne znaki z CG-RAM ?
Mam taki wyświetlacz z klassik kontrolerem ,który oprócz klasycznych pól znakowych ma minimatrycę gaficzną - prawdopodobnie złożoną z kilku bajtów CG-RAM. Tam ikonka mogła by się zmieścić.
Oczywiście, że można stworzyć własne znaki. Jest specjalny edytor do tworzenia wzoru literki, którą później łatwo wpleść w kod i wykorzystać na ekranie.

Najnowsze wersje BASCOM-a obsługują już i graficzne wyświetlacze, gdzie oprócz prostych kółek i kresek umożliwia również w prosty sposób generowanie tekstu. O ile pamiętam wykorzystuje do tekstu, możliwości układów wyświetlacza.

Kilka lat temu nie było takiej możliwości i pamiętam, że trzeba było samemu pisać obsługę wyświetlacza graficznego. Wtedy pomógł mi kolega który napisał mi wstawki w ASM do procedur obsługi wyświetlacza graficznego.

Pisanie w BASCOM-ie jest proste szybkie, łatwo przenieś kod na inny procesor, nawet łatwo zmienić kod nawet miedzy '51 a AVR. A naprawdę ważne czasowo części można zaimplementować bezpośrednio jako ASM.

Sadzę, że powoli w dziedzinie programów na procesory 8 bit (czy w przyszłości na mocniejszy) tak jak i w dziedzinie programów na nasze stacjonarne PC-ty, wraz z rozwojem samych układów (coraz szybsze z coraz większa pamięcią) języki wysokiego poziomy wyprą ASM.

Oczywiście, ASM zawsze będzie górował nad innymi i będą układ wymagające bardzo szybkiej i optymalnej pracy procesora, gdzie będzie on niezbędnych, ale w "codziennych" układach okaże się że korzyści wynikające z kodu w ASM okażą się nie współmierne do poświęconego czasu na pisanie i usuwanie błędów z programu.

Co do ceny za BASCOM, no cóż ktoś poświecą czas i swój wysiłek w napisaniu go a poza tym, kupujemy wyposażenie naszego warsztatu, mierniki, oscyloskopy, analizatory, generatory, sprzed lutowniczy, i czasami też płacimy nie małe pieniądza za nie. A tu za raz wydane pieniądze nie mamy dożywotnio aktualizację i potężne narzędzie dla naszego warsztatu dla każdego procesora w rodzinie i to przez całe życie.
Kurde, skoro ten Bascom jest taki OK to może Ktoś z praktycznym doświadczeniem pokaże jakiś ciekawy programik. Bardziej przekonujące byłyby praktyczne przykłady pokazujące walory tego języka, niż słowne pochwały. Wiem, że jest kilka kursów w necie ale najczęściej kończą się na paru prostych przykładach. O najtrudniejszych sprawach prawie nikt nie chce pisać Huh.

W temacie monitara może warto by narysować jakiś schemat i pomyśleć o druku aby kilka osób mogło testować kolejne wersje softu.
Softu w necie jest bardzo dużo wystarczy wpisać w google i to nawet bardzo rozbudowanego. Wyliczenia kodu podałem tylko dlatego że ktoś chciał aż Atmegę użyć do obsługi spi ;-). Świetnie książki o Bascomie są autorstwa Pana Piotra Góreckiego i Marcina Wiązani wszystkie trzy do kupienia w BTC.
Henryku, co innego jest pisanie soft-u wspólnie gdzie każdy ma wgląd do programu i może dodać swoje, a co innego udostępnianie własnego.

Chce powiedzieć, że nie każdy ma ochotę udostępnia i dawać do publicznego pokazu. Często w programach zaszyte są bardzo Ciekawe i autorskie pomysły, nad którymi nie często spędza się wiele godzin lub dni i nie bardzo ma się ochotę na pokazywanie takich osiądnieć.

Co innego konkretny problem, pytanie o konkretne rozwiązanie.

Wracając do tematu, myślę, że najpierw zacznijmy o projektu (schematu), ustalmy co ma być, jaki wyświetlacz, itd., zaprojektujmy płytkę, a później wrócimy do problemu z kodem dla procesora Smile
"Ktośtam" napisał że gotowce spi pod basa to kilkaset bajtów - w mojej aplikacji to jednak dosyć specyficzny protokoł synchoniczny obarczony dodatkowo pewnymi niuansami - dlatego cieszę się że mogłem go samemu zbudować a nie wkleić gotowca. Wink

A wracając do pomysłu monitora to warto pomyśleć o deiksmenach.
Ciekawe czy urządzene od którego pozyskiwane są ramki - podaje również te DX-Clusterowe informacje.
U Nas we Wro są czynione pewne ruchy do uruchomenia DXclustra RF
który będzie zapodawał meldunki samoczynnie po RF.
To ciekawa propozycja dla stacji terenowych albo osób bez neta.
Stron: 1 2
Przekierowanie